Sociálny výbor neschválil návrh Ľubomíra Vážneho zo Smeru zvýšiť maximálny vymeriavací základ na platenie poistného zo 7-násobku na 11-násobok priemernej mzdy. Zvýšenie by znamenalo dodatočný príjem do štátnej kasy 50 miliónov eur ročne. (tasr)

Vážny predložil pozmeňujúci návrh k novele zákona, ktorou sa má zaviesť ročné zúčtovanie sociálnych odvodov. Vymeriavací základ navrhoval zvýšiť dočasne v rokoch 2019 a 2020.

Prijatím návrhu by sa podľa neho vytvorila dosť dlhá lehota na zavedenie navrhovaných zmien do praxe, čo by pre Sociálnu poisťovňu znamenalo priestor na prípravu a kvalitnú realizáciu ročného zúčtovania. Zabezpečili by sa aj vyššie príjmy štátu.

Návrh kritizoval opozičný poslanec Jozef Mihál (Spolu), hlasoval proti. Podľa neho by výrazne zvýšil odvody lepšie zarábajúcim ľuďom, pričom tento nárast nie je kompenzovaný zvýšením dávok. Takto podľa neho štát vyháňa tých najšikovnejších z krajiny.

„Presne toto ste urobili aj pred rokom. Podstatou je výrazné zvýšenie odvodov na sociálne poistenie. Týka sa to úzkej skupiny ľudí, ktorí zarábajú viac ako 6500 eur mesačne. Nie je ich veľa, ale obávam sa, že ich bude ešte menej. O 50 % ste im zvýšili daňové zaťaženie,“ poznamenal Mihál.

Zároveň uviedol, že návrh na zvýšenie vymeriavacieho základu nebol kompenzovaný zvýšením dávok, ktoré by SP vyplácala dotknutým poistencom. „Nebudú mať vyššie dôchodky ani nemocenské dávky. Vy takýmto spôsobom vyháňate najpodnikavejších ľudí preč,“ myslí si Mihál.

Počas hlasovania na výbore sa zdržala aj koaličná poslankyňa Jana Vaľová (Smer). „Chcem sa s týmto návrhom ešte bližšie oboznámiť, pretože sú tam veci a dôvody, ktoré mi nie sú celkom jasné, takže určite, ak bude predložený návrh do pléna, budem mať k tomu jasnejšie stanovisko,“ zdôvodnila Vaľová.

Predsedníčke výboru Alene Bašistovej (nezaradená) sa takisto nepáči, že takéto zmeny prichádzajú bez predchádzajúcich rokovaní formou pozmeňujúceho návrhu. „Princíp solidarity ide na úkor princípu zásluhovosti. S týmto však nesúhlasím. Pridali sa ku mne aj ďalší kolegovia. Osobne si myslím, že takáto závažná záležitosť, ktorá zasiahne hoci aj 7000 ľudí, ktorí majú istý príjem, by mala byť prerokovaná nielen v koalícii, ale mala by byť prerokovaná aj na vláde a tripartite,“ myslí si.

Novelou zákona o sociálnom poistení sa bude zaoberať na aktuálnej schôdzi parlament. Návrh na zvýšenie vymeriavacieho základu môže byť ešte predložený v pléne. (tasr)

Viac k téme text Jozefa Mihála

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Ekonomika, Slovensko

Na východe medzi Turňou nad Bodvou a Drienovcom sa zrazil autobus s osobným autom. 19-ročný vodič auta nehodu neprežil, ďalšie dve osoby previezli do nemocnice. (tasr)

Na rieke Hornád v Košiciach sa objavila olejová škvrna, na mieste zasahujú hasiči. Zrejme ide o naftu, ktorá vytiekla po nedávnej dopravnej nehode, ostala v zberníku v kanalizácii a teraz ju dažde vyplavili na povrch. (tasr)

Najčítanejšie

| |