Konštantinopolský patriarchát pravoslávnej cirkvi zrušil 300-ročnú podriadenosť kyjevských prelátov voči Moskve. Predstavitelia ukrajinskej cirkvi toto rozhodnutie chápu ako krok k nezávislosti na Moskve, ktorú má zavŕšiť zlúčenie troch pravoslávnych cirkví doteraz pôsobiacich na Ukrajine.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko už cirkevnú nezávislosť uvítal. Ruská cirkev zareagovala rozhorčene.
„Je to legalizácia rozkolu. Konštantinopol svojím počínaním prekračuje červenú líniu a katastrofálne porušuje jednotu svetového pravoslávia,“ povedal hovorca moskovského patriarchu Kirilla, ktorý stojí na čele ruskej pravoslávnej cirkvi. Následky tejto katastrofy vraj budú nenapraviteľné.
„Pán uvidel boj ukrajinského ľudu za nezávislosť, vyslyšal naše modlitby a ocenil našu námahu,“ vyhlásil prezident Porošenko o získaní autonómie. Zdôraznil, že nezávislá ukrajinská cirkev definitívne rozmetá „imperiálne ilúzie a šovinistické fantázie Moskvy“.
Konštantinopolský patriarchát však spresnil, že proces udelenia autonómie pokračuje, teda ešte nebol zavŕšený.
Kyjevský patriarcha Filaret podľa médií uviedol, že postačí už len zjednotenie všetkých troch pravoslávnych cirkví v krajine: ukrajinskej pravoslávnej cirkvi kyjevského patriarchátu, ukrajinskej pravoslávnej cirkvi moskovského patriarchátu a ukrajinskej pravoslávnej autokefálnej cirkvi.
Filaret pred novinármi sľúbil, že sa tak stane „v najbližšej dobe“ – a výsledkom má byť aj zvolenie spoločného predstaviteľa, ktorému Konštantinopol odovzdá aj príslušný dokument.
Konštantinopolský patriarchát tento rok začal cirkevný proces vedúci k autonómii ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, čo by fakticky ukončilo podriadené postavenie pravoslávnych diecéz na Ukrajine voči Moskve.
Na Ukrajine pôsobí pravoslávna cirkev kyjevského patriarchátu, ktorá sa po rozpade Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov oddelila od ukrajinskej cirkvi moskovského patriarchátu, ktorú spravuje cirkevná vrchnosť v Moskve.
Ukrajinská vetva v snahe o úplné osamostatnenie vytrvalo usilovala o autonómiu, no doteraz bezvýsledne. Právo udeľovať cirkevnú autonómiu má konštantinopolský patriarcha Bartolomej sídliaci v Istanbule. Práve on sa rozhodol schváliť požiadavky Kyjeva. (čtk, kyiv post)