Parlament prelomil Kiskovo veto a opäť schválil novelu zákona o súdoch, ktorá rozširuje okruh výnimiek zo sprístupňovania súdnych rozhodnutí. Novela prešla v Národnej rade 80 hlasmi.

Po novom tak súdy nebudú zverejňovať ani povolenia s uskutočnením odposluchov alebo s poskytnutím údajov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva.

Uvedenú zmenu parlament na návrh vlády pôvodne schválil už v júni.

Novelu zákona vrátil Kiska parlamentu na opätovné prerokovanie s odôvodnením, že významne obmedzuje verejnú kontrolu súdnych rozhodnutí, ktoré zasahujú do základných práv a slobôd jednotlivcov. Poslancom navrhol, aby zákon neprijali ako celok, keďže jeho obsah je podľa neho v rozpore s princípmi právneho štátu.

Právnu normu narýchlo pripravilo ministerstvo spravodlivosti a nebola ani v medzirezortnom pripomienkovaní.

Minister Gábor Gál (Most-Híd) to vysvetľoval tým, že ide o mimoriadnu okolnosť a bola ohrozená bezpečnosť krajiny. „Aplikačná prax sa zmenila narýchlo, vytvoril sa precedens, na ktorý sme museli reagovať,“ uviedol ešte v apríli Gál.

Súčasná právna úprava hovorí, že niet zákonnej možnosti nesprístupniť rozhodnutia súdov o odpočúvaniach. „Tento stav je z hľadiska potreby chrániť bezpečnostné záujmy Slovenskej republiky a riadny priebeh trestného konania neprijateľný,“ konštatovalo ministerstvo v materiáli. (čtk, tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Polícii sa po zverejnení identikitu podozrivého muža z kauzy vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ozvalo viacero ľudí. Povedal to policajný prezident Milan Lučanský. „Ozvalo sa viacero občanov, ktorí spoznali viacero osôb, preverujú sa alibi týchto ľudí, kde pôsobia, čo robili, je to ako každý iný postup pri akejkoľvek inej vražde,“ povedal.

Najčítanejšie

| |