Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Spoločnosť Aero Vodochody, ktorú vlastní finančná skupina Penta, predstavila nové vojenské lietadlo L-39NG. Podujatia sa zúčastnil aj český premiér Andrej Babiš, ktorý sľúbil, že za lietadlo bude lobovať v zahraničí. Na akcii ho sprevádzal spolumajiteľ Penty Marek Dospiva.

Foto - FB Aero Vodochody
Foto – FB Aero Vodochody

Lietadlo s označením NG (New generation) je pokračovateľom známych cvičných strojov L-39 Albatros, ktoré má vo výzbroji aj slovenská armáda – jedno z nich v stredu havarovalo na Sliači.

Od svojho predchodcu sa líši okrem iného tým, že má americké motory, modernú avioniku i takzvané mokré krídlo. To znamená, že palivové nádrže sú zabudované v trupe a nemusí si niesť prídavné nádrže pod krídlami.

Prototyp začala spoločnosť vyvíjať až v čase, keď ho vlastnila skupina Penta, ktorá fabriku kúpila v roku 2006. Za jej éry sa firme ekonomicky darí.

Lietadlo L-39NG by do konca roka malo absolvovať skúšobné lety. Ak budú úspešne, prvé dva kusy si chce objednať česká armáda.

Aero dúfa, že o novú generáciu L-39 budú mať záujem v prvom rade štáty, do ktorých Československo v minulosti vyvážalo pôvodnú verziu albatrosov. Týmto lietadlám bude onedlho končiť technická životnosť.

Viac o novom albatrose čítajte tu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Mihál povedal nahlas, že Matovič, Heger a spol. sa v marci reálne báli bankrotu Slovenska
  • Doprava: Ústredný krízový štáb uvoľnil medzinárodnú dopravu do Česka
  • Pomoc: Ministerstvo práce predĺži zamestnávateľom termín na podanie žiadostí v rámci Prvej pomoci za apríl do 30. júna
  • ÚRSO: Šéf úradu Jahnátek končí, vláda ho odvolala
  • Obchod: Maloobchodné tržby v SR v apríli medziročne klesli o 14,3 %, v eurozóne o 19,6 %
  • Financie: ECB výrazne rozšíri program nákupu dlhopisov spustený pre koronakrízu o 600 mld. na 1,35 bilióna eur
  • Nemecko: Koalícia sa dohodla na ďalšom balíku za 130 miliárd eur, na benzínové a naftové autá dotácia nebude

Minúta po minúte

Zdieľať

Súkromný dopravca RegioJet by chcel vypraviť prvý vlak na Slovensko v nedeľu 7. júna, pôjde o spoj z Prahy do Košíc a Bratislavy. V utorok 9. júna plánujú obnoviť spojenie so Slovenskom České dráhy. (čtk)

Zdieľať

Leo Express je pripravený obnoviť vlakový spoj medzi Prahou a Košicami v týždni od 15. júna. Grafikon prispôsobí záujmu cestujúcich a zverejní ho v najbližších dňoch.

Zdieľať

Rada Slovenského pozemkového fondu bude mať dvoch nových členov. Stanú sa nimi Štefan Gregor a Peter Dratva, dnes ich zvolil parlament.

Vlani v júni začal platiť zákon o pozemkových úpravách, na základe ktorého sa zmenil počet členov rady pozemkového fondu z jedenástich na trinásť.
Jedného člena vláde navrhne Združenie miest a obcí a jedného člena navrhne Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

ZMOS navrhol za člena rady súčasného primátora Šiah Štefana Gregora a SPPK navrhla Petra Dratvu, ktorý je konateľom spoločnosti AG Poniky. Funkčné obdobie členov rady je tri roky. (tasr)

Zdieľať

Európska centrálna banka očakáva, že tento rok zaznamená eurozóna hlbokú recesiu. V rámci základného scenára očakáva pokles ekonomiky o 8,7 %, v budúcom roku počíta s rastom o 5,2 %.

V roku 2022 by rast mal dosiahnuť 3,3 %, aj keď podľa šéfky Európskej centrálnej banky Christine Lagardovej tu stále pretrváva riziko horšieho vývoja. Dodala, že rozsah tohtoročného poklesu a následného zotavenia ekonomiky bude do veľkej miery závisieť od trvania a efektivity opatrení na spomalenie šírenia nového koronavírusu a úspechu následných krokov na zmiernenie negatívnych dôsledkov krízy.

V predchádzajúcej prognóze zverejnenej v marci ešte ECB počítala s miernym rastom ekonomiky eurozóny, daná prognóza však nebrala do úvahy vplyv karanténnych opatrení. Prezidentka ECB v minulých dňoch už upozornila, že ekonomika eurozóny by mohla tento rok klesnúť v rozmedzí od 8 % do 12 %.

ECB upravila aj odhad inflácie, rovnako výrazne smerom nadol. Dôvodom je prepad cien ropy a vplyv karanténnych opatrení prijatých v dôsledku pandémie nového koronavírusu. V súčasnosti očakáva, že miera inflácie dosiahne tento rok 0,3 %, kým predchádzajúca prognóza počítala s rastom spotrebiteľských cien o 1,1 %. Nový odhad tak predstavuje výrazné vzdialenie od inflačného cieľa ECB, ktorý je stanovený tesne pod hranicou 2 %. V roku 2021 by inflácia mala dosiahnuť 0,8 % a v roku 2022 by sa mala zrýchliť na 1,3 %. (tasr)

Zdieľať

Dostavba diaľnice D3 medzi Žilinou a Čadcou je absolútnou prioritou, ale ministerstvo dopravy hľadá riešenia, ktoré by čo najskôr pomohli odľahčiť kritickú dopravnú situáciu na Kysuciach. Výskumnému ústavu dopravnému dá vypracovať štúdiu, ktorá komplexne posúdi miestnu dopravnú situáciu.

Po stretnutí s primátorom Kysuckého Nového Mesta a starostami okolitých obcí o tom informoval minister Andrej Doležal. „Nechceme sa rozhodovať od stola. Dáme si vypracovať štúdiu, ktorá jasne povie, čo doprave v tomto meste a v okolí pomôže. A naopak, čo by ju potenciálne mohlo zhoršiť. Budeme sa vždy rozhodovať na základe dát, exaktných údajov a faktov od dopravných expertov,“ zdôraznil.

Deklaroval aj urýchlenie prác na diaľničnom privádzači do Kysuckého Nového Mesta, ktorý je vyňatý zo stavby diaľnice D3. „Rádovo v desiatom mesiaci tohto roka by sme mohli začať súťažiť a na jar 2021 by sme mohli stavať. Odhadovaný čas výstavby je dva roky,“ konkretizoval Doležal.

Podľa primátora Kysuckého Nového Mesta Mariána Mihaldu zástupcov samosprávy upokojil prísľub ministra, že sa urobí dosahová štúdia nielen na mesto, ale na všetky dotknuté obce.

Starosta Radole Anton Tkáčik podotkol, že privádzač do priemyselnej zóny v Kysuckom Novom Meste by mal byť prioritnou stavbou na celom úseku diaľnice D3. „Do značnej miery by odľahčil súčasnú cestu I/11. Čiastočne by to vyriešilo aj miestnu dopravu, pretože jeden kamión urobí obrovskú prekážku počas prepravy cez obytné zóny, najmä Kysuckého Nového Mesta. Následne trpia všetky okolité obce. Či už kamióny do Kysuckého Nového Mesta vchádzajú, alebo z neho vychádzajú. Kamiónová doprava je veľký problém a je to daň za priemysel v tomto regióne,“ dodal Tkáčik.

Investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Miloš Vicena uviedol, že na stavbe D3 sa spúšťa nový projekt posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), potrebný na realizáciu ďalších úsekov. „Pripravujú sa rôzne stupne projektových dokumentácií, aby sa počas 18 až 24 mesiacov od dnešného dňa mohlo spustiť obstarávanie na zvyšné tri úseky diaľnice D3,“ vysvetlil. (tasr)

Zdieľať

Stratu približne 600-tisíc eur na podielových daniach by si mala vyžiadať koronakríza v meste Ružomberok. Radnica predpokladá, že k tejto sume pribudne ďalších 100-tisíc eur, investičné akcie v meste zatiaľ pozastavené nie sú.

