„Keďže prípad, ktorým sa náš úrad zaoberá už od roku 2013, nie je uzavretý a stále ho monitorujeme, rozhodla som sa pre aktívny krok v jeho sledovaní, a to ako tretia strana na súde v Štrasburgu,“ uviedla Patakyová.
Túto možnosť využila podľa vlastných slov preto, že ide o „mimoriadne závažné porušenie ľudských práv, ktoré dodnes nie je vyriešené“.
Ombudsmanka požiadala o povolenie vstúpiť do súdnych konaní v súvislosti s policajnou raziou vlani v novembri. Štrasburg jej žiadostiam vyhovel.
Podnety na Európsky súd podalo v mene viacerých poškodených v marci 2018 Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) a v mene ďalších dvoch poškodených advokátka Vanda Durbáková.
„S myšlienkou požiadať Európsky súd pre ľudské práva, aby v týchto konaniach povolil intervenciu verejnej ochrankyne práv, sa na jej kanceláriu obrátilo päť mimovládnych organizácií (Equity, ERRC, STP, Amnesty International Slovensko, CVEK),“ informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv.
Prípad policajnej razie v Moldave nad Bodvou preskúmala ešte predchádzajúca verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá zistila porušenie ľudských práv. „Neprimeranosť zásahu skonštatovala v historicky prvej mimoriadnej správe, s ktorou sa obrátila na parlament. Správa dodnes nebola prerokovaná a rovnako nie je uzavretý ani prípad razie. Ombudsmanka Mária Patakyová ho však neustále naďalej sleduje,“ uviedla Pavelková.
Okrem účasti v súdnom konaní v Štrasburgu Patakyová monitoruje aj vývoj súdneho procesu na Slovensku. „Verejná ochrankyňa práv sa ako verejnosť 29. januára 2019 osobne zúčastní na súdnom pojednávaní v Košiciach,“ doplnila Pavelková. (tasr)