Už tretí rok hľadá Cena Dionýza Ilkoviča po Slovensku výnimočných učiteľov a nepedagogických pracovníkov, ktorí rozvíjajú talent nadaných študentov v prírodovedných predmetoch mimo bežného rozvrhu.
Výnimočných učiteľov prírodných vied pomáha hľadať aj Robert Mistrík. foto N – Vadimír Šimíček
Tento rok ocenenie prebrala pod seba Nadácia Dionýza Ilkoviča, ocenení sa stanú aj členom alebo členkou klubu CDI Alumni. V uplynulých dvoch rokoch bola cena projektom slovenskej technologickej spoločnosti PosAm.
Nominovať učiteľov môže ktokoľvek na stránke www.cenadi.sk, kde sú aj všetky ďalšie informácie o ocenení. Cenu Dionýza Ilkoviča víťazovi ročníka 2019 odovzdajú na slávnostnom podujatí 7. novembra 2019. Finalisti si okrem vecných cien rozdelia aj finančnú odmenu vo výške 6 000€.
„Ak by sme pre našich žiakov a učiteľov dokázali zabezpečiť napríklad lepšie technické vybavenie a vedeli ich podporiť aj vhodnou formou kompenzácie za čas, ktorý trávia rozvojom mladých talentov mimo vyučovacích hodín, bolo by to skvelou správou pre slovenskú vedu aj celé Slovensko. Veď šikovných mladých ľudí potrebujeme ako soľ,“ hovorí Robert Mistrík, člen správnej rady nadácie, vedec a bývalý kandidát na prezidenta.
Učiteľská komunita CDI Alumni bude združovať minulých aj budúcich laureátov CDI, ako aj porotcov súťaže. „Dlhodobo chceme okolo CDI budovať komunitu učiteľov, ktorá má potenciál identifikovať problémy a na základe už overených pozitívnych príkladov navrhovať riešenia. Zároveň chceme poskytnúť pridanú hodnotu aj pre samotných učiteľov,“ hovorí odborný garant a predseda poroty CDI Martin Plesch z fyzikálneho ústavu SAV. „Samotným učiteľom v CDI Alumni chceme aspoň raz ročne ponúknuť možnosť zúčastniť sa workshopu, kde by mohli získať nové informácie a inšpiráciu na prácu s nadanou mládežou,“ pokračuje Plesch.
„Môj záujem o chémiu vzbudila moja učiteľka, pani Macáková – jej osoba, zanietenosť a to, ako dokázala o chémii zaujímavo rozprávať. Podobne to bolo aj na strednej škole, kde sa ma pani profesorka Kvetňanská snažila vtiahnuť do chemických olympiád. Ony dve hrali rozhodujúcu úlohu aj v mojej kariére a ja som im veľmi vďačný. A myslím si, že takýchto učiteľov je oveľa viac a na ich pleciach je teraz to, ako dokážu posunúť mladé talenty a rozvíjať ich,“ hovorí Mistrík, prečo sa zapojil do tohto ocenenia.
Abecedný zoznam členov správnej rady Nadácie Dionýza Ilkoviča:
- Mgr. Michaela Benedigová, PhD., MBA – riaditeľka agentúry SEESAME Communication Experts
- PaedDr. Jozef Beňuška, PhD. – učiteľ fyziky
- Dr. Radoslav Danilák – hardvérový architekt, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum
- Ing. Marián Marek – generálny riaditeľ spoločnosti PosAm, spol. s.r.o.
- Doc. Ing. Robert Mistrík – slovenský vedec, riaditeľ spoločnosti HighChem s.r.o.
- Eva Potfajová – akademická sochárka a dcéra Dionýza Ilkoviča
- Lucia Šicková – spoluzakladateľka spoločnosti PIXEL FEDERATION