„Radnica vyhodnocuje, ktoré akcie je možné presunúť alebo odložiť na neskôr. Tiež vyhodnocujeme, či náhodou nie sú medzi akciami aj také, ktoré môžeme zrušiť, alebo dlhodobo presunúť bez toho, aby zásadne ovplyvnili mesto a kvalitu života v ňom,“ uviedol hovorca ružomberského primátora Viktor Mydlo. (tasr)

Zdieľať

Nezamestnanosť v Česku v máji stúpla na 3,56 % z aprílových 3,4 %, povedala ministerka práce Jana Maláčová počas rozpravy v parlamente. Májová nezamestnanosť je v súlade s odhadmi, oficiálne údaje majú byť zverejnené v piatok.

Maláčová označila májový výsledok za veľmi slušné číslo. Nemyslí si však, že na tejto úrovni zostane. Skutočná situácia sa podľa nej ukáže skôr až v septembri.

Podľa štatistík Eurostatu v apríli dosiahla sezónne upravená nezamestnanosť v Česku 2,1 %. Bola najnižšia v celej EÚ, kde vzrástla v priemere na 6,6 %. (čtk, n)

Zdieľať

Ústredný krízový štáb uvoľnil medzinárodnú dopravu do Česka. Slováci budú môcť využívať leteckú, lodnú, autobusovú ako aj železničnú dopravu do Českej republiky. Povolenie je už účinné, oznámil minister dopravy Doležal.

Konkrétne autobusové a vlakové spoje budú pridávané postupne.

„Som rád, že situácia konečne dovoľuje všetky varianty dopravy a som presvedčený, že v najbližších dňoch bude spolu s otvorením hraníc povolená aj doprava do ostatných krajín,“ napísal na facebooku.

Zdieľať

Ministerstvo práce predlžuje zamestnávateľom termín na podanie žiadostí v rámci Prvej pomoci za apríl do 30. júna 2020. Pôvodne bola uzávierka žiadostí za apríl do konca mája, predĺžený termín sa týka opatrení 1, 3A a 3B.

Úrady práce už prijímajú aj žiadosti a výkazy za mesiac máj. Aj v tomto prípade predĺžilo ministerstvo zamestnávateľom termín o jeden mesiac. Májové žiadosti a výkazy v rámci opatrenia 1, 3A a 3B je teda potrebné zaslať najneskôr do 31. júla 2020.

Ministerstvo upozorňuje, že posuny termínov sa netýkajú opatrení 2, 4 a 5, pretože tam nevzniká potreba spracovať mzdy za zamestnancov za predchádzajúci mesiac.

Zdieľať

Projekt Národného potravinového katalógu vníma minister pôdohospodárstva Ján Mičovský ako veľmi úpadkový. Suma dva milióny eur naň bola podľa neho daná na zdanlivo dobrý cieľ, ten je však v nedohľadne.

Tvrdí, že projekt v súčasnosti nezodpovedá tomu, koľko peňazí sa do projektu investovalo. „Prebieha audit, ktorý objasní vinníkov a budú vyvodené závery,“ spresnil minister.

Mičovský reagoval na tvrdenie poslanca Sme rodina Patricka Linharta, že Projekt Národného potravinového katalógu je podvod. Na základe jeho trestného oznámenia, ktoré podal ešte vo februári, už začal robiť hĺbkový audit Mičovský.

Linhart skonštatoval, že zákazka na prvotne skvelú myšlienku bola nakoniec len zámienkou, aby sa mohol uskutočniť podvod. Vo februári tohto roka podal trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužívania právomoci verejného činiteľa, čoho sa podľa Linharta malo dopustiť ministerstvo pôdohospodárstva, a to v súvislosti s projektom NPK. Kópiu podľa neho dostala aj Národná kriminálna agentúra.

„Táto zákazka sa zadala priamo, účelovo, bez verejnej súťaže, a teda na mieru bez verejného obstarávania,“ podotkol Linhart s tým, že pri projekte sa neuskutočnila ani štúdia či prieskum trhu. Zároveň bola podľa neho zákazka zadaná iba ako služba, nie ako dielo. „Takže keď sa skončila táto služba, prevádzkovateľ túto službu odpojil a štátu nezostalo v rukách absolútne nič. Keď si dnes kliknete na ‚npkinfo‘, zobrazí sa vám e-shop, ktorý patrí súkromnej firme,“ dodal.

V katalógu sa zároveň podľa poslanca Sme rodina Jaroslava Karahutu nedajú kúpiť potraviny. „V Národnom potravinovom katalógu si môžete kúpiť obuv, oblečenie, lyžiarsky výstroj, nosiče na autá, všetko možné,“ vymenoval. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať