Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

NDS plánuje do konca tohto roka vyhlásiť verejné obstarávania na viaceré úseky. V druhom polroku 2019 chce spoločnosť vyhlásiť súťaž na obchádzkové trasy križovatky D4/D1, tiež na úsek D3 Zelený most, Svrčinovec.

Zároveň by v tomto období mala byť vyhlásená aj súťaž na zhotoviteľa úseku rýchlostnej cesty R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou.

„Na prelome rokov 2019/2020 budeme súťažiť zhotoviteľa na úsek Bratislava – Triblavina, rozšírenie samotnej diaľnice na štvorpruh plus odstavný pruh. Ďalej pripravujeme vyhlásenie súťaže na zhotoviteľa privádzača Kysucké Nové Mesto,“ uviedol generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin.

Viaceré súťaže už bežia. V prípade úseku Tvrdošín – Nižná diaľničiari čakajú na rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). „Boli vylúčení dvaja uchádzači zo súťaže Tvrdošín – Nižná. My sme všetky podklady ÚVO poskytli a čakáme na stanovisko úradu, či potvrdí ich vylúčenie alebo ich vráti do súťaže. Súťaž je tým potom viac-menej ukončená,“ poznamenal Ďurišin. NDS plánuje v tomto roku uzavrieť súťaž na úsekoch Kriváň – Mýtna aj Mýtna – Lovinobaňa, kde avizovala aj odštartovanie výstavby.

Diaľničiari plánujú v roku 2020 ukončenie prípravy a vyhlásenie súťaže na zhotoviteľov úsekov R1 medzi Banskou Bystricou a Slovenskou Ľupčou aj R2 Košické Oľšany – Košice, Šaca prvý úsek. Tiež plánujú začať súťaž na výstavbu druhej etapy severného obchvatu Prešova na R4 a rovnako druhej etapy privádzača Spišská Nová Ves – Levoča na D1. Súťaž by tiež mala byť vyhlásená na úseku D1 Turany – Hubová.

Pokračovať bude NDS aj v príprave stavieb v tomto roku. Vyhlásiť plánuje napríklad súťaže na projektovú dokumentáciu obchvatu Šiah alebo úseku D1 Behárovce – Branisko druhý profil. Súťaží na predprojektové a projektové dokumentácie bude podľa NDS viac, a to na úsekoch D1, D2, R1, R2, R3 či R4. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Mihál povedal nahlas, že Matovič, Heger a spol. sa v marci reálne báli bankrotu Slovenska
  • Dotácie: Vláda schválila pomoc štátu s nájmami
  • Pomoc: Ministerstvo práce predĺži zamestnávateľom termín na podanie žiadostí v rámci Prvej pomoci za apríl do 30. júna
  • ÚRSO: Šéf úradu Jahnátek končí, vláda ho odvolala
  • Financie: ECB výrazne rozšíri program nákupu dlhopisov spustený pre koronakrízu o 600 mld. na 1,35 bilióna eur
  • Meny: Euro stúplo na 12-týždňové maximum voči doláru
  • Nemecko: Koalícia sa dohodla na ďalšom balíku za 130 miliárd eur, na benzínové a naftové autá dotácia nebude
Zdieľať

Matovič sa dohodol s bankami: nebudú platiť extra daň, ale zisky investujú do slovenskej ekonomiky 

Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto - TASR
Premiér Igor Matovič, minister financií Eduard Heger a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil po rokovaní vlády a bánk začiatkom apríla. Foto – TASR

Matovič sa po vyše dvoch mesiacoch rokovaní dohodol s bankami: nebudú už ďalej platiť extra daň, ale zisky investujú do slovenskej ekonomiky. Spoločné memorandum by mala vláda a komerčné banky predstaviť začiatkom budúceho týždňa.

Minúta po minúte

Zdieľať

Železničná spoločnosť Slovensko obnoví od 9. júna prevádzku viac ako 90 vlakových spojení s Českom. V diaľkovej preprave začne jazdiť 48 vlakov a v regionálnej medzištátnej preprave 45 vlakov denne.

„V porovnaní s inými dopravcami ide u národných dopravcov o rádovo náročnejšiu logistickú operáciu, keďže viaceré naše vozidlá teraz jazdia inde a aj mnohí zamestnanci sú rozdelení do iných služieb, či sú doma na prekážkach v práci na strane zamestnávateľa. Preto ešte nevieme potvrdiť presný cestovný poriadok. Ten by mal byť jasný v priebehu piatka. Predaj lístkov na tieto spojenia zrejme finálne doladíme až počas víkendu,“ povedal hovorca Tomáš Kováč.

Do Rakúska, Maďarska, Poľska a na Ukrajinu ešte vlaková doprava nie je povolená.

Tento mesiac chce národný dopravca vrátiť na koľaje niektoré vlaky InterCity a obnoviť radenie reštauračných vozňov na ich zvyčajných diaľkových trasách. Od júla by mali začať pribúdať aj autovlaky.

Zdieľať

Euro dnes stúplo na 12-týždňové maximum voči doláru. Reagovalo aj na rozhodnutie Európskej centrálnej banky rozšíriť program nákupu dlhopisov spustený pre koronavírusovú krízu o 600 miliárd eur.

Okolo 18:14 euro k doláru posilňovalo o 0,8 % na 1,1326 USD. Dolárový index, ktorý sleduje výkon doláru ku košu šiestich popredných svetových mien, v rovnakom čase klesal o takmer pol percenta na 96,82 bodu.

Väčšina analytikov očakávala, že ECB program nákupu dlhopisov rozšíri z pôvodných 750 miliárd eur o 500 miliárd. ECB chce v rámci núdzového programu nakupovať dlhopisy minimálne do konce júna budúceho roku, teda o šesť mesiacov dlhšie, než plánovala. (čtk)

Zdieľať

Súkromný dopravca RegioJet by chcel vypraviť prvý vlak na Slovensko v nedeľu 7. júna, pôjde o spoj z Prahy do Košíc a Bratislavy. V utorok 9. júna plánujú obnoviť spojenie so Slovenskom České dráhy. (čtk)

Zdieľať

Heger žiada preveriť, ako Penta vyberala peniaze z Dôvery, oficiálne pôjde o kontrolu auditov, ktoré robil v poisťovni Deloitte

Minister financií Heger dal prešetriť okolnosti, ktoré umožnili vybrať z poisťovne Dôvera 400 miliónov eur. Konkrétne žiada Heger preveriť audity účtovníctva poisťovne Penty, ktoré robil Deloitte. Ide o operácie, ktoré OĽaNO kritizovalo aj pri predvolebnej ceste na Cyprus za schránkovými firmami, v ktorých skončili peniaze zo zdravotného poistenia.

Zdieľať

Leo Express je pripravený obnoviť vlakový spoj medzi Prahou a Košicami v týždni od 15. júna. Grafikon prispôsobí záujmu cestujúcich a zverejní ho v najbližších dňoch.

Zdieľať

Rada Slovenského pozemkového fondu bude mať dvoch nových členov. Stanú sa nimi Štefan Gregor a Peter Dratva, dnes ich zvolil parlament.

Vlani v júni začal platiť zákon o pozemkových úpravách, na základe ktorého sa zmenil počet členov rady pozemkového fondu z jedenástich na trinásť.
Jedného člena vláde navrhne Združenie miest a obcí a jedného člena navrhne Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

ZMOS navrhol za člena rady súčasného primátora Šiah Štefana Gregora a SPPK navrhla Petra Dratvu, ktorý je konateľom spoločnosti AG Poniky. Funkčné obdobie členov rady je tri roky. (tasr)

Zdieľať

Európska centrálna banka očakáva, že tento rok zaznamená eurozóna hlbokú recesiu. V rámci základného scenára očakáva pokles ekonomiky o 8,7 %, v budúcom roku počíta s rastom o 5,2 %.

V roku 2022 by rast mal dosiahnuť 3,3 %, aj keď podľa šéfky Európskej centrálnej banky Christine Lagardovej tu stále pretrváva riziko horšieho vývoja. Dodala, že rozsah tohtoročného poklesu a následného zotavenia ekonomiky bude do veľkej miery závisieť od trvania a efektivity opatrení na spomalenie šírenia nového koronavírusu a úspechu následných krokov na zmiernenie negatívnych dôsledkov krízy.

V predchádzajúcej prognóze zverejnenej v marci ešte ECB počítala s miernym rastom ekonomiky eurozóny, daná prognóza však nebrala do úvahy vplyv karanténnych opatrení. Prezidentka ECB v minulých dňoch už upozornila, že ekonomika eurozóny by mohla tento rok klesnúť v rozmedzí od 8 % do 12 %.

ECB upravila aj odhad inflácie, rovnako výrazne smerom nadol. Dôvodom je prepad cien ropy a vplyv karanténnych opatrení prijatých v dôsledku pandémie nového koronavírusu. V súčasnosti očakáva, že miera inflácie dosiahne tento rok 0,3 %, kým predchádzajúca prognóza počítala s rastom spotrebiteľských cien o 1,1 %. Nový odhad tak predstavuje výrazné vzdialenie od inflačného cieľa ECB, ktorý je stanovený tesne pod hranicou 2 %. V roku 2021 by inflácia mala dosiahnuť 0,8 % a v roku 2022 by sa mala zrýchliť na 1,3 %. (tasr)

Zdieľať

Dostavba diaľnice D3 medzi Žilinou a Čadcou je absolútnou prioritou, ale ministerstvo dopravy hľadá riešenia, ktoré by čo najskôr pomohli odľahčiť kritickú dopravnú situáciu na Kysuciach. Výskumnému ústavu dopravnému dá vypracovať štúdiu, ktorá komplexne posúdi miestnu dopravnú situáciu.

Po stretnutí s primátorom Kysuckého Nového Mesta a starostami okolitých obcí o tom informoval minister Andrej Doležal. „Nechceme sa rozhodovať od stola. Dáme si vypracovať štúdiu, ktorá jasne povie, čo doprave v tomto meste a v okolí pomôže. A naopak, čo by ju potenciálne mohlo zhoršiť. Budeme sa vždy rozhodovať na základe dát, exaktných údajov a faktov od dopravných expertov,“ zdôraznil.

Deklaroval aj urýchlenie prác na diaľničnom privádzači do Kysuckého Nového Mesta, ktorý je vyňatý zo stavby diaľnice D3. „Rádovo v desiatom mesiaci tohto roka by sme mohli začať súťažiť a na jar 2021 by sme mohli stavať. Odhadovaný čas výstavby je dva roky,“ konkretizoval Doležal.

Podľa primátora Kysuckého Nového Mesta Mariána Mihaldu zástupcov samosprávy upokojil prísľub ministra, že sa urobí dosahová štúdia nielen na mesto, ale na všetky dotknuté obce.

Starosta Radole Anton Tkáčik podotkol, že privádzač do priemyselnej zóny v Kysuckom Novom Meste by mal byť prioritnou stavbou na celom úseku diaľnice D3. „Do značnej miery by odľahčil súčasnú cestu I/11. Čiastočne by to vyriešilo aj miestnu dopravu, pretože jeden kamión urobí obrovskú prekážku počas prepravy cez obytné zóny, najmä Kysuckého Nového Mesta. Následne trpia všetky okolité obce. Či už kamióny do Kysuckého Nového Mesta vchádzajú, alebo z neho vychádzajú. Kamiónová doprava je veľký problém a je to daň za priemysel v tomto regióne,“ dodal Tkáčik.

Investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Miloš Vicena uviedol, že na stavbe D3 sa spúšťa nový projekt posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), potrebný na realizáciu ďalších úsekov. „Pripravujú sa rôzne stupne projektových dokumentácií, aby sa počas 18 až 24 mesiacov od dnešného dňa mohlo spustiť obstarávanie na zvyšné tri úseky diaľnice D3,“ vysvetlil. (tasr)

Zdieľať

Stratu približne 600-tisíc eur na podielových daniach by si mala vyžiadať koronakríza v meste Ružomberok. Radnica predpokladá, že k tejto sume pribudne ďalších 100-tisíc eur, investičné akcie v meste zatiaľ pozastavené nie sú.

„Radnica vyhodnocuje, ktoré akcie je možné presunúť alebo odložiť na neskôr. Tiež vyhodnocujeme, či náhodou nie sú medzi akciami aj také, ktoré môžeme zrušiť, alebo dlhodobo presunúť bez toho, aby zásadne ovplyvnili mesto a kvalitu života v ňom,“ uviedol hovorca ružomberského primátora Viktor Mydlo. (tasr)

Zdieľať

Nezamestnanosť v Česku v máji stúpla na 3,56 % z aprílových 3,4 %, povedala ministerka práce Jana Maláčová počas rozpravy v parlamente. Májová nezamestnanosť je v súlade s odhadmi, oficiálne údaje majú byť zverejnené v piatok.

Maláčová označila májový výsledok za veľmi slušné číslo. Nemyslí si však, že na tejto úrovni zostane. Skutočná situácia sa podľa nej ukáže skôr až v septembri.

Podľa štatistík Eurostatu v apríli dosiahla sezónne upravená nezamestnanosť v Česku 2,1 %. Bola najnižšia v celej EÚ, kde vzrástla v priemere na 6,6 %. (čtk, n)

Zdieľať

Ústredný krízový štáb uvoľnil medzinárodnú dopravu do Česka. Slováci budú môcť využívať leteckú, lodnú, autobusovú ako aj železničnú dopravu do Českej republiky. Povolenie je už účinné, oznámil minister dopravy Doležal.

Konkrétne autobusové a vlakové spoje budú pridávané postupne.

„Som rád, že situácia konečne dovoľuje všetky varianty dopravy a som presvedčený, že v najbližších dňoch bude spolu s otvorením hraníc povolená aj doprava do ostatných krajín,“ napísal na facebooku.

Zdieľať

Ministerstvo práce predlžuje zamestnávateľom termín na podanie žiadostí v rámci Prvej pomoci za apríl do 30. júna 2020. Pôvodne bola uzávierka žiadostí za apríl do konca mája, predĺžený termín sa týka opatrení 1, 3A a 3B.

Úrady práce už prijímajú aj žiadosti a výkazy za mesiac máj. Aj v tomto prípade predĺžilo ministerstvo zamestnávateľom termín o jeden mesiac. Májové žiadosti a výkazy v rámci opatrenia 1, 3A a 3B je teda potrebné zaslať najneskôr do 31. júla 2020.

Ministerstvo upozorňuje, že posuny termínov sa netýkajú opatrení 2, 4 a 5, pretože tam nevzniká potreba spracovať mzdy za zamestnancov za predchádzajúci mesiac.

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať