Slovensko je za to, aby sa rokovania o vstupe Macedónska do EÚ začali čo najskôr. „Severné Macedónsko je dnes krajina, ktorá sa správa presne tak, ako by sme si priali, aby sa správali všetky štáty v tomto regióne,“ povedal Lajčák po stretnutí so severomacedónskym premiérom Zoranom Zaevom.
Európska komisia odporučila členským štátom, aby Severné Macedónsko a Albánsko prizvali na prístupové rokovania do Únie. V utorok sa však ministri zahraničných vecí členských štátov dohodli, že rozhodnutie odložia do jesene.
O tom, či tieto dva balkánske štáty dostanú pozvanie, sa rozhodne do konca októbra. Podľa Lajčáka so Severným Macedónskom členské štáty problém nemajú, o prizvaní Albánska sa však diskutuje. Proti je napríklad Holandsko.
„Samozrejme, že očakávali pozvanie, ale rozumejú tomu, že sa to technicky odkladá do októbra. Debata naznačuje, že naozaj by Severné Macedónsko mohlo dostať pozvanie, a my sme presvedčení, že by aj malo, pretože urobili obrovský kus práce,“ dodal Lajčák, ktorý sa dnes stretol aj so severomacedónskym prezidentom a ministrom zahraničných vecí.
Ide hlavne o dohodu o zmene názvu štátu s Gréckom, po ktorej sa táto balkánska krajina premenovala na Severné Macedónsko.
„Teraz musí EÚ urobiť svoj kus práce a dať im to pozvanie, inak by sme stratili kredibilitu v tomto regióne,“ myslí si Lajčák.
Slovensko je podľa slovenského ministra pripravené pomôcť Severnému Macedónsku po otvorení prístupových rokovaní. „Od Slovenska sa môžu naučiť to, čo sa nemôžu naučiť od Holanďanov, Nemcov alebo Britov. To je tá čerstvá transformačná a integračná skúsenosť. My máme dobré programy na to, aby sme prijali ich expertov, ktorí si chcú naštudovať konkrétne otázky a chcú vedieť, ako sme to riešili my na Slovensku,“ povedal Lajčák v Skopje.