Eurokomisár Pierre Moscovici vyhlásil, že v Európe sa objavujú „malí Mussoliniovia“, čo nahnevalo talianskeho ministra vnútra Salviniho. Ten ho obvinil z urážky Talianska.

Moscovici, ktorý je komisárom Európskej únie pre ekonomické záležitosti, uviedol, že súčasná politická situácia s populistickými, krajne pravicovými silami na vzostupe v mnohých krajinách pripomína 30. roky, keď bol pri moci nemecký diktátor Adolf Hitler a taliansky fašistický vodca Benito Mussolini.

„Našťastie tu nie je zvuk vojenských čižiem, žiadny Hitler, ale možno sa tu objavujú malí Mussoliniovia. To stále vidno,“ povedal Moscovici novinárom v Paríži. Moscovici, bývalý francúzsky minister financií, neuviedol žiadne konkrétne mená, ale Salvini to vzal osobne.

„Prv než urazí Taliansko, Talianov a ich legitímnu vládu, by si mal vypláchnuť ústa,“ reagoval Salvini vo vyhlásení. Salvini obviňuje Francúzsko z toho, že dostatočne nepomáha iným krajinám pri riešení migračnej krízy, ako aj z uvrhnutia Líbye do chaosu – svojou pomocou pri zosadení bývalého vodcu Muammara Kaddáfího. (tasr, reuters)

Profil Salviniho: Našiel nového nepriateľa a zatienil aj Berlusconiho. Ako sa Salvini stal lídrom populistov v Európe

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Orbán sa listom poďakoval europoslancom, ktorí hlasovali proti kritickej správe o Maďarsku. Predseda maďarskej vlády im napísal, že „nepodľahne vydieraniu a hanebnému útoku zo strany síl podporujúcich migráciu“. (tasr)

Sýrčan dostal v Nemecku doživotie za vojnové zločiny, ktoré spáchal vo svojej vlasti. Obžalovaný velil v roku 2012 milíciám v Aleppe, jeho bojovníci uniesli viacero ľudí a niekoľkých z nich umučili na smrť. (tasr)

Najčítanejšie

| |