Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

 • Finančné trhy: Európske akcie prudko klesli, najmä v Taliansku, kde pribúdajú nové prípady nákazy koronavírusom
 • Ekonomicky newsfilter: Mocní muži z Tatravagónky sa prehryzú k eurofondom vďaka utlmeniu uhoľných baní
 • Firmy: Do súťaže o Kúpele Brusno sa prihlásilo 5 záujemcov, najviac ponúkla česká kúpeľná skupina Lázně Darkov (hn)
 • Panel expertov: Čo potešilo ekonómov v programoch strán

Minúta po minúte

Zdieľať

Talianska ekonomika sa v dôsledku šírenia koronavírusu dostane do recesie, predpokladajú analytici. Už v uplynulom štvrťroku sa HDP Talianska znížilo o 0,3 %.

Prvé dôsledky pocíti turistický priemysel a maloobchod, uviedli analytici, podľa ktorých by HDP mohlo poklesnúť o 0,5 %.

Koronavírusom sa v Taliansku nakazilo 220 ľudí, sedem pacientov vírusu podľahlo. V dôsledku šírenia nákazy v niektorých oblastiach Talianska zatvorili školy a zrušili kultúrne aj športové podujatia. Predčasne sa skončil aj slávny karneval v Benátkach. (reuters, čtk)

Zdieľať

Koalícia PS/Spolu má vo volebnom programe ako jediná konkrétne kroky proti dezinformáciám – vytvorenie centra pre hybridné hrozby a dezinformácie a zavedenie mediálnej výchovy na školách zameranej na rozlišovanie fake news, píše v Paneli expertov o pozitívach volebných programov Katarína Čechová.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Katarína Čechová, špecialistka na obchodné právo, senior partner v advokátskej kancelárii Čechová & Partners, s. r. o.

Takmer všetky strany a hnutia a mnohí ich predstavitelia práve v tomto období oveľa viac ako inokedy čelia dezinformáciám z rôznych zdrojov… Pritom to nie je hrozba len pre politikov, ale pre každého z nás a predovšetkým naše deti. A zmienok o zameraní sa na elimináciu dezinformačných hrozieb je vo volebných programoch ako šafranu. Preto najviac oceňujem bod volebného programu PS/Spolu, ktorý jediný obsahuje aj konkrétne kroky: vytvorenie centra pre hybridné hrozby a dezinformácie a zavedenie mediálnej výchovy na školách zameranej na rozlišovanie fake news.

Až na drobné výnimky je vo všetkých programoch zmienka o ochrane našich lesov. Konkrétne kroky ponúka už podstatne menej strán. Najodvážnejší svieti v programe OĽaNO – osobitný zákon o štátnom podniku Lesy SR upravujúci osobnú hmotnú zodpovednosť vedenia podniku za spôsobené škody na lesoch a v lesnom hospodárstve. V kombinácii napr. s ambíciou Za ľudí zásadne obmedziť vývoz nespracovaného dreva zo Slovenska a zavedením 5 % úplne bezzásahových území v chránených oblastiach (ktoré sľubuje PS/Spolu), by sme mohli v budúcnosti rátať s tým, že na Slovensku ešte budú lesy.

A v tomto besnení proti Istanbulskému dohovoru som si dala osobitne pod drobnohľad, ktorá zo strán (samozrejme, s výnimkou SaS a PS/Spolu) uvedie vo svojom volebnom programe potrebu legislatívnej úpravy inštitútu životného partnerstva pre páry rovnakého pohlavia. A čuduj sa svete, našla sa ešte jedna – Socialisti! Aj keď asi pri hlasovaní v parlamente nebudú, je to odvážny počin (zjavne s niektorými bodmi programu Socialistov bude mať problém demokratický a podnikateľsky zmýšľajúci volič). Takže jediní popri SaS a PS/Spolu mali guráž dať si do agendy LGBTI. Škoda, že žiadna ďalšia strana, ba ani tá, ktorej by som veľmi chcela dať hlas (lebo voľby sú aj o dôveryhodných politikoch), to v programe nemá.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Americké akcie po otvorení trhu prudko klesli, index Dow Jones v prvých minútach obchodovania stratil vyše 800 bodov. Investori preferujú bezpečnejšie investície, môže za to prudký rast počtu ochorení na koronavírus mimo Číny.

Šírenie koronavírusu za hranicami pevninskej Číny vyvoláva obavy, že bude mať na globálny rast oveľa vážnejší dosah, než sa doteraz očakávalo.

Ako sa hýbu americké akcie:

 • index Dow Jones zhruba 15 minút po otvorení obchodovania klesal o 2,8 %,
 • širší index Standard & Poor’s 500 strácal 2,5 %,
 • technologický index Nasdaq si pohoršil o 2,9 %.

Jedným z mála ziskových titulov je farmaceutická firma Gilead Sciences, ktorej akcie stúpli o zhruba 5 %.

Jej experimentálny prípravok Remdesivir je podľa vyjadrení predstaviteľov WHO nádejným liekom na nový typ koronavírusu.

Ako sa šíri vírus:

Novému koronavírusu v Taliansku podľahlo už sedem ľudí, nakazených je viac ako 200 osôb. Vírus sa začal šíriť vo viacerých regiónoch na severe krajiny na konci minulého týždňa.

Podľa správy polooficiálnej agentúry ILNA má Irán 50 obetí koronavírusu, čo je najviac mimo Číny. Iránske štátne média uvádzajú nižší počet úmrtí.

Prvý prípad nákazy oznámil tiež Afganistan, dva prípady Omán. (čtk)

Zdieľať

Väčšina čínskych tovární Volkswagenu je po odstávke pre koronavírus opäť v prevádzke. Automobilka uviedla, že pre obmedzenie pohybu pre vírus bude so zákazníkmi v Číne viac komunikovať cez internet.

VW už obnovil výrobu vo všetkých závodoch spoločného podniku s firmou FAW a tiež vo väčšine prevádzok spoločného podniku s automobilkou SAIC, píše agentúra DPA.

Podľa ratingovej agentúry Standard & Poor’s je Volkswagen spomedzi automobiliek najviac vystavený negatívnym dosahom epidémie koronavírusu v Číne.

Pre VW je Čína najväčším trhom, vyrába a predáva v nej takmer 40 percent svojich automobilov.

Podľa štatistík čínskeho automobilového zväzu CPCA sa predaj vozidiel v prvej polovici februára medziročne prepadol o 92 percent.

Zdieľať

Úrad podpredsedu vlády Rašiho reagoval na Remišovej kritiku, že krátko pred voľbami podpísal poradenské zmluvy za 57 miliónov eur. Uviedol, že v skutočnosti podpísal rámcovú zmluvu so 6 konzultačnými firmami „na sumu 19,7 milióna eur“. „Tieto služby bude využívať, ak sa ich rozhodne objednať, až budúce vedenie úradu a vláda.“

Rašiho úrad uviedol, že toto verejné obstarávanie začali pripravovať pred viac ako dvoma rokmi a prešlo kontrolou všetkých riadiacich orgánov, ktorých sa týka a dvakrát kontrolou ÚVO. Keďže ide o rámcovú zmluvu, jednotlivé zákazky sa budú súťažiť medzi víťaznými spoločnosťami.

„Zvolili sme najhospodárnejší model obstarania zákazky, pretože každé čiastkové zadanie prejde „malou“ súťažou medzi 3 dodávateľmi, s ktorými bola podpísaná Rámcová dohoda, takže bude neustály vyvíjaný tlak na najnižšiu ceny pri zabezpečenej úrovni kvality,“ uviedol v stanovisku úrad podpredsedu vlády.

Úrad ďalej uviedol, že obstarávané aktivity sú súčasťou schválených (resp. pripravovaných) národných projektov z jednotlivých operačných programov, kde sa rátalo so zapojením externých expertov a dodávkami ich výstupov. „Bez vysúťažených konzultačných služieb by napríklad nebolo možné pripraviť podklady na budúce programové obdobie a ďalšie čerpanie eurofondov, čo by pani Remišová, ktorá sa pasuje za odborníčku na štrukturálne fondy, mohla vedieť,“ reagoval úrad, ktorý vedie podpredseda vládneho Smeru Raši.

„Ak by sme už len kúrili a svietili, ako si to predstavuje A. Kiska, a nepracovali až do posledného dňa, nová vláda by mala problém nielen pri implementácii projektov, ale aj pri rozbehu nového programového obdobia a boli by ohrozené miliardy eur pre Slovensko,“ odkázal Raši prostredníctvom tlačového oddelenia.

Zdieľať

Finančná správa tvrdí, že 51-miliónová zmluva, ktorú uzavrela nedávno v utajenom režime, sa týka projektu kybernetickej bezpečnosti a nesúvisí s voľbami. „Finančná správa na projekte pracuje už niekoľko mesiacov a na celý projekt získala financie z Európskej únie – z OP II.“

Na zmluvu uzatvorenú krátko pred voľbami dnes upozornila poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí). Upozornila, že zo zverejnených informácií nie je zrejmý predmet zmluvy, dĺžka trvania ani dodatky.

Finančná správa uviedla, že projekt pripravila na základe odporúčaní zvýšiť bezpečnosť v kybernetickom priestore, konkrétne na základe výstupu z auditu CSIRT.sk, ktorý odhalil určité kritické zistenia.

„Vyplýva nám to však aj zo zákona o KyB 69/2018 a zákona o ITVS 95/2019 a Koncepcie kybernetickej bezpečnosti SR. Pre projekt sme sa rozhodli aj z dôvodu medializovaných incidentov, pri ktorých sme boli obviňovaní z potenciálneho úniku informácií z prostredia finančnej správy. Samozrejme, chceme aj držať krok s technologickým pokrokom a efektívne reagovať na hrozby v oblasti kybernetickej bezpečnosti,“ reagovala finančná správa.

V stanovisku tiež uviedla, že ešte v máji minulého roka sa uskutočnilo verejné prerokovanie projektu aj za účasti odborných partnerov či zástupcov tretieho sektora, napríklad Slovensko.digital.

Aj ministerstvo financií v reakcii uviedlo, že o tomto projekte sa hovorí už od mája minulého roka, keď bolo verejné prerokovanie projektu, „takže nikto nič netajil“.

„Ide o projekt na Vybudovanie nosnej infraštruktúry bezpečného informačno-komunikačného systému finančnej správy. FS SR na projekte spolupracuje s Úradom podpredsedu vlády SR a financie získala z OP integrovaná infraštruktúra. Z peňazí daňových poplatníkov teda projekt „nezhltne“ ani jedno euro,“ uviedlo ministerstvo financií.

Ciele projektu podľa finančnej správy:

 • vybudovanie nosnej infraštruktúry na monitoring, analýzu a aktívnu ochranu pred kybernetickými hrozbami v rámci finančnej správy,
 • vybudovať samostatnú nosnú sieť na odhaľovanie útokov,
 • vybudovať analytické centrum pre posudzovanie jednotlivých druhov správania sa zamestnancov ako aj samotnej siete,
 • uzatvoriť perimeter koncových IT zariadení vo finančnej správe,
 • vybudovať schopnosť určiť konkrétne osoby zodpovedné za incident, resp. potenciálny únik informácií.

Finančná správa uviedla, že výber zmluvného partnera je výsledkom obstarávania, na ktorom sa zúčastnilo 6 uchádzačov. Zmluvu podpísala s firmou Alison.

„Doba implementácie je dva roky. V rámci procesu prípravy projektu brala finančná správa do úvahy pripomienky ÚPVII a ÚHP,“ dodali daniari.

Zdieľať

Švajčiarsky frank sa posilnil voči klesajúcemu euru na viac než štyri a polročné maximum. Dôvodom sú obavy investorov z epidémie koronavírusu, ktoré znížili rizikový apetít na trhoch a podporili dopyt po bezpečných aktívach.

Švajčiarska mena si polepšila na 1,0604 franku za jedno euro, čo bol jej najsilnejší kurz od júla 2015, píše Reuters.

Frank, ktorý je považovaný za bezpečnú investíciu v časoch neistoty, sa dostal dokonca vyššie než po hlasovaní Britov za vystúpenie z Európskej únie v júni 2016.

Naopak, švajčiarske akcie sa zosunuli najvýraznejším tempom za tri a pol roka – Swiss Market Index klesol o 3,4 percenta.

Zdieľať

Čínske firmy vinou koronavírusu bojujú s nedostatkom peňazí na mzdy a platby faktúr od dodávateľov. Peking síce vyzval banky, aby poskytovali viac pôžičiek, no milióny malých a stredných podnikov sú na pokraji kolapsu.

Čínska asociácia malých a stredných podnikov zistila, že zhruba 60 percent firiem je schopných hradiť bežné výdavky iba jeden až dva mesiace, než im dôjde hotovosť, píše BBC.

Len desatina spoločností uviedla, že by im hotovosť vydržala minimálne na 6 mesiacov.

Podľa čínskej centrálnej banky sa malé a stredné podniky v Číne podieľajú zhruba 60 % na celkovej ekonomickej aktivite a 80 % na zamestnanosti.

Množstvo podnikov muselo pre koronavírus na dlhší čas pozastaviť prevádzku, čo narušilo ich príjmy.

Zdieľať

Programy nefašistických a nekleptokratických strán pôsobia celkom dobre a v mnohých bodoch sa pretínajú, hovorí v Paneli expertov o pozitívach volebných programov Libor Melioris. Všetky skvelé predvolebné nápady však majú jeden spoločný problém. Budúca vláda nebude mať dosť peňazí.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Libor Melioris, ekonóm

Keď dám bokom táranie o nájomných bytoch a zle spočítaný odvodový bonus, tak zo zbežného pohľadu na mňa programy nefašistických a nekleptokratických strán pôsobia celkom dobre. Pozitívne je, že sa v mnohých bodoch pretínajú.

Všetky skvelé predvolebné nápady však majú jeden spoločný problém. Budúca vláda nebude mať peniaze. Tohtoročný rozpočet sa schválil s deficitom vycucaným z prsta na úrovni 0,5 % HDP. Dnes to vyzerá na 2,2 %, ale pokojne to môžu byť aj 3 %, ak prejdú tie šialenosti v parlamente. Trojpercentný deficit v krajine, ktorá má historický najnižšiu nezamestnanosť, bude prekážať aj Európskej únii.

Lepšie zdravotníctvo, moderné školstvo, dôstojná staroba, integrácia postihnutých, pekné poľnohospodárstvo sa dajú dosiahnuť len prostredníctvom vyšších výdavkov na mzdy a investície. Podľa ekonómov z Útvaru hodnoty za peniaze, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Inštitútu finančnej politiky by to znamenalo dodatočné náklady okolo 2,6 miliardy eur ročne. Ja osobne neverím, že takýto obrovský účet sa dá zaplatiť zaklínadlom „keby sa nekradlo“.

Potešilo ma, že jedna strana (nebudem menovať, aby som jej neuškodil) plánuje zvýšiť dane doteraz nedotknuteľnej skupine – živnostníkom. Tým sa v uplynulej dekáde podarilo okolo seba vytvoriť auru zdieranej kasty a všetky vlády okolo nich chodili po špičkách.

Prekvapilo ma, že žiadna strana nepropagovala digitálnu daň. Štátnu kasu by to síce nezachránilo, ale každý rok by sme mohli postaviť nový futbalový štadión, aby aj neonacisti žijúci ďaleko od Bratislavy mali možnosť hajlovať v príjemnom prostredí.

Zarmútilo ma, že nikto nenašiel odvahu napísať, že cesta k lepšiemu zdravotníctvu vedie cez jednu zdravotnú poisťovňu a vytláčanie súkromných aktivít zo zdravotníctva.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Ceny ropy na svetových trhoch v pondelok strácali zhruba 4 percentá. Zrážajú ich obavy investorov na základe vývoja globálnej ekonomiky i dopytu po rope, ktoré vyvoláva rastúci počet prípadov nákazy koronavírusom mimo Číny.

Severomorská ropa Brent zhruba hodinu po poludní vykazovala pokles o takmer 4,2 % na 56,06 dolára za barel.

Cena barelu americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) strácala približne 4 percentá na 51,26 dolára.

„Ceny ropy zostanú náchylné na pokles. Finančné trhy budú v strehu, dokiaľ sa situácia nezačne zlepšovať v Iráne, Taliansku, Južnej Kórei a Japonsku,“ hovorí analytik spoločnosti Oanda Edward Moya.

Talianske úrady oznámili, že nový typ koronavírusu už v krajine nakazil vyše 200 ľudí a vyžiadal si päť obetí. (čtk, reuters)

Zdieľať

EK povolila Rumunsku podporiť letisko v Temešvári aj leteckú spoločnosť WizzAir. Naopak, Bukurešť si musí vyžiadať vrátenie štátnych peňazí, ktoré už poskytla železničnej firme CFR Mafra a národnému podniku pre ťažbu uránu CNU.

Brusel schválil Rumunsku i plán poskytnúť dočasný úver 36,7 milióna eur štátnym aerolinkám Tarom. Peniaze majú zabezpečiť riadne pokračovanie ich služieb, píše Reuters.

CFR Mafra má vrátiť naspäť 570 miliónov eur, CNU 13 miliónov eur.

EK v oboch prípadoch vyhodnotila, že pomoc nie je v súlade s pravidlami EÚ o štátnej podpore pre podniky v problémoch.

Zdieľať

INEKO a šéf ÚVO Miroslav Hlivák predstavili opatrenia, ktoré by podľa nich posilnili nezávislosť úradu. Návrh je určený na diskusiu po voľbách.

Čo navrhujú:

 • zverejňovať zápisnice z rozhodnutí odvolacieho orgánu – Rady ÚVO (v súčasnosti nie je známe, ktorý člen rady ako hlasoval);
 • kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) by parlamentu navrhovala komisia, ktorú by tvorili zástupcovia každého poslaneckého klubu, vlády a prezidenta, parlament by z kandidátov vybral nadpolovičnou väčšinou (v súčasnosti kandidátov navrhuje vláda a volí parlament);
 • prezident by mohol odmietnuť vymenovať predsedu ÚVO, ak by na to mal závažné dôvody, ak by však parlament schválil kandidáta ústavnou väčšinou, musela by ho hlava štátu vymenovať (v súčasnosti prezident nevymenúva predsedu úradu);
 • dvoch podpredsedov ÚVO by vymenoval predseda ÚVO (v súčasnosti vláda);
 • voľba šiestich členov Rady ÚVO by sa zmenila tak, že po novom by dvoch vymenovala prezidentka, dvoch parlament a dvoch vláda (v súčasnosti vláda rozhoduje o všetkých šiestich členoch), zvyšní traja členovia rady sú automaticky predseda a podpredsedovia ÚVO;
 • zmenil by sa aj spôsob odvolávania funkcionárov úradu;
 • členmi rady by mohli byť aj zahraniční experti (v súčasnosti je požiadavkou slovenské občianstvo), v rade by tiež mal byť minimálne jeden právnik a jeden ekonóm;
 • plné znenie je k dispozícii tu.

Politické súvislosti:

 • ÚVO pod Hlivákovým vedením stopol alebo spomalil súčasnej vládnej koalícii viacero veľkých tendrov,
 • vláda nezabezpečila vymenovanie všetkých členov Rady ÚVO,
 • naťahovalo sa aj odvolanie podpredsedu úradu Juraja Bugalu blízkeho Ivanovi Kmotríkovi, ktoré požadoval Hlivák. (n, tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať