Predseda Spolu Beblavý vyhlásil, že za vlády Smeru sa Slovensko stalo najväčším zlodejom európskych peňazí. S odvolaním sa na údaje OLAF uviedol, že za roky 2013 – 2017 sme na prvom mieste v rámci EÚ v rozkrádaní príjmov aj výdavkov európskeho rozpočtu. Ministra Kažimíra vyzval, aby za to prijal zodpovednosť.

Okrem colného podvodu správa Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) obsahuje aj ďalšie závažné údaje, upozornil Beblavý.

„Podľa čísiel OLAF-u sú vlády Smeru zodpovedné nielen za colný podvod gigantických rozmerov. Správa odhalila celkovo najväčších rozkrádačov spoločného európskeho rozpočtu v rokoch 2013 – 2017,“ podotkol.

Slovensko bolo podľa neho počas vlády Smeru suverénne na prvom mieste v rozkrádaní európskych príjmov aj výdavkov. „Pri príjmoch sa u nás rozkradla až polovica (51,2 %), pri výdavkoch každé siedme euro (13,5 %),“ spresnil Beblavý s tým, že priemer rozkradnutých peňazí v EÚ bol pritom z hľadiska príjmov 4,6 % a 2,2 % z pohľadu výdavkov.

Zároveň vyzval ministra financií, aby k týmto zisteniam zaujal stanovisko a prijal za to zodpovednosť.

„Ministerstvo financií je zodpovedné za výber príjmov a ich posun do európskej pokladnice, to je colná, daňová správa, ale ministerstvo financií je zodpovedné aj za výdavkovú stranu, pretože realizuje audit a kontrolu a rozosielanie všetkých európskych peňazí na tej výdavkovej strane,“ skonštatoval Beblavý, ktorý súčasne upozornil, že tieto zistenia formujú zlý obraz Slovenska v očiach členských štátov Únie. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |