Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Rezort dopravy naďalej analyzuje možnosti zlúčenia NDS a Slovenskej správy ciest. „Výsledkom by mala byť jedna spoločnosť, ktorá bude zastrešovať cesty prvej triedy, rýchlostné cesty a diaľnice, čo prinesie zefektívnenie prípravy, prevádzky a údržby spravovaných cestných úsekov,“ tvrdí.

Pred predložením právnej úpravy sa podľa rezortu dopravy musia doriešiť všetky právne aspekty a finančné krytie operácie. „Pričom neprimerané urýchľovanie prípravného procesu zlúčenia by mohlo viesť k nenapraviteľným negatívnym následkom,“ skonštatovalo ministerstvo.

Keďže z právneho hľadiska ide o zásadne odlišné subjekty, jednoduché zlúčenie podľa Obchodného zákonníka nebude možné.

„Cieľom ministerstva je zvoliť ten spôsob zlúčenia oboch spoločností, ktorý minimalizuje náklady spojené s procesom zlučovania a zároveň umožní zachovať právnu istotu existujúcich právnych vzťahov, ktorých nositeľom je SSC, čo je pri takomto objeme majetku a jeho rôznorodej variabilite mimoriadne zložitá úloha.“

Okrem novelizácie právnej úpravy je v tomto prípade podľa rezortu dopravy potrebné počítať aj s kompletnou pasportizáciou právnych a majetkových vzťahov vrátane potreby precenenia majetku.

Obidve firmy patria pod rezort dopravy; NDS má na starosti diaľnice a rýchlostné cesty a SSC cesty prvej triedy. Kým NDS je akciovou spoločnosťou, ktorej 100-percentným akcionárom je ministerstvo dopravy, SSC je rozpočtová organizácia zriadená rezortom dopravy. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Čo si myslieť o varovaniach SIS, že Mochovce sú nebezpečné
 • Parlament: Oslobodenie 13. a 14. platov od sociálnych odvodov sa ruší, minimálne penzie sa zmrazia
 • Financie: O dotácie na vybudovanie verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc možno žiadať do konca roka
 • Zbrojárstvo: Strnadova Czechoslovak Group bude spolupracovať s nemeckou Rheinmetall na vojenských vozidlách
 • Odbory: KOZ spustila petíciu za referende o minimálnej mzde, príplatkoch a tripartite
 • Nemecko: Merkelová sa pokúsi dohodnúť zatvorenie lyžiarskych stredísk v EÚ
 • Nemecko: Spotrebiteľská dôvera sa ďalej zhoršuje
 • USA: Walt Disney prepustí 32-tisíc ľudí, najmä v zábavných parkoch
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Minúta po minúte

Na budúci týždeň by mohlo byť jasnejšie, či vôbec a aká bude zimná sezóna, povedal minister dopravy Andrej Doležal. Priznal, že napriek plánu návrh podmienok otvárania lyžiarskych stredísk v piatok na pandemickú komisiu nepôjde.

„Som presvedčený, že budúci týždeň by sme mohli strediskám oznámiť výsledok, čo ďalej so zimnou sezónou,“ dodal Doležal v živom vysielaní na sociálnej sieti.

Pripomenul, že jeho rezort vypracoval návrh, za akých podmienok by sa strediská mohli otvárať, ale ešte sa s ním potrebujú oboznámiť vybraní odborníci. Preto dodal, že v piatok návrh napriek plánu na pandemickú komisiu ešte nepôjde.

Dodal, že jeho plán, ako otvárať strediská, je postavený na kombinácii testovania a opatrení. „Ale nerád budem prezrádzať detaily skôr, ako sa s tým neoboznámia a nestotožnia odborníci a následne pandemická komisia a krízový štáb,“ povedal minister.

Hoci je Doležal presvedčený, že budúci týždeň by štát mohol strediskám oznámiť výsledok, čo ďalej so zimnou sezónou, tvrdí, že na druhej strane musí byť už trochu pesimistickejší.

„Máme signály z Európy, z Nemecka z Francúzska, že to možno smeruje až tam, že sezóna by mohla oficiálne začať až niekedy 10. januára, ale to sú zatiaľ stále iba signály, takže nechcem špekulovať. Tá situácia naozaj nie je dobrá,“ povedal Doležal.

Podľa ministra je dôležité aj to, aby si krajiny medzi sebou nekradli turistov. „Verím, že my v tom budeme mať jasno, čo sa týka krajiny, budúci týždeň, ale uvidíme, ako sa k tomu postaví celá Európa. Nepôjdeme proti prúdu, snaha je, aby si krajiny medzi sebou nekradli turistov a nezvyšovali umelo mobilitu, takže budeme postupovať určite koordinovane,“ povedal Doležal.

V Holíči má vyrásť prekladisko spájajúce strednú Európu s Ďalekým východom, ktoré môže lokalitu pripraviť o zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Areál terminálu pre milión kamiónov ročne je zakreslený v blízkosti kaštieľa, barokovej krajiny z čias Márie Terézie aj jediného kostola z čias Veľkej Moravy u nás.

V Pamiatkovej zóne Kopčany leží jediný stojaci kostol z čias Veľkej Moravy - kostol sv. Margity Antiochijskej. Za rekonštrukciu okolitých komunikácií pre cyklistov a peších získal tento rok ateliér AŽ Projekt nomináciu na Cenu za architektúru. Foto - Peter Letko
V Pamiatkovej zóne Kopčany leží jediný stojaci kostol z čias Veľkej Moravy – kostol sv. Margity Antiochijskej. Za rekonštrukciu okolitých komunikácií pre cyklistov a peších získal tento rok ateliér AŽ Projekt nomináciu na Cenu za architektúru. Foto – Peter Letko

Odkaz MMŠ: Mladá generácia prežíva ťažké obdobie, ktoré ovplyvní ich budúci život, a pribúda výskumov aj reportáží, ktoré to potvrdzujú. Hoci sú mladí ľudia v prípade koronavírusu vystavení menšiemu riziku, trpia inými príznakmi: ekonomickou neistotou a rastúcimi dlhmi, ktoré ich zasahujú viac ako iné generačné skupiny.

Poľská vláda pripravuje ďalšiu podporu pre ekonomiku v prepočte za 7,8 až 9 miliárd eur. Pomoc v rámci programu Štít 2.0 je určená firmám z odvetví, ktoré najviac zasiahla pandémia.

Poľsko zvládlo prvú vlnu pandémie relatívne dobre, teraz sa však pasuje s ďalšou. Po silnom oživení v lete hrozí, že v 4. štvrťroku ekonomika opäť skĺzne do recesie.

Pri prvej vlne pandémie spustilo Poľsko program pomoci za vyše 67 miliárd eur. Na začiatku novembra premiér Mateusz Morawiecki oznámil výdavky v prepočte okolo 2 miliárd eur, aby vláda pomohla ekonomike prežiť druhú vlnu pandémie. (čtk, reuters)

Czechoslovak Group bude spolupracovať s nemeckou firmou Rheinmetall pri výrobe taktických vojenských vozidiel. Nový spoločný podnik bude mať v názve meno českého podniku Tatra a usídli sa v jeho areáli v Kopřivnici na Morave.

Zástupcovia oboch firiem podpísali v Prahe memorandum o porozumení v oblasti taktických vojenských vozidiel. Pri spolupráci sa chcú zamerať na krajiny Vyšehradskej štvorky.

Rheinmetall patrí medzi najväčšie európske zbrojné firmy. V Česku sa uchádza o zákazku na výrobu 210 pásových bojových vozidiel pechoty. Podobnú zákazku firma nedávno získala v Maďarsku. (čtk)

NBS štartuje projekt finančnej gramotnosti

Národná banka Slovenska odštartovala projekt 5peňazí, ktorým chce prispieť k vyššej finančnej gramotnosti. O jej nízkej úrovni hovoria prieskumy aj fakt, že dve tretiny sťažností spotrebiteľov vo finančnej oblasti nie je opodstatnených. Ľudia podpisujú veci, ktorým nerozumejú.

NBS hovorí, že v rámci projektu bude školiť vo svojich pracoviskách na Slovensku, no pre pandémiu bude vzdelávať aj online. Plánujú podporovať školy, na prvom aj druhom stupni má centrálna banka pre ne pripravené materiály, vzdelávať deti môžu aj lektori, ktorých vyškolila. Pridajú sa aj projekty pre seniorov či marginalizované skupiny.

O čom je „5peňazí“?

 • Projekt je primárne určený pre laické publikum.
 • Bude ľudí sprevádzať naprieč rôznymi životnými situáciami.
 • Naučí porozumieť finančným produktom – od sporenia cez poistenie až po hypotéku.
 • Bude nápomocný pri riadení domáceho rozpočtu.
 • Bude o praktických radách, ako sa dá šetriť.

„Jedno nešikovné rozhodnutie urobené na základe zlých informácií alebo bez porozumenia nám môže skomplikovať život. No nemusí to tak byť a je našou ambíciou pomôcť orientovať sa, vedieť rozoznať nástrahy číhajúce v texte pod čiarou, napomôcť ‚dešifrovať‘ reč čísel a percent,“ hovorí guvernér NBS Peter Kažimír.

Podľa neho je na trhu asymetria medzi tými, čo poskytujú finančné produkty, a tými, čo ich spotrebúvajú. „Je to trvalá presilovka, niekedy je výsledkom nerovnováha,“ hovorí. NBS to chce zmeniť a byť neformálna národná autorita v oblasti finančného vzdelávania. Hoci formálne je to vec ministerstva školstva.

Guvernér povedal, že s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom hovorili o potrebe opäť zaradiť Slovensko do medzinárodného prieskumu PISA aj v oblasti finančnej gramotnosti. Na najbližšie testovanie predchádzajúca ministerka Martina Lubyová Slovensko neprihlásila, aby ušetrila.

Podľa guvernéra môže nové vedenie ministerstva rozhodnutie zmeniť a do testovania, ktoré muselo byť pre pandémiu beztak posunuté, sa dá ešte zapojiť.

Súčasťou programu budú aj grantové schémy pre tretí sektor, rozbehnú sa budúci rok.

Firmy SSE a Equinor investujú 6 miliárd libier do počiatočných dvoch fáz stavby veternej elektrárne na mori Dogger Bank. Mala by byť najväčšou veternou farmou na svete.

Elektráreň má byť postavená v troch fázach, celková kapacita bude 3,6 gigawattu. Zariadenie v britskej časti Severného mora má obom firmám pomôcť splniť klimatické ciele.

„Prvé dve fázy dohromady predstavujú z celosvetového hľadiska najväčšie financovanie projektu veternej elektrárne na mori,“ uviedla britská SSE.

Výstavbu sa chystá financovať 29 bánk a tri úverové vývozné agentúry. Projekt získal aj finančnú podporu od britskej vlády, ktorej cieľom je zvýšiť do roku 2030 kapacitu veterných elektrární na mori štvornásobne, čo znamená na 40 GW.

Viac o projekte Dogger Bank:

 • Po dokončení prvej fázy by elektráreň mala mať kapacitu 1,2 GW, prevádzka sa má začať v roku 2023. Druhá etapa s rovnakou kapacitou by mala byť ukončená o rok neskôr.
 • Tretia etapa bude prebiehať osobitne a o jej financovaní sa rozhodne neskôr. Všetky tri fázy projektu majú byť dokončené v marci 2026.
 • Elektrina zo zariadenia by mala uspokojiť dopyt šiestich miliónov domácností. (čtk, reuters)

Kotlebovcom neprešli v parlamente dva návrhy, pri ktorých sa časť koalície zdržala hlasovania. Chceli predĺžiť materské na tri roky, zvýšiť ho a prideliť ho aj ženám so stredoškolským vzdelaním, ktoré nepracovali. Okrem toho žiadali, aby polícia musela poskytnúť majiteľom pozemkov súčinnosť pri búraní nelegálnych stavieb.

Za návrhy hlasovali najmä kotlebovci, v oboch prípadoch sa však okrem časti opozičných poslancov zdržala aj väčšina poslancov vládnych klubov OĽaNO a Sme rodina.

Pri hlasovaní o čiernych stavbách sa zdržala okrem OĽaNO a Sme rodina aj časť klubu Za ľudí a jeden poslanec OĽaNO bol za.

Zvýšenie a predĺženie materského by si vyžiadalo ďalšie peniaze z rozpočtu, ministerstvo financií však jeho dosah presne nekvantifikovalo.

Oba návrhy boli len v prvom čítaní a aj prípadné odhlasovanie by ich posunulo len na ďalšie rokovanie.

Americká vláda poskytla firme ByteDance ďalších sedem dní na predaj aktivít TikToku v USA. Konečným termínom na dosiahnutie dohody je najnovšie 4. december, vláda ho už raz posunula o 15 dní.

Čínska ByteDance rokuje s americkými firmami Oracle a Walmart o transakcii, v rámci ktorej by sa aktivity aplikácie TikTok stali súčasťou novej spoločnosti. Mali by ju vlastniť Oracle, Walmart a americkí investori firmy ByteDance.

Rokovania sa začali po tom, ako americký prezident Donald Trump 14. augusta nariadil ByteDance predaj TikToku do amerických rúk do 90 dní. Trump ťaženie proti aplikácii zdôvodňuje obavami, že čínske vlastníctvo predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, keďže čínska vláda podľa neho môže získavať informácie o amerických občanoch.

TikTok má v Spojených štátoch vyše 100 miliónov používateľov. (čtk, reuters)

Konfederácia odborových zväzov spustila online petíciu za vyhlásenie referenda o minimálnej mzde, víkendových príplatkoch a svojom postavení v tripartite. Prezident KOZ Marián Magdoško povedal, že sú pripravení zbierať podpisy aj medzi ľuďmi, napríklad počas prípadného plošného testovania.

Parlament zmenil z iniciatívy ministra práce Milana Krajniaka zákon o minimálnej mzde tak, že stúpne z tohtoročných 580 na 623 eur. Automatické pravidlo z čias bývalej koalície by ju zvihlo ešte výrazne viac a odborári chcú takýto systém vrátiť späť.

Krajniak presadil aj odpojenie príplatkov za prácu cez víkend a v noci, čo bola dlhodobá požiadavka podnikateľov.

Odborárom sa tiež nepáči, že minister práce chce do tripartity, čo je poradný orgán vlády, zamestnávateľov a odborárov, pustiť za odbory aj iné organizácie ako KOZ.

Päť navrhovaných otázok zverejnila KOZ na svojom webe.

Na vyhlásenie referenda je potrebných aspoň 350-tisíc podpisov. Na to, aby bolo prípadné referendum platné, by sa na ňom musela zúčastniť aspoň polovica oprávnených voličov, čo sa v dejinách samostatného Slovenska stalo len raz (pri hlasovaní o vstupe do EÚ). Drvivá väčšina referend úspešná nebola.

O referendách namierených proti vládnym opatreniam či vláde samotnej nehovorí len vedenie KOZ. Odborový zväz Kovo zbieral podpisy za referendum proti Krajniakovej dôchodkovej reforme, opozičné strany zas vyzývali na referendum o predčasných voľbách. (e, tasr)

UniCredit Bank zvýši do marca budúceho roka počet vkladomatov vo svojich pobočkách z desať na 61. Vkladacie bankomaty fungujú aj mimo otváracích hodín pobočky.

Walt Disney prepustí 32-tisíc zamestnancov najmä v zábavných parkoch, na ktoré najviac doliehajú opatrenia proti koronavírusu. Podľa pôvodného plánu zo septembra malo prísť o prácu vo firme 28-tisíc ľudí.

V dokumente pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC) spoločnosť Walt Disney uviedla, že dotknutí zamestnanci budú prepustení do konca 1. polroka finančného roka, ktorý sa končí v marci.

Firma uvádza, že na konci októbra zamestnávala po celom svete 203-tisíc ľudí, z nich 155-tisíc pracovalo v zábavných parkoch a súvisiacich činnostiach.

Ako sú na tom parky

Denník The New York Times v septembri napísal, že prepúšťať sa má hlavne v zábavných parkoch v Kalifornii a na Floride, ktoré pred pandémiou zamestnávali 110-tisíc ľudí. Návštevnosť parkov citeľne klesla už na jar, keď sa vplyv pandémie objavil prvý raz.

Spoločnosť Walt Disney už uviedla, že posiela na neplatené voľno ďalších pracovníkov zábavného parku v Kalifornii, pretože nie je isté, kedy bude môcť tieto zariadenia opäť otvoriť.

Zábavný park na Floride a väčšinu ďalších mimo USA už otvorili. Musia sa v nich dodržiavať nariadené odstupy a nosiť rúška. Parížsky Disneyland musel v októbri opäť zavrieť, parky v Šanghaji, Hongkongu a Tokiu zostávajú otvorené. (čtk, reuters)

Aerolínie Emirates vrátili klientom 1,7 miliardy dolárov za letenky, ktoré nemohli využiť vzhľadom na zrušené lety v dôsledku pandémie. Sú jedným z prvých dopravcov, ktorí kompletne dokončili proces refundácie peňazí.

O ukončení procesu vracania peňazí informujú Emirates na internetovej stránke. Od apríla vybavili celkovo 1,7 milióna žiadostí, z čoho vyplýva, že priemerná úhrada dosiahla približne tisíc dolárov.

Aerolinky zvyčajne ponúkajú klientom za zrušený let náhradný termín. V prípade Emirates to po vypuknutí pandémie nebolo možné, pretože po nariadení vlády museli koncom marca zrušiť všetky spojenia.

„Objem žiadostí o refundácie alebo zmenu letových poukážok je stále vyšší než pred pandémiou, ale teraz sme schopní zvládnuť žiadosti v rámci siedmich dní,“ uviedol šéf Emirates Tim Clark.

Iné letecké spoločnosti zďaleka všetky peniaze ešte nevyplatili. Klientom sa snažia vnútiť najmä poukážky na iný let. (zdopravy, simpleflying)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať