Najnovšie z témy: 17. november, Biela noc
Keď odíde niekto ako Dana Němcová, hovorí sa, že takí sa už nerodia. Znie to fatalisticky a odovzdane a niečo na tom naozaj môže byť, píše Ondřej Štindl. „V jej generácii ľudí narodených plus-mínus v polovici tridsiatych rokov minulého storočia bolo takých viac. Asi aj preto pre nich dejiny pripravili také skúsenosti a skúšky, ktoré, pokiaľ ich nezlomili, ich priviedli k nejakej – neviem – veľkosti.“

Komunistickí vyšetrovatelia pátrali po autorovi vizitky, na ktorej Vasiľovi Biľakovi žartom udelili šľachtický titul „Vasiľ de-Biľak, dr. krajčírskych vied“. Za žarty na adresu komunistov hrozilo väzenie, tento prípad vyšetrovali ako hanobenie štátu.

Ak si niekto vie zrátať dva plus dva, nemôže byť na strane Ruska, hovorí violončelista Jozef Lupták. „Čo sú to vôbec za reči, že za vojnu na Ukrajine môžu Američania? Čo sú to za reči, že za niečo môžu Rómovia, Židia, imigranti? Fakt sme dodnes nepochopili, že za to, ako sa nám tu dnes žije, si môžeme my sami? Ešte ani ten Matovič nie je vinný za naše životy. Nemôže byť vinný, veď si ho istá časť ľudí zvolila. V slobodných a demokratických voľbách.“
Streamovací portál DAFilms.sk pripravil tematickú kolekciu 33 rokov slobody. Obsahuje filmy aj dokumenty o tom, čo predchádzalo Nežnej revolúcii a ako sa minulosť premieta do súčasnosti.

Hoci si jednoznačne žijeme najlepšie v histórii, ľudia sú stále nenažraní, hovorí zubár na dôchodku a bývalý poslanec VPN v Prešove Ján Macko. „Hromadia nezmysly, chcú mať viac ako susedia, hoci na dôchodku im to bude zavadzať. Táto závisť nás zabíja. S jedlom však vždy rastie chuť. Koľkým kritikom dnešných pomerov musím vysvetľovať, že prakticky všetko máme lacnejšie ako za socializmu.“
Aktéri novembra ’89 vo štvrtok na stretnutí v Bratislave debatovali, ako znova pomôcť krajine. Napriek rozpínaniu extrémistov a fašistov niektorí nestrácajú nádej a premýšľajú, ako pred parlamentnými voľbami prebudia slušné Slovensko.