Odborníčky a odborníci na domáce násilie kritizujú poslancov SNS

Odborníčky a odborníci na domáce násilie kritizujú poslancov SNS, ktorí sa snažia zastaviť ratifikáciu Istanbulského dohovoru. Tvrdia, že dohovor nemení definíciu manželstva a ani rodu a poslanci SNS verejnosť zavádzajú.

„Ratifikácia Dohovoru nezaväzuje a ani v budúcnosti nemôže zaviazať Slovenskú republiku, aby na jej základe menila čokoľvek v právnej úprave inštitútu manželstva, vrátane toho, že mu bola priznaná ústavná ochrana ako zväzku muža a ženy,“ píše sa v ich stanovisku.

K dokumentu sa prihlásili odborníci a odborníčky, ktorí sa násiliu na ženách dlhodobo venujú napríklad v Inštitúte práce a rodiny alebo v Koordinačno-metodickom centre pre rodovo-podmienené a domáce násilie.

„Dovoľujeme si poukázať aj na fakt, že v čase intenzívnej kampane proti ratifikácii Dohovoru počet vrážd žien na Slovensku v dôsledku domáceho násilia stúpol takmer dvojnásobne. V dôsledku domáceho násilia bolo na Slovensku v roku 2017 zavraždených 11 žien. Tým sme sa vrátili do roku 2011, v ktorom bol zavraždený rovnaký počet žien,“ zdôrazňujú a menujú aj ďalšie dôvody, prečo by dohovor podľa nich mal byť ratifikovaný.

Celé stanovisko