Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Premiér Pellegrini debatoval s manažérmi Volkswagenu vo Wolfsburgu o budúcnosti bratislavskej fabriky VW. „Nateraz je dôležité, že sme si zadeklarovali, že budeme veľmi intenzívne nasledujúce mesiace diskutovať,“ povedal Pellegrini. „Chceme byť pri tom, keď sa budú prijímať zásadné rozhodnutia a keď sa bude vyberať aj umiestnenie nejakej ďalšej výroby, a pre nás je kľúčové, aby to bolo do bratislavského závodu,“ dodal premiér.

Bratislavský závod nedávno oznámil, že zredukuje zmeny, čo bude mať vplyv na počet pracovných miest. Fabrika zatiaľ nemá od vedenia koncernu zverenú výrobu takého elektromobilu, v akých vidia koncernoví manažéri dlhodobú budúcnosť.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte prosím na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Koronavírus už definitívne nie je len problém Ázie
 • Obchod: Poľská sieť drogérií Hebe chce vstúpiť na slovenský a český trh, Tesco odchádza z Číny
 • Ekonomické programy strán: Slovenskú ekonomickú spoločnosť najviac uspokojila PS/Spolu
 • Parlament: Poslanci schválili skrátené konanie o 13. dôchodkoch
 • Makro: Nemecká ekonomika v štvrtom kvartáli stagnovala, potvrdil štatistický úrad

Minúta po minúte

Zdieľať

Tesco končí po 16 rokoch na čínskom trhu. Svoj 20-percentný podiel vo firme, ktorú vlastní s miestnym partnerom China Resources Holdings, mu predáva za 275 miliónov libier.

O predaji pätinového podielu v Gain Land spoločnosti CRH informuje Tesco na webovej stránke.

Najväčší britský obchodník vstúpil na čínsky trh v roku 2004, no spočiatku sa na ňom nevedel presadiť.

V roku 2014 preto uzavrel partnerstvo s CRH. Spoločný podnik Gain Land vtedy spojil zhruba 130 čínskych predajní Tesca s 3-tisíc obchodmi CRH.

Čo plánuje Tesco:

Tesco sa už stiahlo z Japonska, Spojených štátov či Južnej Kórey. V súčasnosti skúma svoje zostávajúce aktivity v Ázii, čo by podľa Reuters mohlo vyústiť do odchodu z Thajska a Malajzie.

Ak by k tomu došlo, zostalo by okrem domáceho trhu už len v Írsku a strednej Európe. Odchod z Ázie by mohol byť jedným z posledných ťahov šéfa Tesca Davea Lewisa, ktorého na jeseň nahradí Ken Murphy.

Zdieľať

Martin Poliačik (PS/Spolu) k začiatku rokovania: „Ak Boris Kollár a jeho strana budú pokračovať v tom, čo správe spravili zatíname veľkú sekeru o štátneho rozpočtu, ktorú bude musieť riešiť ďalšia vláda. Urobili sme maximum, aby takto schôdza nevyzerala.“

Nevie, dokedy budú chcieť rokovať. Poliačik nepovedal, či opozícia budú čo najdlhšie naťahovať rozpravu, aby sa do moratória nedalo stihnúť hlasovať.

Zdieľať

Za skrátené konanie pri 13. dôchodkoch hlasoval takmer celý klub Smeru. Chýbali im dvaja poslanci, a to Jozef Buček a Milan Panáček. Hlasoval tak aj Martin Glváč, ktorý je už dnes v parlamente. Zo SNS chýbal na hlasovaní len jeden poslanec Radovan Baláž. Hlasovanie podporil celý klub kotlebovcov, chýbal len Martin Kotleba.

Most-Híd sa neprezentoval, výnimkou je Eduard Adamčík, ktorý Smer a SNS podporil aj minulý týždeň.

Návrh prešiel vďaka nezaradeným poslancom. Podporili ho Rastislav Holúbek, Juraj Kolesár, Peter Marček, Martina Šimkovičová, Ján Mora aj Milan Špánik. Ide o poslancov, ktorí boli zvolení za stranu Sme rodina a kotlebovcov.

Zdieľať

Národná rada opäť nie je uznášaniaschopná pri hlasovaní o skrátenom konaní k zrušeniu diaľničných známok. Poslanci budú teraz v prvom čítaní rokovať o 13. dôchodkoch a nebudú pokračovať v rokovaní o Istanbulskom dohovore.

Zdieľať

Japonské akcie sa pre koronavírus oslabili na štvormesačné minimum. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei odpísal 3,3 percenta a vykázal tak najhorší jednodňový výsledok za 14 mesiacov.

Nikkei stratil hneď po otvorení trhu 4,5 %, v závere obchodovania sa mierne posilnil a uzatváral na 22 605,41 bodu.

So stratou skončili akcie 98 percent najvýznamnejších firiem, čo je najvyšší pomer za dva roky, píše Reuters.

Akcie Toyoty klesli o 3,7 %, Fast Retailing (materská firma výrobcu oblečenia Uniqlo) stratila 4,2 %. Obe firmy sú veľmi závislé od globálnych dodávateľských reťazcov, ktoré sú prerušené výpadkami v čínskych továrňach.

Padali aj americké akcie:

Najväčším percentuálnym poklesom za 2 roky otvorili nový týždeň americké akcie. Index Dow Jones klesol v pondelok o 3,5 %.

Reagoval na prudký rast počtu ochorení novým koronavírusom mimo Číny, ktorý vyvolal obavy z oveľa vážnejšieho dosahu na globálny rast, než sa doteraz predpokladalo. (čtk)

Zdieľať

Pri hlasovaní o zrušení diaľničných známok nebolo v sále dosť poslancov. Bude sa opäť rokovať o 10.20 h.

Zdieľať

Predseda parlamentu prerušil schôdzu do 10. hodiny, do sály prichádzajú poslanci. O 10. hodine sa bude hlasovať o skrátenom legislatívnom konaní k 13. dôchodkom.

Zdieľať

Poľská sieť drogérií Hebe plánuje expanziu na slovenský a český trh. Reťazec je súčasťou portugalskej maloobchodnej skupiny Jerónimo Martins Group, ktorá kontroluje tiež najväčšiu poľskú sieť potravín Biedronka.

O expanzii Hebe k južným susedom Poľska sa zmienil šéf Jerónimo Martins Pedro Soares dos Santos. Nespresnil však, koľko obchodov v Česku a na Slovensku plánujú otvoriť, píše portál Esmmagazine.com.

Hebe prevádzkuje v Poľsku zhruba 270 obchodov, jej tržby sa vlani zvýšili o takmer štvrtinu na 259 miliónov eur.

Vlani spustila na poľskom trhu internetový obchod, ktorý má mesačne zhruba 1,2 milióna návštevníkov.

Na expanziu do ďalších krajín sa pripravujú aj potraviny Biedronka. Podľa Soaresa dos Santosa by mohli vstúpiť do Rumunska, zvažujú skôr prevzatie zavedenej firmy, než rozvoj biznisu od nuly.

Jerónimo Martins je druhou najväčšou maloobchodnou spoločnosťou v Portugalsku. Okrem domáceho a poľského trhu je aktívna ešte v Kolumbii.

Zdieľať

Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka vo štvrtom štvrťroku podľa očakávania stagnoval. Vo svojej konečnej správe to dnes uviedol spolkový štatistický úrad, ktorý tak potvrdil predbežné údaje. V predchádzajúcom kvartáli HDP rástol o 0,1 percenta.

Hlavný podiel na výsledku mal pokles vývozu.

Export v období od októbra do decembra klesol v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi o 0,2 percenta. To znamená, že čistý obchod ubral z hospodárskeho výkonu zeme, ktorá je od vývozu závislá, 0,6 percenta. Podnikové investície sa znížili o 0,2 percenta a stagnovali výdavky domácností.

Za celý vlaňajšok sa HDP najväčšej európskej ekonomiky zvýšil o 0,6 percenta. To je výrazne menej než v predchádzajúcich dvoch rokoch a najhorší celoročný výsledok od roku 2012.

Spolková centrálna banka varovala nemeckých exportérov, že pravdepodobne utrpia šírením nového koronavírusu a uviedla, že nevidí známky možného oživenia ekonomiky v prvom štvrťroku.

Výsledok za štvrtý štvrťrok dokazuje, že nemecká ekonomika nie je na epidémiu, ktorá narušuje dodávateľské reťazce, dobre pripravená, uviedla agentúra Bloomberg. (čtk)

Zdieľať

Múdrych aj koncepčných opatrení je v opozičných volebných programoch dostatok a prekvapilo ma najmä to, že na väčšine dôležitých sa demokratická opozícia zhoduje, hovorí v Paneli expertov o pozitívach volebných programov Renáta Bláhová.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?
Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku

Najviac opatrení priaznivých pre podnikateľov má v programe jednoznačne SAS, najoriginálnejšie z nich je asi „kilečko“. Avšak múdrych aj koncepčných opatrení dôležitých z pohľadu dlhodobej udržateľnosti celkového hospodárenia krajiny je v opozičných volebných programoch dostatok: v dobrom ma prekvapilo najmä to, že na väčšine z tých dôležitých sa demokratická opozícia zhoduje. Spomeniem tri, ktoré by podľa mňa mali byť prioritou:

 • Legislatíva bude podstatne predvídateľnejšia a jednoduchšia, ak sa zákony budú schvaľovať s účinnosťou vždy od 1. 1. nasledujúceho roka, s dostatočný predstihom, transparentne, po povinnej diskusii v parlamente a bez prílepkov. K presadeniu tohto opatrenia bude stačiť disciplína, podporuje ho jednoznačne aj vyhlásenie Desatoro zo strany obchodných komôr a AZZZ. V diskusiách koncom minulého roka sa na tom zhodli zástupcovia všetkých opozičných a dokonca aj niektorých koaličných strán.
 • Najväčší dôraz na dôležité zníženie odvodového zaťaženia práce kladie v programe Miroslav Beblavý a PS/Spolu. Na začiatok sa chce zamerať najmä na nižšiu a strednú vrstvu zamestnancov, odvahu v tomto smere určite treba pochváliť. Daňovo-odvodové zaťaženie práce je na Slovensku dlhodobo jedno z najvyšších v EÚ a znižuje jeho konkurencieschopnosť. Kým slovenskí zamestnávatelia odvádzajú štátu na odvodoch asi 35 % hrubej mzdy, nemeckí alebo rakúski len 20 %, je preto najvyšší čas začať znižovať odvody aj pre firmy, najlepšie postupne, aby bol nápor na slovenský rozpočet rozložený (napr. 1 % ročne).
 • Z pohľadu boja za menej korupcie v biznise považujem za najodvážnejší systém majetkových priznaní od Veroniky Remišovej z dielne Za ľudí. Kladie dôraz na transparentnosť, prepojenia na registre a nezávislé kontroly. Ten bol vyhodnotený ako najlepší aj analýzou Nadácie Zastavme korupciu.

Na záver si dovoľujem pripomenúť jedno účinné opatrenie na odstránenie diery spôsobenej podvodmi DPH, ktoré zatiaľ nemá v programe žiadna strana. Ide o zavedenie celoplošného systému prenesenia platenia DPH na koncového zákazníka (tzv. reverse charge). Ten by eliminoval motiváciu všetkých podvodníkov, keďže DPH by sa vyberala len na poslednom článku reťazca a nadmerné odpočty by pri firmách prakticky už neboli možné. Keďže výnimku pre tento systém už EÚ schválila pre Českú republiku, nová slovenská vláda nebude musieť veľa riskovať – stačí si počkať na zavedenie u našich západných susedov, dosahy budú z pohľadu štátneho rozpočtu pozitívne.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Toto už definitívne nie je len problém Ázie +

 • NKÚ našiel v Košiciach drahé varovanie pred zle nastavenými energetickými úsporami
 • Piráti píšu kongresu, aby Američania nepredávali Novu a Markízu
 • Špičkoví ekonómovia hovoria, ktoré programy sú k veci
Zdieľať

Špičkoví slovenskí ekonómovia najvyššie hodnotia program PS/Spolu

Ekonómov Slovenskej ekonomickej spoločnosti najviac presvedčil volebný program PS-Spolu. Za dvojkoalíciou skončili strany Za ľudí, SaS, KDH a OĽANO. Hodnotenie sa sústredilo na to, do akej miery programy pokrývajú kľúčové ekonomické otázky a výzvy.

Prečo je to dôležité: Slovenská ekonomická spoločnosť združuje špičkových slovenských ekonómov, ktorí majú kvalitné vedecké publikácie v ekonomickej oblasti alebo sa výrazne zaslúžili o rozvoj ekonomickej vedy na Slovensku.

Slovenská ekonomická spoločnosť reprezentuje slovenských ekonómov
ako plný člen Medzinárodnej ekonomickej asociácie (IEA).

Ako prebiehalo hodnotenie: Hodnotenie SES sa sústredilo na ekonomické otázky prioritné pre hospodársku politiku Slovenska .

Najvyššiu mieru pokrytia kľúčových ekonomických otázok namerali PS-Spolu (76 %), Za ľudí  dosiahla 71 %, SaS 68 %, KDH 66 % a OĽANO 64 %.
Strany Smer-SD a ĽSNS nezverejnili žiadny relevantný ekonomický program a v hodnotení prepadli.

Medzi top tri priority zaradili ekonómovia SES  otázky rozvoja vedy a výskumu, udržateľného rozvoja, dekarbonizácie, ochrany životného prostredia, ako aj inkluzívneho trhu práce a integrácie vylúčených komunít do spoločnosti a na trhu práce.
Prvým dvom z týchto oblastí priradila maximálnu prioritu aj koalícia PS-Spolu.

Zdieľať

Pozitívne prekvapenie je aj nápad SaS konsolidovať všetky výdavky na šport a voľnočasové aktivity detí do jedného fondu, ktorý má byť následne prerozdelený medzi deti vo forme športových poukazov, píše v Paneli expertov Róbert Chovanculiak.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Robert Chovanculiak, INESS

Z programov opozičných strán ašpirujúcich na účasť v budúcej vláde bolo cítiť, že školstvo bude pre nich priorita. Venovali mu prvé kapitoly a veľké množstvo strán. Kvantita sa však nie vždy premietla do kvality a programy obsahovali pomerne veľa ťažko hodnotiteľných výziev na
posilnenie, zlepšenie, zvýšenie, zabezpečenie a podporenie. Strany tak isto pomerne ľahkovážne narábali so sľubmi na zvýšenie platov učiteľov. Ak mám vyzdvihnúť jedno pozitívne prekvapenie, tak je to nápad strany SAS konsolidovať všetky výdavky na šport a voľnočasové aktivity detí do jedného fondu, ktorý má byť následne prerozdelený medzi deti vo forme športových poukazov.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Talianska ekonomika sa v dôsledku šírenia koronavírusu dostane do recesie, predpokladajú analytici. Už v uplynulom štvrťroku sa HDP Talianska znížilo o 0,3 %.

Prvé dôsledky pocíti turistický priemysel a maloobchod, uviedli analytici, podľa ktorých by HDP mohlo poklesnúť o 0,5 %.

Koronavírusom sa v Taliansku nakazilo 220 ľudí, sedem pacientov vírusu podľahlo. V dôsledku šírenia nákazy v niektorých oblastiach Talianska zatvorili školy a zrušili kultúrne aj športové podujatia. Predčasne sa skončil aj slávny karneval v Benátkach. (reuters, čtk)

Zdieľať

Koalícia PS/Spolu má vo volebnom programe ako jediná konkrétne kroky proti dezinformáciám – vytvorenie centra pre hybridné hrozby a dezinformácie a zavedenie mediálnej výchovy na školách zameranej na rozlišovanie fake news, píše v Paneli expertov o pozitívach volebných programov Katarína Čechová.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Katarína Čechová, špecialistka na obchodné právo, senior partner v advokátskej kancelárii Čechová & Partners, s. r. o.

Takmer všetky strany a hnutia a mnohí ich predstavitelia práve v tomto období oveľa viac ako inokedy čelia dezinformáciám z rôznych zdrojov… Pritom to nie je hrozba len pre politikov, ale pre každého z nás a predovšetkým naše deti. A zmienok o zameraní sa na elimináciu dezinformačných hrozieb je vo volebných programoch ako šafranu. Preto najviac oceňujem bod volebného programu PS/Spolu, ktorý jediný obsahuje aj konkrétne kroky: vytvorenie centra pre hybridné hrozby a dezinformácie a zavedenie mediálnej výchovy na školách zameranej na rozlišovanie fake news.

Až na drobné výnimky je vo všetkých programoch zmienka o ochrane našich lesov. Konkrétne kroky ponúka už podstatne menej strán. Najodvážnejší svieti v programe OĽaNO – osobitný zákon o štátnom podniku Lesy SR upravujúci osobnú hmotnú zodpovednosť vedenia podniku za spôsobené škody na lesoch a v lesnom hospodárstve. V kombinácii napr. s ambíciou Za ľudí zásadne obmedziť vývoz nespracovaného dreva zo Slovenska a zavedením 5 % úplne bezzásahových území v chránených oblastiach (ktoré sľubuje PS/Spolu), by sme mohli v budúcnosti rátať s tým, že na Slovensku ešte budú lesy.

A v tomto besnení proti Istanbulskému dohovoru som si dala osobitne pod drobnohľad, ktorá zo strán (samozrejme, s výnimkou SaS a PS/Spolu) uvedie vo svojom volebnom programe potrebu legislatívnej úpravy inštitútu životného partnerstva pre páry rovnakého pohlavia. A čuduj sa svete, našla sa ešte jedna – Socialisti! Aj keď asi pri hlasovaní v parlamente nebudú, je to odvážny počin (zjavne s niektorými bodmi programu Socialistov bude mať problém demokratický a podnikateľsky zmýšľajúci volič). Takže jediní popri SaS a PS/Spolu mali guráž dať si do agendy LGBTI. Škoda, že žiadna ďalšia strana, ba ani tá, ktorej by som veľmi chcela dať hlas (lebo voľby sú aj o dôveryhodných politikoch), to v programe nemá.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Americké akcie po otvorení trhu prudko klesli, index Dow Jones v prvých minútach obchodovania stratil vyše 800 bodov. Investori preferujú bezpečnejšie investície, môže za to prudký rast počtu ochorení na koronavírus mimo Číny.

Šírenie koronavírusu za hranicami pevninskej Číny vyvoláva obavy, že bude mať na globálny rast oveľa vážnejší dosah, než sa doteraz očakávalo.

Ako sa hýbu americké akcie:

 • index Dow Jones zhruba 15 minút po otvorení obchodovania klesal o 2,8 %,
 • širší index Standard & Poor’s 500 strácal 2,5 %,
 • technologický index Nasdaq si pohoršil o 2,9 %.

Jedným z mála ziskových titulov je farmaceutická firma Gilead Sciences, ktorej akcie stúpli o zhruba 5 %.

Jej experimentálny prípravok Remdesivir je podľa vyjadrení predstaviteľov WHO nádejným liekom na nový typ koronavírusu.

Ako sa šíri vírus:

Novému koronavírusu v Taliansku podľahlo už sedem ľudí, nakazených je viac ako 200 osôb. Vírus sa začal šíriť vo viacerých regiónoch na severe krajiny na konci minulého týždňa.

Podľa správy polooficiálnej agentúry ILNA má Irán 50 obetí koronavírusu, čo je najviac mimo Číny. Iránske štátne média uvádzajú nižší počet úmrtí.

Prvý prípad nákazy oznámil tiež Afganistan, dva prípady Omán. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať