Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Toľko dobrých správ pokope sme ešte od začiatku krízy nemali
  • Priemysel: Produkcia na Slovensku sa v júni medziročne znížila o 8,5 %
  • Odvody: Živnostníci, ktorí podali daňové priznanie do konca marca, musia zaplatiť poistné za júl v novej výške do 10. augusta
Zdieľať

Oplatí sa ešte investovať do zlata alebo striebra? Ako rýchlo sa k takej investícii dostanem?

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Zlato má za sebou pomerne solídny rast o 25 % od vypuknutia pandémie a darilo sa mu prakticky celý posledný rok, vraví Dominik Hapl z Acrossu. „Ak chce niekto využiť zlato na krátkodobú špekuláciu a zviezť sa na jeho raste, tento vlak je už pravdepodobne preč,“ hovorí v ankete, či sa ešte oplatí investovať do zlata.

Minúta po minúte

Zdieľať

Škoda Auto ponúka zamestnancom možnosť otestovať sa na koronavírus, musia si to však zaplatiť. Automobilka odporúča pracovníkom, aby najmenej jeden týždeň po návrate z celozávodnej dovolenky nosili na pracovisku rúška.

V Škode sa v nedeľu začala obnovovať výroba po dvojtýždňovej dovolenke, na ktorú zamestnanci nastúpili 27. júla. Po jej skončení prijala dodatočné preventívne opatrenia, ktoré majú zabrániť reťazovému šíreniu nákazy, ak niektorý zamestnanec ochorie na covid-19.

Firma napríklad zabezpečila zamestnancom testovanie formou PCR testov. „Sú k dispozícií za príslušný poplatok najmä pre tých zamestnancov, ktorí sa vracajú z rizikových oblastí do Česka a musia sa nechať testovať,“ uvádza Škoda na internetovej stránke.

Testovanie ale môže využiť ktorýkoľvek zamestnanec. Ľudia, ktorí boli v kontakte s nakazeným človekom alebo sami vykazujú symptómy ochorenia, majú využiť bezplatné testovanie oficiálnou cestou cez hygienickú stanicu alebo svojho lekára.

Zdieľať

Šéf Útvaru hodnoty za peniaze Štefan Kišš prijíma ponuku IT Asociácie Slovenska (ITAS) dosiahnuť ešte väčšie úspory, ako vládni analytici navrhli v revízii. ITAS napríklad uviedla, že v oblasti licencií a hardvéru vidia potenciálne úspory až vo výške 40 %, kým podľa Útvaru hodnoty za peniaze možno usporiť 15 až 20 %.

ITAS zaslala pripomienky k dokumentu Informatizácia 2.0 – revízia výdavkov z dielne
Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) na ministerstve financií. V stanovisku polemizuje s niektorými závermi a tvrdeniami ÚHP, ktoré považuje za nepresné či diskutabilné.

Príkladom sú potenciálne úspory pri licenciách a hardvéri. „My v tomto prípade vidíme potenciálne úspory až 40 % a vieme, ako to dosiahnuť. Začať by sme však mali práve diskusiou,“ povedal prezident ITAS-u Emil Fitoš. Podľa neho je škoda, že zástupcovia asociácie neboli prizvaní k tvorbe tohto dokumentu.

ITAS má výhrady aj k záverom ÚHP v oblasti ľudských zdrojov. „ÚHP sme upozornili na skutočnosť, že využívanie informačných systémov je komplexný proces, ktorý zahŕňa aktivity plánovania, špecifikácie požiadaviek, vývoja, testovania a následnej prevádzky. V dokumente sa však pozornosť sústreďuje najmä na zabezpečenie interných vývojárskych kapacít. To podľa nášho názoru súčasné problémy informatizácie nevyrieši. Štát potrebuje iné profily – biznis konzultantov, IT architektov či skúsených projektových manažérov,“ povedal Fitoš.

Asociácia má výhrady aj k nastaveniu legislatívnych podmienok verejného obstarávania. Možnosti, ktoré zákon ponúka, nie sú podľa nich predurčené pre softvérové riešenia.

ITAS za problém považuje aj opakované tvrdenia, že štát je rukojemníkom IT firiem, ktoré ho držia „v šachu“ cez vendor lock-in. „Metodika na to, aby sa štát z tejto situácie vymanil, existuje už viac ako jeden o pol roka. Spolupracovali na nej predstavitelia štátu, záujmových združení a aj IT firiem. Odvtedy sme však nezaregistrovali žiadne výrazné odhodlanie na strane štátu použiť túto metodiku a zmeniť neželaný stav.“

Zdieľať

Slováci tento rok aj po otvorení hraníc cestujú do zahraničia menej, ukazujú údaje Tatra banky o platbách kartou. V 10 najnavštevovanejších krajinách padol objem transakcií o vyše 38 %, v Chorvátsku o 47 % a v Taliansku o 80 %.

Španielsko sa medzi prvú desiatku tento rok nedostalo vôbec.

Banka porovnávala počet transakcií platobnými kartami v júli a júni 2020 s rovnakými mesiacmi vlani.

Krajiny s najväčším počtom transakcií 2020:

  • 1. Česká republika, 2. Rakúsko, 3. Nemecko, 4. Maďarsko, 5. Chorvátsko, 6. Poľsko, 7. Holandsko, 8. Taliansko, 9. Francúzsko, 10. Spojené kráľovstvo.

Krajiny s najväčším počtom transakcií 2019:

  • 1. Česká republika, 2. Rakúsko, 3. Chorvátsko, 4. Maďarsko, 5. Nemecko, 6. Taliansko, 7. Poľsko, 8. Spojené kráľovstvo, 9. Španielsko, 10. Francúzsko.
Zdieľať

Priemyselná produkcia na Slovensku klesla v júni už „len“ jednociferným tempom – o 8,5 % medziročne. V máji padla o 33,5 %, v apríli o 42 %. V júni sa zmiernil aj pokles výroby áut.

Štatistický úrad upozornil, že pokles bol najmiernejší od začiatku koronavírusovej krízy. Okrem spomalenia prepadu v automobilovom priemysle poukázal na rast v chemickom a farmaceutickom priemysle.

Medziročný pokles slovenskej priemyselnej výroby bol v júni omnoho miernejší, než očakávali analytici. Tí podľa prieskumu agentúry Reuters počítali s prepadom o 18 %. Oproti máju sa slovenská priemyselná výroba zvýšila o 21,7 %.

Medziročný pokles výroby dopravných prostriedkov sa v júni spomalil na 9,4 % z májových 56,9 %. Automobilový priemysel bol v čase predchádzajúceho ekonomického rastu hlavným motorom exportne orientovanej ekonomiky Slovenska.

Slovensko si vlani udržalo v prepočte na obyvateľa pozíciu najväčšieho výrobcu áut na svete. Svoje závody majú na Slovensku automobilky Jaguar Land Rover, Kia Motors, Volkswagen a PSA. (čtk, n)

Zdieľať

Hyundai plánuje novú sériu elektromobilov, ktoré bude predávať pod značkou Ionic. Cieľom automobilky je stať sa do roku 2025 tretím najväčším výrobcom elektromobilov na svete. Akcie spoločnosti po oznámení prudko posilnili o viac než 10 %.

Medzi jej hlavných konkurentov budú zrejme patriť Volkswagen a General Motors, ktoré už predstavili plány na výrobu a predaj vyše milióna elektromobilov do roku 2025.

Vedúcu pozíciu na trhu si chce udržať Tesla, ktorá vyrába iba elektromobily. Elon Musk dúfa, že firma v roku 2025 predá „niekoľko miliónov“ vozidiel. (čtk, hyundai)

Zdieľať

Ceny ropy sa na začiatku nového týždňa zvýšili o vyše 1 %. Podporil ich optimizmus koncernu Saudi Aramco týkajúci sa vývoja dopytu v Ázii a prísľub Iraku, že ešte viac obmedzí ťažbu.

Barel americkej ropy WTI so septembrovým kontraktom sa v pondelok o 7.43 h SELČ predával po 41,83 USD (35,40 eura). To bolo o 61 centov alebo 1,48 % viac ako v piatok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze.

Októbrový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent v pondelok ráno zdražel o 48 centov alebo 1,08 % na 44,88 USD za barel.

Oba referenčné druhy ropy sa v piatok oslabili, ale za celý týždeň si polepšili – WTI o 2,4 % a Brent o 2,5 %.

„Víkendové komentáre Saudi Aramco sú v tejto chvíli motorom rastu,“ povedal stratég firmy CMC Markets Michael McCarthy. Šéf saudskoarabského ropného koncernu Amin Nasser v nedeľu uviedol, že dopyt v Ázii sa oživuje po uvoľnení reštrikcií prijatých na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Navyše Irak v piatok vyhlásil, že v auguste a septembri obmedzí ťažbu o ďalších 400 000 barelov denne, aby vykompenzoval nadmernú produkciu z uplynulých troch mesiacov. (tasr)

Zdieľať

Podmienky poskytovania štátnej investičnej pomoci by sa mali s ohľadom na krízu spôsobenú pandémiou dočasne zmierniť. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý poslalo ministerstvo hospodárstva do medzirezortného pripomienkového konania.

Podniky by mali mať napríklad možnosť neskôr začať obstarávať investičný majetok, predĺžiť sa má termín na ukončenie investičného projektu a o tri roky by sa mohla predĺžiť aj lehota na uplatnenie dohodnutej úľavy na dani. Zmeny sa týkajú rozhodnutia o investičných stimuloch a investičnej pomoci, ktoré budú schválené od 1. januára budúceho roka, ale v niektorých ustanoveniach aj rozhodnutí vydaných do 31. decembra 2020 a konaní o schválení investičnej pomoci začatých a neukončených do 31. decembra 2020.

„Návrh zákona reaguje na aktuálnu situáciu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19. Následky pandémie zásadným a predovšetkým nepredvídateľným spôsobom ovplyvnili prijímateľov investičnej pomoci a ich schopnosť plniť povinnosti a podmienky na poskytnutie investičnej pomoci,“ uviedlo ministerstvo.

Rezort sa obáva, že v krajných prípadoch to mohlo viesť až k rušeniu rozhodnutí o poskytnutí alebo o schválení investičnej pomoci. „Hromadné rušenie rozhodnutí predstavujúcich podporu inak prosperujúcich a riadne realizovaných investičných zámerov by bolo neželaným javom,“ uviedlo ministerstvo.

Navrhuje napríklad predĺžiť povinnosť začatia obstarávania dlhodobého majetku na 24 mesiacov a ukončenie prác na investičnom zámere chce rezort predĺžiť na päť rokov, pri veľkých investíciách až na sedem rokov. Na rovnaký čas chce predĺžiť povinnosť začať vykonávať podnikateľskú činnosť uvedenú v investičnom zámere.

Voľnejšie podmienky majú mať podnikatelia pri dodatočných zmenách investičného zámeru. Zatiaľ čo v súčasnosti musí firma vynaložiť minimálne 85 % z oprávnených nákladov schválených v rozhodnutí o investičnej pomoci, po novom bude prípustné tieto náklady reálne znížiť až na 70 %.

„Prípadné zníženie oprávnených nákladov sa odzrkadlí na výške investičnej pomoci, a to jej znížením prostredníctvom rozhodnutia o zmene rozhodnutia o poskytnutí investičnej pomoci alebo rozhodnutia o zmene rozhodnutia o schválení investičnej pomoci,“ upozornil rezort.

Podobne by sa mala upraviť aj povinnosť dosiahnuť viac ako 90 % dohodnutého čistého nárastu pracovných miest, a to na 80 %. Aj v tomto prípade sa však zníženie dohodnutého počtu nových pracovných miest odzrkadlí na výške investičného stimulu. Rezort ďalej navrhuje v nasledujúcich dvoch rokoch považovať za splnenú podmienku vyplácania mzdy uvedenej v investičnom zámere.

Zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o regionálnej investičnej pomoci a o dani z príjmov, by mal byť účinný od začiatku budúceho roka. (tasr)

Zdieľať

Talianska ekonomika sa v treťom štvrťroku výrazne oživí a tempo rastu HDP sa bude blížiť k 15 %, predpovedal taliansky minister hospodárstva Roberto Gualtieri pre La Repubblica. Vláda podľa neho v budúcom roku plánuje znížiť dane z príjmu fyzických osôb.

Podľa štatistického úradu ISTAT sa taliansky HDP v druhom štvrťroku v dôsledku šírenia koronavírusu prepadol o 12,4 %. Podľa Gualtieriho tak bol hospodársky pokles o niečo miernejší, než vláda očakávala.

„Oživenie v treťom štvrťroku bude pravdepodobne o niečo nižšie než 15 %, veríme však, že od tohto čísla nebude ďaleko,“ povedal minister. Upozornil však, že konečný výsledok bude závisieť od vývoja pandémie a svetového hospodárstva.

Európska komisia minulý mesiac predpovedala, že v celom tomto roku talianska ekonomika klesne o 11,2 %. V budúcom roku očakáva nárast talianskeho HDP o 6,1 %. (čtk)

Zdieľať

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia končí dvojtýždňovú letnú odstávku výroby. Produkcia sa opäť rozbehne v pondelok, závod bude vyrábať v plnej kapacite štyroch výrobných zmien.

Produkcia vozidiel bola v Trnave v tomto roku prerušená z dôvodu rozšírenia ochorenia COVID-19 aj od 19. marca do 12. mája, obnovili ju najskôr v jednej pracovnej zmene. Na plný výkon nabehla automobilka 6. júna.

V tom istom mesiaci opustilo výrobné linky 3,5-miliónte vozidlo v histórii závodu. „V Trnave aktuálne vyrábame novú generáciu modelu Peugeot 208 a jeho plne elektrickú verziu e-208. Tento model je nositeľom titulu Európske auto roka. Ďalším modelom je Citroen C3, ktorý sme v prvej polovici júla tohto roka začali vyrábať vo vynovenej faceliftovej verzii,“ dodal hovorca Peter Švec. (tasr)

Zdieľať

Ženy na Slovensku zarobili vlani v priemere o 283 eur menej ako muži, vyplýva z údajov Štatistického úradu SR o priemerných hrubých mesačných mzdách.

Napriek snahám dosiahnuť rovnaké postavenie pohlaví na trhu práce a v spoločnosti sa v posledných rokoch rozdiel medzi mzdami mužov a žien prehlbuje.

Vlani dosiahla priemerná hrubá mesačná mzda mužov 1399 eur. „Priemerná hrubá mzda žien v percentuálnom vyjadrení predstavovala 79,8 % z priemernej hrubej mzdy mužov, teda o 283 eur menej v neprospech žien,“ vyčíslili štatistici.

Porovnaním mzdovej štruktúry dosiahla základná mzda mužov 65,2 % z ich priemernej hrubej mesačnej mzdy, u žien to bolo 67,9 %. Druhou najväčšou mzdovou zložkou boli náhrady mzdy u mužov (11,8 %), ako aj u žien (12,8 %).

Prémie a odmeny predstavovali u mužov 11,4 %, u žien 7,8 % z ich priemernej hrubej mesačnej mzdy. Príplatky a doplatky dosiahli u mužov 7,3 % a u žien 7,9 %. Nepravidelné odmeny sa na priemernej mzde mužov podieľali 4,2 % a na mzde žien v priemere 3,5 %.

„Mzda žien sa nachádzala o 11,6 % pod celoslovenským priemerom, zatiaľ čo mzda mužov ho prevýšila o 10,9 %,“ uviedol ŠÚ SR.

Zo štatistík ďalej vyplýva, že v mzdovom pásme do 1300 eur sa nachádzalo 62,8 % mužov. V pásme medzi 1300 eur a 1400 eur bolo 5,3 % mužov a 31,9 % mužov zarobilo nad 1400 eur. Medián hrubých miezd mužov dosiahol 1108 eur, čo je približne 79,2 % priemernej hrubej mesačnej mzdy mužov.

Nižšiu priemernú mzdu, ako je celoslovenská priemerná mzda žien, dosiahlo 64,2 % z nich. V intervale od 1100 eur do 1200 eur sa nachádzalo 6,8 % žien. Viac ako 1200 eur vlani zarobilo 29 % žien. Medián hrubých miezd žien (939 eur) predstavoval 84,1 % z priemernej hrubej mesačnej mzdy žien.

Medzi faktory, ktoré vplývajú na pomalší rast miezd žien oproti mzdám mužov, patria najmä vzdelanie a zastúpenie mužov a žien v jednotlivých nízko alebo vysoko príjmových ekonomických činnostiach a zamestnaniach.

„Mzdové rozdiely ovplyvňujú aj zakorenené predsudky o vhodnosti mužov a žien vykonávať určité práce a funkcie, postup v zamestnaní a participácia na vedúcich funkciách, materské a rodičovské povinnosti,“ uvádza štatistický úrad.

Nezanedbateľný vplyv na celkovú hrubú mesačnú mzdu má aj celkové množstvo odpracovaných hodín a nadčasov, najmä v súvislosti so starostlivosťou o osoby v domácnosti. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať