Aj po schválení výnimiek v zákone o odvode pre reťazce platí, že odvod pocítia spotrebitelia vo svojich peňaženkách, tvrdí inštitút INESS. Zákon síce zlepšil situáciu malých obchodníkov, no väčšinu nákupov potravín robia ľudia vo veľkých reťazcoch, ktoré budú odvod platiť.
INESS pripomína, že zákon bol zásadne upravený pozmeňovacím návrhom, ktorý sa zjavil deň pred hlasovaním a o jeho parametroch nebola žiadna verejná diskusia, hoci bude mať dramatický vplyv na sektor maloobchodu. Podnikatelia majú len tri týždne na to, aby sa pripravili na odvod, ktorého konečné parametre sa značne pomenili pozmeňovacím návrhom deň pred schválením.
„Vyňatie menej rozvinutých okresov spod platenia odvodu nijako neochráni spotrebiteľov v týchto okresoch. Reťazce ponúkajú obyčajne rovnakú cenu výrobkov naprieč republikou, je nepravdepodobné, že reťazec bude vytvárať samostatnú cenovú a marketingovú politiku pre niekoľko predajní v menej rozvinutých okresoch,“ tvrdí analytik INESS Martin Vlachynský.
Podľa inštitútu sa doplnením množstva výnimiek zákon ďalej skomplikoval. „Kvalitné podnikateľské prostredie sa nezlučuje s komplikovanými, výnimkami prelezenými daňovými zákonmi,“ reaguje INESS.
Naznačuje, že zákon je zjavne urobený tak, aby zasiahol len úzko vymedzenú skupinu zahraničných obchodných reťazcov. „Riziko súdneho sporu z dôvodu porušenia súťažného práva je vysoké, upozornili na to už viacerí renomovaní právnici. Podobné selektívne zákony už museli zrušiť v Maďarsku aj v Poľsku. Hrozí, že budúca vláda bude musieť o pár rokov niekoľko stoviek miliónov eur vrátiť, ktoré sa zatiaľ neoprávnene vyberú,“ vraví Vlachynský z INESS.
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.