Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Osem podnikateľských združení a obchodných komôr spochybňuje výber kandidátov na nových členov rady ÚVO. Minulý týždeň vo štvrtok komisia vypočula šiestich kandidátov a vybrala dvoch, ktorých odporučí vymenovať vláde.

Komisia vtedy rozhodla, že vláde odporučí vymenovať do rady Úradu pre verejné obstarávanie jeho bývalú podpredsedníčku Danku BekeovúMateja Ovčiarku, ktorý aktuálne pôsobí ako generálny riaditeľ sekcie environmentálnych programov a projektov na ministerstve životného prostredia.

„Výsledky procesu však vyvolávajú nedôveru a spochybňujú deklarovaný záujem vybrať odborne a morálne najlepšieho kandidáta,“ píšu komory a podnikateľské združenia v spoločnom stanovisku.

Podpísala ho Americká obchodná komora, Francúzsko-slovenská obchodná komora, Holandská obchodná komora v SR, Podnikateľská aliancia Slovenska, Republiková únia zamestnávateľov, Slovak Compliance Circle, Slovensko-rakúska obchodná komora a Švédska obchodná komora v SR.

„Na verejnom vypočutí kandidátov mohla verejnosť vidieť odbornú spôsobilosť všetkých šiestich kandidátov, pričom bolo zrejmé, že najmä vystúpenie jednej kandidátky bolo po odbornej stránke výrazne lepšie,“ píšu komory a združenia v stanovisku. Túto kandidátku komisia za víťaza neoznačila. O koho ide, v stanovisku komisie neupresňujú.

Komory a združenia žiadajú, aby boli ešte pred rokovaním vlády zverejnené čo najpodrobnejšie informácie o bodovom hodnotení jednotlivých kandidátov vrátane jednotlivých hodnotiacich hárkov členov komisie. „Samozrejme pri zachovaní ich anonymity,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Podľa stanoviska komisií a podnikateľských združení je takýto postup nevyhnutný na vyvrátenie akýchkoľvek pochybností o podozrení z prípadnej zaujatosti, resp. manipulácie pri hodnotení.

„V opačnom prípade sa spochybňuje význam samotného verejného vypočutia a jeho váhy vo výberovom procese,“ odkazujú komory a podnikateľské združenia.

Komisia, ktorá hodnotila kandidátov na verejnom vypočutí, mala 8 členov, napríklad z ÚVO, zo SAV, ZMOS, z AZZZ a ďalších.

O funkciu sa uchádzala napríklad aj Marcela Turčanová zo spoločnosti APUeN Akadémia, ktorá sa venuje aj poradenstvu vo verejnom obstarávaní.

„Stačilo by, keby som s tým obstarávateľom spolupracovala na úplne inom projekte, tak by som sa nechala vylúčiť pre možný konflikt záujmov,“ odpovedala Turčanová na otázku, čo by robila, keby sa ako členka rady ÚVO ocitla v konflikte záujmov.

„To, že ma dnes vyberú, by som ešte videla reálnejšie ako to, že ma schváli vláda,“ komentovala po verejnom vypočutí svoje šance uspieť vo výberovom konaní.

Komisia navrhuje vláde členov rady ÚVO na vymenovanie, vláda však môže vymenovať aj iných kandidátov.

Na člena rady ašpirovala aj Elena Sivová. Hovorila, že kandiduje z iniciatívy žúp. „Nielen Žilinský samosprávny kraj, ale aj ďalšie samosprávne kraje v rámci Slovenska,“ povedala Sivová s tým, že má odporúčanie od Združenia samosprávnych krajov.

Medzi záujemcami o post boli aj Andrej HolákMarián Fačkovec.

Stiahnite si zadarmo najúspešnejšiu slovenskú spravodajskú aplikáciu Minúta po minúte pre iPhone alebo Android s upozorneniami na najdôležitejšie správy o koronavíruse.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte prosím na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Vláda: Ohlásili pomoc aj pre veľké podniky, budú mať rovnaké podmienky ako malé
 • Taliansko: Opatrenia proti koronavírusu by sa mohli začať zmierňovať do konca apríla
 • Priemysel: Priemyselná produkcia na Slovensku klesala už pred koronakrízou
 • Benzín: Ceny na Slovensku sú najnižšie od marca 2016
 • Ekonomický newsfilter: Ideme do takých zlých čias, že bankroty štát radšej vopred zakáže zákonom
 • Otázky a odpovede: Ako požiadať o pomoc pri zatvorenej prevádzke a poklese tržieb
 • Napíšte nám: Pomôže vám vládny balík na pomoc ekonomike?

Minúta po minúte

Zdieľať

Medziročný prepad predaja osobných áut v Číne sa v marci zmiernil na 40 % z februárových rekordných 80 %. Pod útlm trhu v uplynulých mesiacoch sa podpísali koronavírusové opatrenia, v apríli by mal odbyt výraznejšie ožiť.

Údaje o predaji áut zverejnil čínsky zväz osobných automobilov CPCA. V týchto dňoch sa výroba áut v Číne obnovuje a otvorila tiež väčšina predajcov.

Jasné signály oživenia najväčšieho svetového automobilového trhu vidí aj Volkswagen, ktorý sa vrátil k produkcii v takmer všetkych približne troch desiatkach tovární, ktoré má v krajine. (čtk)

Zdieľať

Minister hospodárstva Sulík hovorí o svojej predstave o uvoľňovaní opatrení: od utorka otvoriť všetky predajne, ktoré nie sú v obchodných centrách. Reštaurácie, bary či vinotéky budú ešte nejaký čas zatvorené, ale aj tam treba rozmýšľať, ako sa vrátime k bežnému životu.

Zdieľať

Minister hospodárstva Sulík (SaS) hovorí, že by sme mali pokračovať v uvoľňovaní opatrení. „Teraz je otázka, kedy nastane dobrý čas na otvorenie,“ povedal. Na krízovom štábe v utorok chce Sulík navrhnúť otvorenie niektorých obchodov.

Sulík povedal, že by chcel zrušiť novelu, ktorá zdvojnásobila bankový odvod.

Reagoval aj na odkazovanie si cez Facebook s premiérom: „Som rád, že nemáme dnes zápchy na cestách.“

Zdieľať

Minister práce Krajniak (Sme rodina), že od pondelka im prišlo vyše 6-tisíc žiadostí o pomoc. Minister financií Heger (OĽaNO) hovorí, že budú teraz hľadať, ako pomôžu niektorým konkrétnym skupinám.

Zdieľať

Pomoc dostanú aj veľké podniky, oznámili to ministri financií, hospodárstva a práce

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministri financií, hospodárstva a práce ohlásili pomoc aj pre veľké podniky. Richard Sulík: „Na vláde sme sa dohodli, že existujúce schémy podpory, ktoré boli pre malé a stredné podniky, budú aj pre veľké podniky.“

Nie je podľa neho dôležité rozdeľovať podniky podľa počtu zamestnancov v takejto kríze. Dúfa, že takáto pomoc zabráni masívnemu prepúšťaniu.

Sulík hovorí, že tieto opatrenia nie sú všetky. Budú sa venovať cestovným kanceláriám alebo nájmom u maloobchodov.

Zdieľať

Oproti januáru sme nakupovali v druhej polovici marca v maloobchode asi o 20% menej, informuje Inštitút finančnej politiky. Tržby v hoteloch a reštauráciách boli minimálne, hoci v reštauráciách vidieť postupný rast vďaka donáškam. V posledných dňoch sme sa na Veľkú noc poriadne predzásobili.

Zdieľať

Naživo: Brífing ministra financií Eduarda Hegera, ministra hospodárstva Richarda Sulíka a ministra práce Milana Krajniaka k aktuálnej situácii po rokovaní vlády.

Zdieľať

Taliansko by mohlo do konca apríla začať postupne zmierňovať koronavírusové obmedzenia, ak bude pokračovať črtajúci sa trend spomaľovania epidémie, vyhlásil premiér Giuseppe Conte.

„Ak budú súhlasiť experti, mohli by sme začať s uvoľňovaním niektorých opatrení ešte do konca tohto mesiaca,“ cituje Reuters vyjadrenie Conteho v rozhovore s BBC.

Denný počet obetí aj pacientov vyžadujúcich si intenzívnu starostlivosť v Taliansku klesá, čo vzbudzuje nádej, že nákaza je na ústupe. V krajine je potvrdených asi 140-tisíc prípadov koronavírusu, tretí najvyšší počet po USA a Španielsku.

Taliansko zaviedlo celoštátne koronavírusové opatrenia 9. marca, o dva týždne neskôr museli zavrieť firmy, ktoré nie sú nevyhnutné pre fungovanie hospodárstva, napríklad automobilky či výroba oblečenia a nábytku.

Zdieľať

Vláda chce predĺžiť platnosť technických a emisných kontrol, osvedčení profesionálnym vodičom alebo inštruktorom autoškôl. Plánuje taktiež predĺžiť lehoty na stavebných úradoch. Cieľom je obmedziť osobný kontakt počas pandémie.

Návrh smeruje do parlamentu, ktorý by ho mal prerokovať v zrýchlenom režime.

Čo schválila vláda v doprave

 • Návrh zákona počíta s tým, že by sa nemala uplatňovať lehota na prihlásenie vozidla do evidencie vozidiel, ráta aj s predĺžením platnosti technickej a emisnej kontroly. Predĺžiť sa má aj platnosť osvedčení technika, povolení na zriadenie stanice technickej kontroly, pracoviska emisnej kontroly či kontroly originality.
 • Predĺžiť sa má aj platnosť inštruktorského preukazu, ktorá uplynie počas krízovej situácie. Rovnako tak aj lehota na vykonanie doškoľovacieho kurzu inštruktora autoškoly.
 • Platnosť viacerých dokladov nevyhnutných na vykonávanie cestnej nákladnej a osobnej dopravy a výkon taxislužby by sa mala tiež upraviť.
 • Predĺženie sa má dotknúť aj platnosti osvedčenia o základnej kvalifikácii, osvedčenia o pravidelnom výcviku a kvalifikačnej karty vodiča, ktorá uplynula počas krízovej situácie. „Vodiči nákladných vozidiel a autobusov sú povinní podrobiť sa základnej kvalifikácii a následne v päťročných lehotách pravidelnému výcviku. Bez tejto kvalifikácie nemôžu vodiči vykonávať povolanie vodiča nákladného vozidla alebo autobusu,“ konštatuje ministerstvo dopravy v dôvodovej správe.
 • Navrhuje sa tiež, aby mohlo ministerstvo vnútra obmedziť prijímanie návrhov v konaniach schvaľovacích orgánov o jednotlivom vozidle.

Čo schválila vláda v stavebných konaniach

 • Zamestnanci stavebných úradov by mali podľa návrhu vykonávať úkony len v nevyhnutnom rozsahu, aby sa obmedzili osobné kontakty. Len v nevyhnutnom rozsahu by mali vykonávať ústne pojednávania aj vyvlastňovacie orgány.

Ako to bude s dotáciami na zateplenie a v cestovnom ruchu

 • Vzhľadom na súčasnú situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19 zároveň nebude podľa rezortu dopravy možné, aby sa proces poskytovania dotácie organizáciám cestovného ruchu na rok 2020 vykonal v štandardnom čase a štandardným postupom.
 • Dotknutým žiadateľom o poskytnutie príspevku na zateplenie rodinného domu by sa mal posunúť termín na predloženie chýbajúcich príloh žiadostí. Posunúť sa majú aj určité lehoty pri plnení povinností v prípade žiadateľov o dotácie. (tasr, n)
Zdieľať

Britská centrálna banka môže dočasne požičiavať vláde peniaze na boj proti koronavírusu, kým nezíska financie na dlhopisových trhoch. Obnovuje tak mechanizmus, ktorý sa v širšom meradle naposledy využíval počas svetovej finančnej krízy.

„Ako dočasné opatrenie to v prípade nutnosti zabezpečí vláde krátkodobý zdroj dodatočnej likvidity,“ uvádza centrálna banka v spoločnom vyhlásení s ministerstvom financií.

Britská vláda sľúbila rozsiahle výdavky a daňové úľavy na záchranu podnikov a zamestnancov pred negatívnym dosahom koronakrízy. Zvýšila tak svoje úverové plány o desiatky miliárd libier.

Kabinet by poskytnuté pôžičky od centrálnej banky splatil do konca roka. Primárnym zdrojom financovania preň naďalej zostane emisia dlhopisov na finančných trhoch. (reuters)

Zdieľať

Veľké firmy požadujú od menších, aby im prostredníctvom neoprávnených zliav postúpili pomoc od štátu na krytie strát spôsobených koronakrízou. Tvrdí to najväčšie združenie nákladných dopravcov ČESMAD Slovakia.

Čo tvrdí ČESMAD

 • „ČESMAD Slovakia s mimoriadnym znepokojením pozoruje, že práve štátom podporované veľké firmy, ktorým je nasmerovaná výrazná pomoc zo štátneho rozpočtu a ktoré sú závislé od osobného nasadenia vodičov cestnej dopravy, žiadajú od svojich dodávateľov služieb, ktorými sú práve malé a stredné firmy, aby im vo formách neopodstatnených zliav a rabatov de facto ‚odovzdali‘ štátnu pomoc, ktorú dostávajú na krytie strát spôsobených krízou COVID-19,“ priblížil hovorca združenia Roman Kment.
 • Zároveň upozorňuje spoločnosti, ktoré si objednávajú služby dopravy, aby kontrolovali prístup a konanie sprostredkovateľov dopravy, „ktorí si ponechávajú až 50 % ceny prepravy, a tak parazitujú na kríze“. Neopodstatnené sprostredkovateľské provízie považuje združenie za nemorálne správanie.
 • ČESMAD vyzval vládu, aby prijala adekvátne legislatívne opatrenia, ktoré nekalým praktikám zabránia, a aby odsúdila podobné nemorálne správanie globálnych korporácií aj domácich veľkých firiem. (tasr, n)
Zdieľať

Motoristi na Slovensku tankujú najlacnejší benzín za viac ako štyri roky, ceny nafty sú najnižšie od začiatku júla 2017. Vyplýva to z údajov o priemerných týždenných cenách pohonných hmôt, ktoré zverejňuje štatistický úrad.

Ceny palív v týždni do 4. apríla:

 • 95-oktánový benzín – 1,136 eura za liter,
 • motorová nafta – 1,070 eura za liter.

Motorové palivá zlacneli od začiatku roka približne o 15 percent. Prispel k tomu najmä vývoj cien ropy, ktoré sa v marci prepadli o polovicu a zosunuli sa na 18-ročné minimá blízko 20 dolárov za barel. (statistics, n)

Zdieľať

Vláda zrejme bude môcť nariadením upravovať lehoty v prípade nárokov občanov či podmienky nárokov na niektoré dávky. Počíta s tým návrh zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí a služieb zamestnanosti, ktorý schválil kabinet.

Vláda chce, aby parlament zmeny schválil v skrátenom konaní.

Čo navrhlo ministerstvo

 • Ministerstvo práce hovorí, že týmto návrhom reaguje na mimoriadnu situáciu vzniknutú z dôvodu nového koronavírusu. „Cieľom návrhu je umožnenie, aby vláda mohla nariadením vlády riešiť prekážky, obmedzenia a dosahy vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu na území Slovenskej republiky,“ uvádza sa v návrhu zákona.
 • Týkať sa to má úprav niektorých lehôt, napríklad pri posudkovej činnosti, zmien nároku a zániku nároku na peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia či lehôt týkajúcich sa niektorých oznamovacích povinností.
 • Vláda by zároveň nariadením mohla zachovať priznané nároky na niektoré dávky a príspevky, pri ktorých z objektívnych dôvodov nemožno preskúmať plnenie podmienok nároku. Týka sa to napríklad peňažného príspevku na opatrovanie, rodičovského príspevku a podobne.
 • Rýchlejšie bude môcť vládny kabinet zmeniť postupy ústredia práce a úradov práce pri niektorých úkonoch a posudzovaní nárokov občanov. (tasr, n)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať