Väčšina rodinných firiem nemá vyriešené nástupníctvo. Mnohí to ani neriešia
Polovica firiem na Slovensku sa považuje za rodinný podnik, no len každá štvrtá má vyriešené nástupníctvo. Presun z druhej na tretiu generáciu pritom väčšina firiem v Európe neprežije. Slováci nemajú skúsenosti ani s prvým odovzdaním.

Otázka je však aktuálna, lebo dochádza k prvej generačnej výmene v radoch porevolučných podnikateľov. Podľa riaditeľa spoločnosti ČSOB Advisory Michala Magica podnikatelia často dúfajú, že ich deti budú mať o ich biznis záujem.
Prečo je to dôležité: M. Magic pripomína, že ak sa firma nepripraví na generačnú výmenu, môže dôjsť k postupnému štiepeniu majetku dedením, pričom týmto vzniká problém s riadením firmy pre ďalšie generácie.
Nevedia, čo s tým: Podľa prieskumu ČSOB a Datank väčšina slovenských rodinných podnikov netuší, ako by mohol presun firmy na potomkov vyzerať. Necelá tretina (31 %) firiem v prieskume potvrdila, že túto otázku ešte nemá vyriešenú. Ďalšia štvrtina (27 %) nad generačnou výmenou ešte ani nepremýšľala.
Vedia, že biznis je výhodný: Rodinný biznis však respondenti považujú za výhodný, viac ako tretina si cení najmä to, že sa môžu na rodinu spoľahnúť. Vážia si lepšie pracovné prostredie a spoluprácu a nezanedbateľné je to, že majetok zostáva v rodine.
Dve pätiny označili v prieskume za najväčšiu nevýhodu nezhody v rodine a pokazené ľudské vzťahy. Problémom je nedostatok voľného času a problémy pri plánovaní spoločnej rodinnej dovolenky.
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.