Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

KDH podporuje nápad pokúsiť sa odvolať ministra dopravy Árpáda Érseka v parlamente. Podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze začala zbierať SaS pre tunel Višňové. KDH ministra za Most upodozrieva, že v diaľniciach preferuje juh.

„Sever Slovenska kolabuje, na severe sa pomaly nič stavať nezačalo. Dopravné stavby nemajú národnosť,“ povedal šéf KDH Alojz Hlina.

Poslanec KDH Igor Janckulík pripomenul, že jediná živá diaľničná zákazka na Orave sa naťahuje rok a pol a komplikácie budú ešte pokračovať, pretože Národná diaľničná vylúčila najlacnejšieho záujemcu. Na Orave sa preto organizuje protest za diaľnicu.

Opozičná SaS oznámila zbieranie podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze vtedy, keď sa vláda so staviteľmi Višňového dohodla na odchode zo stavby.

„Takáto dohoda je doslova absurdná a nikdy k nej nemalo dôjsť. Minister dopravy mal už dávno vyhodiť šéfa NDS, vstúpiť do celého prípadu a rokovať so zhotoviteľom o príčinách meškania,“ tvrdí tímlíder SaS pre dopravu Miroslav Ivan.

Investičný riaditeľ NDS Jiří Hájek v rozhovore tvrdí, že výmena stavbárov je najlepšie riešenie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Spotreba nemeckých domácností vlani klesla najviac za uplynulých 70 rokov. Výdavky na jedného spotrebiteľa sa oproti roku 2019 znížili o 1250 eur a celkovo sa prepadli o 116 miliárd eur.

Výdavky spotrebiteľov analyzoval Inštitút pre nemecké hospodárstvo (IW). Podľa neho spotreba domácností vlani klesla medziročne o 6,1 %, v 1. kvartáli tohto roka odhaduje výpadok ďalších 40 až 60 miliárd eur.

Podrobnejšie údaje:

 • Nemci vlani kupovali menej tovarov s krátkou životnosťou, napríklad odevov alebo obuvi.
 • Predaj dlhodobejšieho tovaru, ako sú autá či nábytok, sa na začiatku koronakrízy znížil, no v 2. polroku vlaňajška stúpol medziročne o 5 %. Podľa IW k tomu prispelo aj dočasné zníženie DPH.
 • Najvýraznejší prepad zaznamenali služby, IW ho vyčíslil na 78 miliárd eur, čo je viac ako dve percentá HDP.

Aký je výhľad

Nemci sú naďalej opatrnejší, čo sa týka nakupovania. Podľa prieskumu IW chce 43 % respondentov ušetriť časť príjmov, ktoré im zostanú po odpočítaní nevyhnutných výdavkov.

Zvyčajne takto uvažuje 30 % opýtaných. Len tretina plánuje výdavky na dovolenku, bežne to býva 45 až 50 % ľudí. (tasr, dpa)

Únia autodopravcov Slovenska a asociácia Žltý anjel hrozia štrajkovou pohotovosťou, nepozdáva sa im postoj ministerstva dopravy k schéme pomoci pre nákladných dopravcov. Združenie organizovalo protesty na cestách aj na konci vlády Petra Pellegriniho.

Združenia sa sťažujú na rastúce náklady a tvrdia, že napriek tomu, že bol v parlamente prijatý návrh zákona o pomoci pre cestnú dopravu, doteraz sa pre nich nič neurobilo. Podľa svojich vyhlásení veria, že ministerstvo nebude „čakať do poslednej chvíle“, a bude sa snažiť znižovať náklady v doprave.

„Pokiaľ nepríde k riešeniu problémov, ktoré neustále narastajú, tak UNAS bude rozmýšľať aj o štrajkovej pohotovosti dopravcov,“ tvrdia.

Ministerstvo dopravy reagovalo, že rokuje s ministerstvom financií o spôsobe a výške pomoci sektoru autodopravy. S daňovými požiadavkami odkázalo dopravcov na ministerstvo financií.

V januári minulého roka pred parlamentnými voľbami organizovala únia autodopravcov blokády na cestách, dožadovala sa vtedy zliav na mýte a zmien v cestnej dani. Väčšia organizácia dopravcov Česmad sa k protestom nepridala, končiaca vláda nakoniec schválila kompromisné zľavy, o ktorých rokovala s Česmadom. (tasr, e)

Akcie tabakových firiem na burzách citeľne oslabujú, straty presahujú aj 6 %. Trh reaguje na správu denníka The Wall Street Journal, podľa ktorej USA zvažujú znížiť obsah nikotínu v cigaretách na úroveň, ktorá nebude návyková.

 • Akcie British American Tobacco pred 10.00 h odpisovali 6,1 %. Do portfólia firmy patria značky ako Dunhill, Kent, Rothmans, Pall Mall či Lucky Strike.
 • Akcie Imperial Brands najprv strácali okolo 3 % a po chvíli sa prepadli o takmer 6 %.
 • Tabakový koncern Altria už v pondelok na amerických burzách odpísal 6,2 % a jeho akcie pokračovali v poklese aj po skončení obchodovania v elektronických systémoch.

Prečo akcie klesajú

WSJ v pondelok napísal, že diskusia o znižovaní obsahu nikotínu v cigaretách súvisí s blížiacim sa termínom, keď verejní činitelia musia povedať, či plánujú zakázať mentolové cigarety.

Administratíva prezidenta Joea Bidena sa snaží rozhodnúť, či by mala znížiť obsah nikotínu spoločne so zákazom cigariet s mentolovou príchuťou, alebo či by to malo byť súčasťou samostatného plánu.

Prečo je to dôležité

Nikotín sám osebe nespôsobuje rakovinu, prispieva však k tomu, že z fajčenia sa stáva závislosť. Cieľom návrhu znížiť obsah nikotínu je dosiahnuť, aby boli cigarety menej návykové.

Vláda očakáva, že v takom prípade by sa ich časť fajčiarov vzdala, alebo by aspoň prešla k iným produktom, ktoré sú považované za bezpečnejšie. (čtk)

Nezamestanosť v Británii v trojmesačnom období do konca februára prekvapivo klesla na 4,9 %. V predchádzajúcich troch mesiacoch do konca januára predstavovala 5 %. V Británii počas väčšiny obdobia od decembra do februára platili prísne uzávery.

„Najnovšie údaje naznačujú, že trh práce je v posledných mesiacoch viac-menej stabilný,“ uviedol britský štatistický úrad, ktorý údaje zverejnil.

Minister financií Rishi Sunak v marci predĺžil až do konca septembra vládny program na zachovanie pracovných miest, ktorý je najnákladnejším britským nástrojom na podporu ekonomiky v čase pandémie. Miera nezamestnanosti by bez tohto programu bola omnoho vyššia a je pravdepodobné, že po jeho skončení stúpne, uviedla agentúra Reuters.

 • Ekonómovia v prieskume agentúry Reuters väčšinou predpokladali nárast miery nezamestnanosti na 5,1 %.
 • Počet zamestnancov na výplatných páskach sa medzimesačne znížil o 56-tisíc. Od začiatku pandémie tak britský pracovný trh stráca 813-tisíc pracovných miest. (čtk)

Globálne emisie oxidu uhličitého z produkcie elektriny tento rok vzrastú o takmer 5 % na 33 miliárd ton. Nárast o 1,5 miliardy tony bude najvyšší od oživenia z finančnej krízy pred viac než desiatimi rokmi, píše v správe Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).

„Je to strašné varovanie, že ekonomické oživenie po koronavírusovej kríze je v súčasnosti pre našu klímu akékoľvek iné než udržateľné,“ uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol. Tohtoročný rast podľa neho potiahne hlavne vyššie využite uhlia a viditeľný bude osobitne v Ázii.

Správa zrejme zvýši tlak na vlády, aby konali a zabránili zmenám klímy. Americký prezident Joe Biden tento týždeň usporiada virtuálny samit pre desiatky svetových vodcov, aby o tejto téme rokovali pred tohtoročným globánym zasadaním v Škótsku, uviedla agentúra Reuters.

Vlani spotreba elektriny pre pandémiu covidu-19 klesla. Emisie oxidu uhličitého z produkcie elektriny sa tak znížili o 5,8 % na 31,5 miliardy ton. Na vrchol sa emisie dostali v roku 2019, keď predstavovali 33,4 miliardy ton. (čtk)

Google spustil v Česku program Google News Showcase, v ktorom bude platiť médiám za spravodajský obsah. Licenčnú dohodu uzavrel s piatimi vydavateľstvami. Česko je prvou krajinou strednej a východnej Európy, v ktorej uvádza takýto produkt na trh.

Firma to dnes oznámila v tlačovej správe.

Licenčný program je výsledkom tlaku EÚ a ďalších krajín na to, aby technologické firmy platili za autorský obsah, ktorý využívajú vo svojich službách.

Showcase sprístupní čitateľom časť platených článkov na weboch spolupracujúcich vydavateľstiev. Vydavatelia môžu popri financiách od Googlu získať ďalšiu možnosť oslovenia nového publika a potenciálnych predplatiteľov.

Odo dneška budú môcť čitatelia začať čítať v Správach Google a v kanáli Discover články z produkcie vydavateľstiev Echo Media, Economia, Forum 24, Internet Info a N media. (čtk)

Ekonomický newsfilter: Superliga chce zarábať na monopole, aký má NHL či NBA +

 • Závislí od Rusov sme už len v dodávke paliva pre atómky.
 • O udržateľnosti jadra a plynu zatiaľ Komisia nerozhodla.
 • Nechcenú pauzu budú mať aj SUV Volkswagenu.

Rusko objavilo jedny z troch najväčších rezerv kovov vzácnych zemín na svete. Nálezisko Tomtor na Sibíri je kľúčovým projektom v pláne Ruska zvýšiť ťažbu týchto kovov, ktoré sú dôležité pre zbrojné či telekomunikačné odvetvie, a znížiť závislosť na dovoze kovov z Číny. (čtk)

Táto investícia je zelená, táto už nie. Bruselské ťahanice o zelené nálepky pokračujú, Slovensku sa nepáči postoj k jadru

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas samitu Európskej únie v novembri. Foto TASR/AP
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas samitu Európskej únie v novembri. Foto TASR/AP

„Slovensko nedosiahne uhlíkovú neutralitu bez využitia jadrovej energie,” hovorí sa v slovenskej pozícii k návrhu Európskej komisie, ktorý má určiť, čo sú a čo nie sú zelené investície. Ak jadro nezíska štatút zelenej energie, môžu mať atómové elektrárne problém so zháňaním peňazí od bánk.

Česko vyradilo ruský Rosatom z účasti v tendri na nový jadrový blok v Dukovanoch. Vláda sa rozhodla firmu neosloviť v reakcii na informácie o podiele ruskej tajnej služby na explóziách v muničnom areáli vo Vrběticiach v roku 2014.

Vicepremiér a minister priemyslu Karel Havlíček (za ANO) po rokovaní kabinetu uviedol, že ministri schválili uznesenie, že takzvaný bezpečnostný dotazník zašlú len potenciálnym dodávateľom z Francúzska, Južnej Kórey a USA.

Investor stavby, pološtátna spoločnosť ČEZ, má podľa neho zaslať týmto firmám dotazník do 30. apríla. (deník n, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať