Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Lunterovci nie sú neschopní, to len zvolenská SAD zneužíva monopol
  • Panel expertov: Treba zdaniť robotov a robotky?
  • Doprava: Autobusy v Banskobystrickom kraji dnes vypravia podľa platných grafikonov
  • Autá: Slovensko sa chce viac sústrediť na vývoj áut, tvrdí minister zahraničia Lajčák
  • Telekomunikácie: Predseda Českého telekomunikačného úradu rezignoval kvôli aukcii 5G

Minúta po minúte

Zdieľať

Obavy z ekonomických dosahov nového typu koronavírusu tlačia dolu ceny aktív. Padajú európske akcie, čínsky juan sa oslabil na 3-týždňové minimum, klesajú ceny ropy. Rastie cena zlata považovaného za bezpečnú investíciu v čase neistoty.

Počet obetí koronavírusu v Číne stúpol na 80, potvrdených prípadov nakazených osôb presiahol 2700. Vírus sa už rozšíril do viacerých ďalších krajín, aj mimo Ázie.

Čínska mena stratila voči doláru vyše pol percenta, oslabila sa na 6,9776 juanu za dolár, píše Reuters.

Ako reagujú aktíva:

  • paneurópsky akciový index STOXX 600 krátko po začiatku obchodovania strácal 1,5 %,
  • japonský burzový index Nikkei sa prepadol o 2 %, najprudšie od konca augusta, a uzavrel najnižšie od 8. januára. Obavy z nového vírusu negatívne zasiahli najmä podniky v cestovnom ruchu,
  • vírus posilnil obavy týkajúce sa dopytu po rope. Severomorská ropa Brent zlacnela na 58,68 dolára za barel, stratila vyše 3 %,
  • cena zlata stúpla na 1586,42 dolára za trojskú uncu (31,1 gramu), najvyššie od začiatku januára. Neskôr zlato o časť ziskov prišlo.

Výrazne padajú napríklad akcie francúzskych výrobcov luxusného tovaru LVMH, Hermés a Kering, ktoré sú silno závislé od dopytu z Číny. Pod tlak sa dostali aj akcie ťažiarskych spoločností, uvádza Reuters.

Akciové trhy v Číne a vo viacerých ďalších ázijských krajinách sú pre oslavy Lunárneho nového roka uzavreté.

Zdieľať

Miroslav Lajčák: V budúcnosti sa chce Slovensko viac sústrediť na vývoj automobilov. „Nechceme byť považovaní len za lokalitu, kde sa montujú súčiastky. Chceme byť aj lokalitou, kde sa robia rozhodnutia a kde sa premýšľa o tom, ako má vyzerať auto budúcnosti,“ povedal minister zahraničia v rozhovore pre agentúru DPA.

Automobilový priemysel je hlavným ťahúňom slovenskej ekonomiky, v prepočte na obyvateľa sme najväčším výrobcom áut na svete.

Slovensko by podľa Lajčáka chcelo zmeniť štruktúru svojho automobilového priemyslu, ktorý sa teraz opiera predovšetkým o výrobu. „Chceme sa viac zamerať na výskum a vývoj,“ povedal.

Výroba automobilov na Slovensku sa dostala vlani na nový rekord. Celkovo sa vyrobilo vyše 1,1 milióna áut proti 1,09 milióna v roku predchádzajúcom.

Lajčák uviedol, že plánovaná nová továreň automobilky Volkswagen v Turecku nebude mať pre Slovensko žiadne dôsledky. „Nič tým nestratíme. Sme s prítomnosťou Volkswagenu na Slovensku veľmi spokojní,“ vyhlásil. (čtk, dpa)

Zdieľať

Dôvera vo fínsku ekonomiku na začiatku tohto roka klesla, pričom pesimistická nálada sa prejavila v podnikateľskej aj spotrebiteľskej oblasti. Poukázali na to v pondelok zverejnené údaje fínskeho štatistického úradu.

Index spotrebiteľskej dôvery dosiahol v januári -4,6 bodu v porovnaní s -4,2 bodu v decembri.

Pokles zaznamenali aj prakticky všetky indexy v rámci hodnotenia podnikateľskej dôvery, z nich najvýraznejšie index dôvery v maloobchode, ktorý klesol o 8 bodov na -3 body.

Index dôvery vo výrobnom sektore klesol z -5 bodov v decembri na -8 bodov a index dôvery v oblasti služieb zaznamenal pokles z 11 na 10 bodov.

Neklesol iba index dôvery v stavebníctve, ktorý zotrval na decembrovej úrovni 3 body. (tasr)

Zdieľať

Autobusy v Banskobystrickom kraji v pondelok vypravia podľa platných cestovných poriadkov. Ide o dočasné riešenie, na ktorom sa župa dohodla so starostami, primátormi a regionálnymi združeniami miest a obcí.

Banskobystrická župa im poskytne financie, aby si dopravu objednali priamo u dopravcu. Vedenie VÚC uviedlo, že ide o riešenie na najviac päť dní, kľúčová preto bude dohoda medzi krajom a SAD Zvolen.

„Bez verejného obstarávania môžu samosprávy objednať služby len do výšky 70-tisíc eur. Po prepočítaní na počet kilometrov a sumu 1,45 eura na kilometer je kríza zažehnaná najdlhšie do konca pracovného týždňa,“ uviedol vicežupan Ondrej Lunter.

Kraj firme SAD Zvolen poslal návrh dohody, ktorá sa týka urovnania všetkých oprávnených pohľadávok.

Župan Ján Lunter následne vyzval SAD Zvolen na rokovanie a povedal, že si praje skoré uzatvorenie dohody o prevádzkovaní prímestských spojov. „V prípade, že SAD Zvolen nezačne rokovať a neobnoví dopravu, očakávame, že štátne orgány nastolia vládu zákona, aby v štáte prestala panovať svojvôľa,“ povedal.

SAD Zvolen v nedeľu popoludní uviedla, že rokovania momentálne nie sú aktuálne. „Na rokovania sme mali najmenej rok, zrazu sa však všetko má vyriešiť za pár hodín,“ uviedol predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrian Polóny.

Problém sa týka dodatku zmluvy medzi krajom a SAD Zvolen, ktorý tesne pred svojím odchodom zo župy podpísal Marian Kotleba.

Lunter po nástupe do funkcie tento dodatok napadol na súde a vyhral. Rozsudok je neprávoplatný, dopravca sa odvolal.

Župan chce podpísať s SAD Zvolen prechodnú zmluvu, ktorou spoločnosti zníži každým rokom rastúcu odmenu od kraja, skráti pôvodne nevýhodné päťročné obdobie a popritom pripraví regulárnu súťaž.

SAD Zvolen ako reakciu na to v sobotu ráno odstavila autobusy. (n, tasr)

Viac o téme môžete čítať v sobotňajšom článku alebo nedeľnom Newsfiltri.

Viac detailov obsahuje aj článok Jána Kováča z Denníka E.

Zdieľať

Organizátori dvojdňového hackathonu v Prahe dnes spustili informačný systém k elektronickým diaľničným známkam. Systém zadarmo odovzdajú vláde, ktorá zrušila predraženú zákazku. Štát mal za systém zaplatiť 16 miliónov eur firme Asseco Central Europe.

Zákazku zrušili po tom, čo ju kritizovali odborníci. Premiér Babiš pre ňu odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka.

Systém od piatkového večera na hackathone vyvíjalo 60 dobrovoľníkov. (čtk, novinky.cz)

Zdieľať

Banskobystrický kraj informoval, že v pondelok bude autobusová doprava obnovená v štyroch okresoch, rokovania o situácii v ďalších piatich okresoch budú prebiehať ešte dnes.

Obnovenie dopravy platí pre okresy Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Brezno.

Doprava bude obnovená na základe trojstranných dohôd, ide však stále o dočasné riešenie. Župa navrhuje SAD Zvolen dohodu, ktorá by spor ukončila. Kraj sa v nej zaväzuje, že vyplatí pohľadávky voči SAD Zvolen.

„Vo finančnej rovine ide o rovnakú dohodu, ako sme ponúkali Slovenskej autobusovej doprave Zvolen v piatok. S nami sa dohodnúť nechceli, sme preto radi, že sú ochotní dohodnúť sa so samosprávami. Obrovské ďakujem patrí všetkým starostom a primátorom, ktorí s nami koordinujú postup a situácia im nie je ľahostajná,“ povedal predseda VÚC Ján Lunter.

Zdieľať

Ján Lunter vyzval SAD Zvolen na rokovanie, praje si skoré uzatvorenie dohody o prevádzkovaní prímestských spojov. „V prípade, že SAD Zvolen nezačne rokovať a neobnoví dopravu, očakávame, že štátne orgány nastolia vládu zákona, aby v štáte prestala panovať svojvôľa,“ povedal.

Samosprávny kraj sa zaväzuje, že vyplatí pohľadávky voči SAD Zvolen. Na vyplatenie je potrebné právoplatné rozhodnutie súdu, BBSK je pripravený uložiť alikvotnú časť do notárskej úschovy a záväzok vyplatí hneď, ako to právny stav umožní.

„Hneď ako SAD Zvolen obnoví dopravu, BBSK si s dopravcom sadne za rokovací stôl a bude s ním rokovať o novej zmluve,“ uviedol ďalej predseda kraja. Podľa neho je to férová a transparentná ponuka.

Podpredseda BBSK Ondrej Lunter zdôraznil, že zo strany SAD Zvolen ide o protiprávne konanie. „My však ani v tejto situácii nečakáme so založenými rukami, ale snažíme sa v spolupráci so starostami prinášať iné riešenia,“ uviedol.

Podľa neho výsledkom rokovaní so starostami a regionálnymi združeniami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré sa už uskutočnili alebo sa ešte počas nedele budú konať, bude to, že od pondelka bude obnovená prímestská doprava v celom kraji. Takéto náhradné spoje však podľa legislatívy môžu fungovať len niekoľko dní.

Samosprávny kraj uhradí samosprávam, ktoré si nájdu alternatívnu náhradnú dopravu, všetky náklady, ktoré im v tejto súvislosti vzniknú. „To by malo v pondelok potvrdiť aj mimoriadne zastupiteľstvo BBSK,“ podotkol Ondrej Lunter.

Samosprávy takéto zmluvy uzatvárajú výlučne so SAD Zvolen; výnimkou je len samotné mesto Zvolen, kde primátorka dohodla iného prepravcu.

Vedenie BBSK očakáva, že súd už v pondelok rozhodne o neodkladnom opatrení a prikáže dopravcovi, aby do momentu, kým sa obe strany dohodnú na novej zmluve, poskytoval aj naďalej prímestskú dopravu. „Som presvedčený o tom, že tam, kde sú rozumné strany, príde aj k rozumnej dohode,“ dodal podpredseda BBSK. (tasr)

Zdieľať

Situáciu v doprave budú v nedeľu riešiť zástupcovia obcí okresu Banská Bystrica. Prítomní budú zástupcovia Banskobystrického regionálneho združenia obcí, ako aj zástupcovia SAD Zvolen a župy.

„Vzhľadom na spor, ktorý v posledných dňoch vyvrcholil v oblasti prímestskej autobusovej dopravy, sa dnes [v sobotu] uskutočnilo rokovanie zástupcov mesta Banská Bystrica a dopravcu SAD Zvolen,“ uviedla hovorkyňa Banskej Bystrice. Cieľom bolo zabezpečenie dopravy pre obyvateľov regiónu počas najbližších dní.

Podľa oboch strán je momentálna situácia, keď z rozhodnutia SAD Zvolen prestali premávať prímestské autobusové linky, mimoriadne vážna, a preto je potrebné ju bezodkladne riešiť. „Zástupcovia samospráv aj regionálnych združení ZMOS preto vyvíjajú maximálne úsilie, aby zabezpečili potrebné opatrenia. Naším spoločným zámerom je zachovanie grafikonu verejnej dopravy v režime, na aký sú cestujúci zvyknutí a aký je potrebný na bezproblémový prístup do ich zamestnaní či do zdravotníckych, školských a iných zariadení,“ informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora. (tasr)

Zdieľať

Kandidáti za SaS vyzývajú MH Manažment a ministra hospodárstva Žigu, aby vyriešil dopravu v Banskobystrickom kraji. „V tejto situácii by mal štát zvolať mimoriadne valné zhromaždenie a tlačiť na valné zhromaždenie predstavenstva SAD Zvolen, aby podpísala dodatky, ktoré navrhoval BBSK a jeho župan Ján Lunter,“ uviedol Juraj Petrovič.

Následne by sa podľa neho mal uskutočniť štandardný transparentný tender na výber dodávateľov.

Poslanec z klubu SaS Ondrej Dostál si myslí, že v tejto veci „treba konať a urobiť všetko, čo je v našich silách“. Starostka bratislavskej mestskej časti Zuzana Aufrichtová (SaS), Dostál aj Petrovič spoločne vyzývajú Žigu, aby v tejto veci konal a obrátil sa na vedenie MH Manažmentu. Spoločne odovzdali svoje výzvy aj na úrade vlády, ministerstve hospodárstva a MH Manažmentu. (tasr)

Zdieľať

SAD Zvolen nepočíta s rýchlym obnovením spojov v Banskobystrickom kraji, uzatvára zmluvy s obcami a podnikmi. „Doťahujeme napríklad znenie zmlúv s tými samosprávami, združeniami miest a obcí alebo podnikmi, ktoré o to požiadali,“ povedal predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrian Polóny.

Takéto zmluvy o preprave už uzatvorili napríklad s Harmaneckými papierňami či Železiarňami Podbrezová. K skorému znovuobnoveniu prímestskej dopravy pre Banskobystrický samosprávny kraj sa vyjadril skepticky. (tasr)

Zdieľať

Predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrian Polóny o situácii v Banskobystrickom kraji: „Je zvláštne, že samosprávny kraj požiadal súd, aby určil dodatky, na základe ktorých SAD Zvolen obsluhovala prímestské linky v kraji, za neplatné, čím vlastne zastavil dopravu v kraji, a dnes samosprávny kraj žiada ten istý súd, aby nám prikázal, aby sme jazdili.“

Podľa neho si obslužnosť autobusovými spojmi v rámci miest a obcí v kraji už so SAD zabezpečilo viacero samospráv. Ide napríklad o mestá Banská Štiavnica, Žarnovica, Žiar nad Hronom, ale aj Brezno či Banská Bystrica, kde by doprava mala na dohodnutých linkách byť obnovená. (tasr)

Zdieľať

Opozičné strany kritizujú SAD Zvolen za to, že pozastavila dopravu v Banskobystrickom kraji. Viaceré strany vyčítajú premiérovi Pellegrinimu, že v reakcii na aktuálny vývoj sa nezastal župy.

OĽaNO bude iniciovať mimoriadny parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti. Chcú, aby naň prišiel aj minister hospodárstva Peter Žiga.

„Keď o tejto nezákonnosti v posledných dňoch rozhodol súd, premiér Slovenskej republiky Peter Pellegrini, ktorý má ako prvý hájiť záujmy občanov, sa postavil sa na stranu Mariana Kotlebu a súkromného dopravcu s výpalníckymi praktikami. Tretí najvyšší ústavný činiteľ dáva nám všetkým najavo, že pohŕda zákonom, rozhodnutím súdu a najmä občanmi,“ uviedol Ján Marosz z OĽaNO.

Demokratická strana v reakcii na aktuálnu situáciu uviedla, že presadzuje, aby aj o regionálnej vlakovej osobnej doprave rozhodovali vyššie územné celky, a nie štát.

„Ak by župy mohli koordinovať okrem autobusovej dopravy aj regionálne osobné vlaky, mohli by pružne reagovať aj na takúto vyhrotenú situáciu, ktorá nastala v banskobystrickej župe, keď SAD Zvolen mieni pre konflikt s novým vedením samosprávneho kraja odstaviť občanov od prístupu k verejnej autobusovej doprave,“ povedal Miroslav Ivan z DS.

PS/Spolu uvádza, že Pellegrini mohol pomôcť, no namiesto toho kryje svojich ľudí. „Ani Peter Pellegrini sa v tomto jasnom spore nepostavil na stranu ľudí, pretože Polóny je jeho veľmi dobrý priateľ. V dozornej rade SAD Zvolen je aj pán Čellár, bývalý asistent Petra Pellegriniho, ktorý mu poskytol alibi, keď si kúpil nový byt za 400 000 eur, na ktorý si z platov z verejných funkcií nemohol legálne zarobiť. Čellár mal vraj od Pellegriniho odkúpiť výrobnú halu. Miroslav Čellár robil asistenta aj Martinovi Glváčovi,“ napísala strana.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať