Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Spojené štáty odložili vydanie novej 20-dolárovej bankovky s podobizňou černošskej bojovníčky proti otrokárstvu Harriet Tubmanovej. Vydanie platidla bolo odložené do roku 2028. Na bankovkách mala byť pôvodne už od budúceho roka.

Tubmanová (1822-1913), ktorá utiekla z otroctva a pomáhala iným dostať sa na slobodu, by sa tak stala prvou černošskou ženou na americkej bankovke.

Jej podobizeň sa na danom papierovom platidle mala pôvodne objaviť na budúci rok, pričom mala nahradiť prezidenta Andrewa Jacksona, ktorý bol známy vlastníctvom otrokov a ktorého Trump obdivuje.

„Hlavným dôvodom nového dizajnu dvadsaťdolárovky sú ochranné prvky proti falšovaniu. Nová bankovka sa preto do obehu nedostane skôr ako v roku 2028,“ uviedol americký minister financií Steven Mnuchin.

Navrhovanú zmenu avizovali v roku 2016 za vlády bývalého prezidenta Baracka Obamu. Mnuchin však dodal, že jeho rezort vydá nové bankovky v hodnote desať a 50 dolárov.

Trump počas predvolebnej kampane skritizoval plány na použitie Tubmanovej portrétu na 20-dolárovej bankovke a označil to za „čistú politickú korektnosť“. Zároveň navrhol, aby Tubmanovú zobrazili radšej na dvojdolárovke, ktorá má však nízky obeh, nie je všeobecne obľúbená a postupne je vyraďovaná.

Jackson, ktorý bol prezidentom USA v rokoch 1829-1837, je na predmetnom platidle od roku 1928. Ako prezident dohliadal na začiatok násilného vysídľovania pôvodného obyvateľstva z jeho území na juhovýchode USA do oblastí západne od rieky Mississippi, pričom tisícky Indiánov zahynuli následkom hladu, zimy a chorôb.

Ako vojenský dôstojník viedol Jackson inváziu do bývalej kolónie Španielska Florida so zámerom zničiť pevnosť „Negro Fort“, kde sa usídlili bývalí černošskí otroci. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Štatistici potvrdili, že v júni sa ľudia vrátili do obchodov a šetrili len mierne
 • Korona: V trenčianskom závode Leoni pozitívne testovali 21 ľudí, po kontakte s nimi je ďalších 200 ľudí v karanténe
 • Priemysel: Priemyselná produkcia v Česku v júni spomalila medziročný pokles na 11,9 % z májových 25,7 %
 • Aerolinky: Lufthansa mala v 2. kvartáli najhoršie výsledky za svoju 67-ročnú existenciu
 • Siete: Podmienky Rumunska pre budovanie 5G sietí vyraďujú Huawei

Minúta po minúte

Zdieľať

Ministerstvo dopravy predpokladá, že začať stavať obchvat Stropkova by sa mohlo v januári 2022. Po novej ceste by mohli vodiči jazdiť od konca roka 2023.

Obchvat mesta Stropkov bol hlavnou témou stredajšieho pracovného stretnutia štátneho tajomníka ministerstva dopravy a výstavby Jaroslava Kmeťa s primátorom Stropkova Ondrejom Brendzom na východnom Slovensku.

Okrem obchvatu sa venovali aj cyklodoprave, rekonštrukcii cesty prvej triedy prechádzajúcej naprieč okresom i pre Stropkov neobvyklej téme železnice, informoval hovorca mesta Peter Novák.

Po minuloročnom výjazdovom rokovaní vlády vedenej Petrom Pellegrinim dostali Stropkovčania prísľub, že peniaze na stavbu preložky cesty prvej triedy I/15 sa vyčlenili a projekt sa môže naplno rozbehnúť.

„Balík 43 miliónov eur bol síce vyčlenený, ale peniaze neboli alokované. Realita je však taká, že dnes som priniesol dobré správy. V celom procese sme sa posunuli ďalej. Pokračujeme vo výkupe pozemkov. Začíname pripravovať štúdiu realizovateľnosti, ktorá ukáže, koľko by skutočne mal obchvat stáť,“ priblížil Kmeť.

Štúdia, na ktorú sa aktuálne pripravuje výber dodávateľa a je kľúčovým dokumentom pre celú výstavbu, by mala byť hotová na budúci rok. (tasr)

Zdieľať

Úroda poľnohospodárskych plodín na Slovensku by mala byť tento rok medziročne vyššia, a to až o 15 %. Mala by tak prekonať päťročný priemer, uviedli predstavitelia Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností. (tasr)

Zdieľať

Toyota za apríl až jún znížila čistý zisk medziročne o tri štvrtiny v prepočte na 1,3 mld. eur, pandémia jej zrazila predaj o polovicu. Automobilka uviedla, že sa zotavuje z koronakrízy lepšie než čakala, a zvýšila výhľad odbytu vozidiel.

Prevádzkový zisk Toyoty v 1. švrťroku finančného roka klesol o 98 % na 111 miliónov eur. Je to najhorší výsledok od konca roka 2011, no zároveň lepší než očakávania analytikov, ktorí počítali so stratou.

Toyota celosvetovo predala 1,2 milióna áut, pred rokom odbyt dosiahol 2,3 milióna kusov. Výhľad predaja za finančný rok do marca 2021 zvýšila na 7,2 milióna z predchádzajúcich siedmich miliónov. V minulom finančnom roku predala 9 miliónov áut.

V uplynulom kvartáli sa Toyota udržala v zisku na rozdiel od japonských konkurentov, ako sú Honda či Nissan, alebo americkej automobilky GM. (čtk, reuters)

Zdieľať

Českej a slovenskej UniCredit Bank v 1. polroku klesol čistý zisk medziročne o polovicu na 95 mil. eur, vyplýva z informácií zverejnených materskou spoločnosťou. Jej hospodárenie negatívne ovplyvnila koronakríza, podobne ako v prípade ďalších bánk.

O výsledkoch za 1. polrok informuje skupina UniCredit na internetovej stránke (pdf).

Výsledky UniCredit Bank CZ/SK:

 • objem vkladov: 16 mld. eur (medziročne -10 %)
 • objem poskytnutých úverov: 17,2 mld. eur (+4,7 %)
 • čisté výnosy z poplatkov a provízií: 67 mil. eur (-12,5 %)
 • čisté úrokové výnosy: 241 mil. eur (-13,6 %)
 • prevádzkový zisk: 217 mil. eur (-23 %)

UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku viac ako 750-tisíc klientov.

Celá skupina UniCredit vykázala za polrok stratu 2,3 miliardy eur. V 2. štvrťroku však dosiahla čistý zisk 420 miliónov eur a prekonala očakávania analytikov. (čtk, reuters)

Zdieľať

V obci Budča v okrese Zvolen chcú postaviť nové logistické centrum nákladnej dopravy. Areál plánujú v priestore už nefunkčného veľkochovu ošípaných.

Vyplýva to zo zverejneného zámeru, ktorý spoločnosť Complete Services z Banskej Bystrice predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Spoločnosť zámer zdôvodňuje aj využitím potenciálu dopravného napojenia na rýchlostnú cestu R1.

Predmetom prevádzky centra má byť skladovanie a montáž mechanizmov malých rozmerov, používaných predovšetkým v automobilovom priemysle. Výrobný proces bude zabezpečovať výrobu podskupín jednoduchých kovových dielcov a mechanizmov pre odberateľov v automobilovom a strojárskom priemysle.

Pôjde o zákazkovú výrobu. Komponenty sa budú vyrábať pre rôznych odberateľov, pričom po ukončení zákazky sa bude vyrábať iný druh výrobku. V dvoch výrobno-skladových halách a šiestich skladových halách predpokladá navrhovateľ trojzmennú prevádzku a vznik desiatok až stoviek miest v každej z nich.

Zastavaná plocha areálu predstavuje takmer 65 500 štvorcových metrov, vybudovať sa má 270 parkovacích státí. Pre nákladné vozidlá sa vybudujú pozície na nakládku a vykládku cez nakladacie doky v počte 62 a pre čakajúce vozidlá 20 odstavných miest.

Začiatok výstavby navrhovateľ predpokladá v novembri 2021, trvať by mala 15 mesiacov. Celkové predpokladané náklady na realizáciu areálu predstavujú približne 29,5 milióna eur bez DPH. (tasr)

Zdieľať

Plzeňský Prazdroj Slovensko hlási nárast predaja čapovaného piva v júli. Podľa obchodného riaditeľa spoločnosti Martina Grygaříka eviduje medziročne za spomínaný mesiac zvýšený objem predaného čapovaného piva o 6 percent.

Na jar mali pivovarníci obavy najmä z toho, či sa ľudia vrátia naspäť do podnikov.

„Myslím si, že to najhoršie nás len čaká, pretože teraz je ten čas, keď musí dať gastrosegment ľuďom pocit bezpečnosti a dôvod vrátiť sa,“ vysvetľoval v rozhovore začiatkom mája, keď sa len začínali otvárať terasy, Branislav Kubiš, ktorý má v Plzeňskom Prazdroji Slovensko na starosti predajný kanál pre reštaurácie a pohostinstvá.

Zdieľať

Lufthansa mala v 2. kvartáli najhoršie výsledky za svoju 67-ročnú existenciu. Prepadla sa do prevádzkovej straty 1,7 mld. eur zo zisku 754 mil. eur pred rokom. Návrat leteckej dopravy na úroveň pred koronakrízou nečaká skôr ako v roku 2024.

Výsledky Lufthansy odzrkadľujú prepad dopytu po leteckej doprave v dôsledku pandémie koronavírusu. Počet prepravených pasažierov jej klesol medziročne o 96 %, tržby sa znížili o 80 % na 1,89 miliardy eur

Podľa šéfa Lufthansy Carstena Spohra sa skupina nevyhne ďalekosiahlej reštrukturalizácii.

Aké sú plány Lufthansy:

 • V júni oznámila, že škrtne pätinu vedúcich pozícií a 1000 miest v administratíve, a tvrdí, že v Nemecku sa už nevyhne nútenému prepúšťaniu. Na konci júna zamestnávala zhruba 130-tisíc ľudí.
 • Na polovicu zníži investície do nových lietadiel, do roku 2023 ich kúpi najviac 80.
 • V 3. štvrťroku chce zvýšiť kapacitu letov na krátke a stredné vzdialenosti na 40 % vlaňajška a diaľkových letov na 20 %. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať