Bývalý zamestnanec ministerstva obrany Maroš Klinčák opísal machinácie okolo nákupu systémov pre letectvo. Ešte za éry Martina Glváča zo Smeru nakúpili technológie za takmer 1,4 milióna od firmy Willing, ktorú v minulosti ovládal kamarát Roberta Fica, zbrojár Miroslav Výboh.

Štát ju vybral bez otvorenej súťaže a napriek tomu, že dala o niekoľko stoviek tisíc drahšiu ponuku než iní záujemcovia.

„Nechal som si vypracovať právnu analýzu, ktorá ukázala, že došlo k hrubému porušeniu zákona o verejnom obstarávaní,“ povedal Klinčák na tlačovej konferencii, ktorú zorganizovala nadácia Zastavme korupciu.

Klinčák je bývalý dôstojník, ktorý do konca roku 2016 pôsobil na ministerstve obrany ako špecialista na systémy v oblasti riadenia letovej prevádzky, v súčasnosti pracuje na ministerstve vnútra na takzvanej vládnej letke. Ako odborník mal posudzovať systémy, ktoré štát pre vojakov nakupuje.

Na tlačovej konferencii potvrdil už skôr zverejnené informácie, že celú zákazku napokon nerobil Willing. Bývalá firma Miroslava Výboha ju len posunula inej firme R-sys, ktorej konateľom bol v tom čase súčasný vysoký úradník ministerstva obrany a člen SNS Ján Hoľko.

Klinčák podľa svojich slov opakovane žiadal, aby ministerstvo zákazku preverilo, kontrolóri však konštatovali, že je všetko v poriadku. O prípade vraj informoval i súčasného ministra obrany Petra Gajdoša a tiež predsedu SNS Andreja Danka, ktorým odovzdal svoje podklady. Stretol sa aj so samotným Hoľkom, ktorý všetko poprel.

Existuje podozrenie, že Hoľko mohol využiť svoj vplyv, aby ministerstvo podozrenia zhodilo zo stola. Kontrolóri ministerstva obrany mali totiž preverovať machinácie, v ktorých figurovala jeho bývalá firma. „Pán Hoľko bol v konflikte záujmov,“ poznamenala riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Celý prípad sa pohol dopredu, až keď ho dostal na stôl NKÚ, ktorý ho nedávno posunul na Národnú kriminálnu agentúru.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy:

Minister obrany Gajdoš dúfa, že prvé stíhačky F-16 budú v Sliači v roku 2022. Vyjadril sa tak pri príležitosti leteckých dní SIAF 2018. (tasr)

Najčítanejšie

| |