Fotka smejúcich sa mužov pred Notre-Dame, ktorú viaceré médiá vrátane Denníka N označili za hoax, je pravá. Nezachytáva však radosť moslimov z požiaru, ako sa šírilo na sociálnych sieťach. Muži zo snímky celú situáciu vysvetlili.
Fotka dvoch mužov sa bez bližšieho opisu objavila krátko po vypuknutí požiaru v online spravodajstve agentúry Sputnik, ktorú financuje Kremeľ. Následne sa začala šíriť Facebookom ako údajný dôkaz, že moslimovia sa tešia zo zničenia Notre-Dame.
Americký web PolitiFact.com o dva dni neskôr napísal, že fotka je podvrh. Jeho redaktori dali obrázok preskúmať expertom z Národného centra pre mediálnu forenznú analýzu, ktoré funguje pri Univerzite v Denveri. „Dve osoby v popredí boli vložené,“ odpísal webu riaditeľ centra Catalin Grigoras.
Túto informáciu s odvolaním na PolitiFact prevzalo viacero médií vrátane Denníka N.
Český web Manipulátoři teraz informoval, že agentúre AFP sa podarilo overiť, že fotka je pravá.
Redaktori AFP sa stretli s oboma mužmi, ktorí im túto informáciu potvrdili.
„Sme študenti architektúry, chceli sme požiar vidieť na vlastné oči. Katedrálu sme študovali, modelovali sme ju v 3D, ako by sme sa teda mohli z požiaru tešiť?“ povedali pre AFP.
Agentúre poskytli aj dôkaz. Jeden z mužov napísal v čase požiaru kamarátovi správu s textom: „Nemôžem tomu uveriť, videl som pád veže.“
Úsmev na fotke vysvetlili tým, že im prišla smiešna situácia, keď podliezali policajnú pásku.
Obaja muži, ktorých mená AFP neprezradila, tiež tvrdia, že fotka im narobila množstvo problémov. Niektorí ľudia na sociálnych sieťach uverili verzii, že sa tešia z požiaru, a vyhrážali sa im. „Posledné štyri týždne sa rozhliadam okolo seba, keď vychádzam z domu, či tam nestojí niekto, kto by ma chcel napadnúť,“ povedal jeden z mužov.
Server Politifact.com týždeň po požiari aktualizoval svoj článok. Doplnil vyjadrenie holandskej factcheckingovej organizácie Nieuwscheckers, ktorá tvrdí, že fotka je autentická.
Agentúra Sputnik rozoslala médiám vyjadrenie, v ktorom sa od fotky dištancovala. Zástupcovia Sputnika zároveň uviedli, že sú „šokovaní“, keď médiá len na základe výzoru oboch mužov šíria, že ide o moslimov.