Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

 • Parlament: Poslanci schválili v prvom čítaní 13. dôchodky
 • Obchod: Poľská sieť drogérií Hebe chce vstúpiť na slovenský a český trh, Tesco odchádza z Číny
 • Ekonomické programy strán: Slovenskú ekonomickú spoločnosť najviac uspokojila PS/Spolu
 • Makro: Nemecká ekonomika v 4. kvartáli stagnovala, potvrdil štatistický úrad
 • Ekonomický newsfilter: Koronavírus už definitívne nie je len problém Ázie

Minúta po minúte

Zdieľať

Environmentálna legislatíva je iba taká prísna ako jej vynucovanie. Preto dávam palec hore za ďalšie personálne a finančné posilnenie Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Musí sa z nej stať silná a obávaná inštitúcia, hovorí o pozitívach volebných programov Martin Haluš v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Martin Haluš, riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky na ministerstve životného prostredia

Prečítať si časti volebných programov o životnom prostredí trvá dnes výrazne dlhšie ako v minulosti. A to je dobre. Ako ekonóm som tiež rád, že viaceré strany prichádzajú aj v tejto oblasti s trhovými riešeniami. A najmä snahou robiť rozhodnutia na základe dôkazov a faktov.

Príkladom je odpadové hospodárstvo. Ak chceme výrazne znížiť podiel skládkovania komunálnych odpadov, inak ako ďalším zvyšovaním poplatkov za skládkovanie to nepôjde. Je to dôležité, aj keď asi menej populárne opatrenie, ktoré však zavádza do praxe princíp „znečisťovateľ platí“.

Až v programoch štyroch strán som tiež našiel zhodu na dôležitosti zavádzania tzv. množstvového zberu, teda motivačného systému poplatkov za odpad, pri ktorom platíme menej, ak viac triedime. A naozaj to funguje. Na slovenských dátach sme na IEP ukázali, že tzv. množstvový zber vie znížiť produkciu zmesového komunálneho odpadu aj o viac ako 30 %.

Pri zmene klímy však trhových riešení nájdeme pomenej. Zdaňovať nové autá nie podľa objemu motora, ale podľa obsahu CO2, je určite krok správnym smerom, ale zázračný efekt zníženia emisií čakať nemožno. Ak to s uhlíkovou neutralitou myslíme vážne, mali by sme sa serióznejšie začať baviť o zelenej daňovej reforme (pokiaľ možno fiškálne neutrálnej), pri ktorej viac zdaníme „špinu“ a menej prácu.

V oblasti ochrany prírody pokladám za dobrý nápad zaviesť jednotnú správu národných parkov, ale aj elektronické sledovanie ťažby a prepravy dreva.

Environmentálna legislatíva je na konci dňa iba taká prísna, ako jej vynucovanie. Preto dávam palec hore aj za ďalšie personálne a finančné posilnenie Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Musí sa z nej stať silná a obávaná inštitúcia.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Prvý aprílový týždeň otvorí Tesco nákupné centrum Galéria v Bratislave-Petržalke. Vzniklo na mieste hypermarketu Tesco. Ten bude tvoriť 60 % plochy nákupného centra, okrem neho bude v galérii 50 prevádzok.

„V novej Galérii v Petržalke sa môžu návštevníci tešiť na známe značky, ako napríklad H&M, New Yorker, Sinsay, Intersport, Dráčik, Deichmann či DM drogerie markt. Vo foodcourte  prinesieme niekoľko rôznych typov reštaurácií, kaviarní či prevádzok rýchleho občerstvenia,“ uviedol Erik Šiatkovský, riaditeľ nájmov a prenájmov pre strednú Európu.

Aj plocha Tesca prešla zmenou tak, aby bol obchod kompaktnejší a uspôsobený na pohodlný a rýchly nákup.

Podľa výkonného riaditeľa Tesca na Slovensku Martina Kuruca ide o najväčšiu investíciu Tesca na Slovensku od roku 2017, keď pri Galante otvorilo svoje najväčšie distribučné centrum v strednej Európe. Premena hypermarketu na lokálne nákupné centrum prebiehala počas jeho plnej prevádzky.

Galéria v Petržalke
Galéria v Petržalke
Zdieľať

Tesco po 16 rokoch končí na čínskom trhu. Svoj 20-percentný podiel vo firme, ktorú vlastní s miestnym partnerom China Resources Holdings, mu predáva za 275 miliónov libier.

O predaji pätinového podielu v Gain Land spoločnosti CRH informuje Tesco na webovej stránke.

Najväčší britský obchodník vstúpil na čínsky trh v roku 2004, no spočiatku sa na ňom nevedel presadiť.

V roku 2014 preto uzavrel partnerstvo s CRH. Spoločný podnik Gain Land vtedy spojil zhruba 130 čínskych predajní Tesca s 3-tisíc obchodmi CRH.

Čo plánuje Tesco:

Tesco sa už stiahlo z Japonska, zo Spojených štátov či z Južnej Kórey. V súčasnosti skúma svoje zostávajúce aktivity v Ázii, čo by podľa Reuters mohlo vyústiť do odchodu z Thajska a Malajzie.

Ak by k tomu došlo, zostalo by okrem domáceho trhu už len v Írsku a strednej Európe. Odchod z Ázie by mohol byť jedným z posledných ťahov šéfa Tesca Davea Lewisa, ktorého na jeseň nahradí Ken Murphy.

Zdieľať

Martin Poliačik (PS/Spolu) k začiatku rokovania: „Ak Boris Kollár a jeho strana budú pokračovať v tom, čo práve spravili, zatíname veľkú sekeru do štátneho rozpočtu, ktorú bude musieť riešiť ďalšia vláda. Urobili sme maximum, aby takto schôdza nevyzerala.“

Nevie, dokedy budú chcieť rokovať. Poliačik nepovedal, či opozícia bude čo najdlhšie naťahovať rozpravu, aby sa do moratória nedalo stihnúť hlasovať.

Zdieľať

Za skrátené konanie pri 13. dôchodkoch hlasoval takmer celý klub Smeru. Chýbali im traja poslanci, a to Jozef Buček, Jozef Burian a Milan Panáček. Hlasoval tak aj Martin Glváč, ktorý je už dnes v parlamente. Zo SNS chýbal na hlasovaní len jeden poslanec – Radovan Baláž. Hlasovanie podporil celý klub kotlebovcov, chýbal len Martin Kotleba.

Most-Híd sa neprezentoval, výnimkou je Eduard Adamčík, ktorý Smer a SNS podporil aj minulý týždeň.

Návrh prešiel vďaka nezaradeným poslancom. Podporili ho Rastislav Holúbek, Juraj Kolesár, Peter Marček, Martina Šimkovičová, Ján Mora aj Milan Špánik. Ide o poslancov, ktorí boli zvolení za stranu Sme rodina a kotlebovcov.

Zdieľať

Národná rada opäť nie je uznášaniaschopná pri hlasovaní o skrátenom konaní k zrušeniu diaľničných známok. Poslanci budú teraz v prvom čítaní rokovať o 13. dôchodkoch a nebudú pokračovať v rokovaní o Istanbulskom dohovore.

Zdieľať

Japonské akcie sa pre koronavírus oslabili na štvormesačné minimum. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei odpísal 3,3 percenta a vykázal tak najhorší jednodňový výsledok za 14 mesiacov.

Nikkei stratil hneď po otvorení trhu 4,5 %, v závere obchodovania sa mierne posilnil a uzatváral na 22 605,41 bodu.

So stratou skončili akcie 98 percent najvýznamnejších firiem, čo je najvyšší pomer za dva roky, píše Reuters.

Akcie Toyoty klesli o 3,7 %, Fast Retailing (materská firma výrobcu oblečenia Uniqlo) stratila 4,2 %. Obe firmy sú veľmi závislé od globálnych dodávateľských reťazcov, ktoré sú prerušené výpadkami v čínskych továrňach.

Padali aj americké akcie:

Najväčším percentuálnym poklesom za 2 roky otvorili nový týždeň americké akcie. Index Dow Jones klesol v pondelok o 3,5 %.

Reagoval na prudký rast počtu ochorení novým koronavírusom mimo Číny, ktorý vyvolal obavy z oveľa vážnejšieho dosahu na globálny rast, než sa doteraz predpokladalo. (čtk)

Zdieľať

Pri hlasovaní o zrušení diaľničných známok nebolo v sále dosť poslancov. Bude sa opäť rokovať o 10.20 h.

Zdieľať

Predseda parlamentu prerušil schôdzu do 10. hodiny, do sály prichádzajú poslanci. O 10. hodine sa bude hlasovať o skrátenom legislatívnom konaní k 13. dôchodkom.

Zdieľať

Poľská sieť drogérií Hebe plánuje expanziu na slovenský a český trh. Reťazec je súčasťou portugalskej maloobchodnej skupiny Jerónimo Martins Group, ktorá kontroluje tiež najväčšiu poľskú sieť potravín Biedronka.

O expanzii Hebe k južným susedom Poľska sa zmienil šéf Jerónimo Martins Pedro Soares dos Santos. Nespresnil však, koľko obchodov v Česku a na Slovensku plánujú otvoriť, píše portál Esmmagazine.com.

Hebe prevádzkuje v Poľsku zhruba 270 obchodov, jej tržby sa vlani zvýšili o takmer štvrtinu na 259 miliónov eur.

Vlani spustila na poľskom trhu internetový obchod, ktorý má mesačne zhruba 1,2 milióna návštevníkov.

Na expanziu do ďalších krajín sa pripravujú aj potraviny Biedronka. Podľa Soaresa dos Santosa by mohli vstúpiť do Rumunska, zvažujú skôr prevzatie zavedenej firmy, než rozvoj biznisu od nuly.

Jerónimo Martins je druhou najväčšou maloobchodnou spoločnosťou v Portugalsku. Okrem domáceho a poľského trhu je aktívna ešte v Kolumbii.

Zdieľať

Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka vo štvrtom štvrťroku podľa očakávania stagnoval. Vo svojej konečnej správe to dnes uviedol spolkový štatistický úrad, ktorý tak potvrdil predbežné údaje. V predchádzajúcom kvartáli HDP rástol o 0,1 percenta.

Hlavný podiel na výsledku mal pokles vývozu.

Export v období od októbra do decembra klesol v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi o 0,2 percenta. To znamená, že čistý obchod ubral z hospodárskeho výkonu krajiny, ktorá je od vývozu závislá, 0,6 percenta. Podnikové investície sa znížili o 0,2 percenta a stagnovali výdavky domácností.

Za celý vlaňajšok sa HDP najväčšej európskej ekonomiky zvýšil o 0,6 percenta. To je výrazne menej než v predchádzajúcich dvoch rokoch a najhorší celoročný výsledok od roku 2012.

Spolková centrálna banka varovala nemeckých exportérov, že pravdepodobne utrpia šírením nového koronavírusu, a uviedla, že nevidí známky možného oživenia ekonomiky v prvom štvrťroku.

Výsledok za štvrtý štvrťrok dokazuje, že nemecká ekonomika nie je na epidémiu, ktorá narušuje dodávateľské reťazce, dobre pripravená, uviedla agentúra Bloomberg. (čtk)

Zdieľať

Múdrych aj koncepčných opatrení je v opozičných volebných programoch dostatok a prekvapilo ma najmä to, že na väčšine dôležitých sa demokratická opozícia zhoduje, hovorí v Paneli expertov o pozitívach volebných programov Renáta Bláhová.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?
Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku

Najviac opatrení priaznivých pre podnikateľov má v programe jednoznačne SAS, najoriginálnejšie z nich je asi „kilečko“. Avšak múdrych aj koncepčných opatrení dôležitých z pohľadu dlhodobej udržateľnosti celkového hospodárenia krajiny je v opozičných volebných programoch dostatok: v dobrom ma prekvapilo najmä to, že na väčšine z tých dôležitých sa demokratická opozícia zhoduje. Spomeniem tri, ktoré by podľa mňa mali byť prioritou:

 • Legislatíva bude podstatne predvídateľnejšia a jednoduchšia, ak sa zákony budú schvaľovať s účinnosťou vždy od 1. 1. nasledujúceho roka, s dostatočný predstihom, transparentne, po povinnej diskusii v parlamente a bez prílepkov. K presadeniu tohto opatrenia bude stačiť disciplína, podporuje ho jednoznačne aj vyhlásenie Desatoro zo strany obchodných komôr a AZZZ. V diskusiách koncom minulého roka sa na tom zhodli zástupcovia všetkých opozičných a dokonca aj niektorých koaličných strán.
 • Najväčší dôraz na dôležité zníženie odvodového zaťaženia práce kladie v programe Miroslav Beblavý a PS/Spolu. Na začiatok sa chce zamerať najmä na nižšiu a strednú vrstvu zamestnancov, odvahu v tomto smere určite treba pochváliť. Daňovo-odvodové zaťaženie práce je na Slovensku dlhodobo jedno z najvyšších v EÚ a znižuje jeho konkurencieschopnosť. Kým slovenskí zamestnávatelia odvádzajú štátu na odvodoch asi 35 % hrubej mzdy, nemeckí alebo rakúski len 20 %, je preto najvyšší čas začať znižovať odvody aj pre firmy, najlepšie postupne, aby bol nápor na slovenský rozpočet rozložený (napr. 1 % ročne).
 • Z pohľadu boja za menej korupcie v biznise považujem za najodvážnejší systém majetkových priznaní od Veroniky Remišovej z dielne Za ľudí. Kladie dôraz na transparentnosť, prepojenia na registre a nezávislé kontroly. Ten bol vyhodnotený ako najlepší aj analýzou Nadácie Zastavme korupciu.

Na záver si dovoľujem pripomenúť jedno účinné opatrenie na odstránenie diery spôsobenej podvodmi DPH, ktoré zatiaľ nemá v programe žiadna strana. Ide o zavedenie celoplošného systému prenesenia platenia DPH na koncového zákazníka (tzv. reverse charge). Ten by eliminoval motiváciu všetkých podvodníkov, keďže DPH by sa vyberala len na poslednom článku reťazca a nadmerné odpočty by pri firmách prakticky už neboli možné. Keďže výnimku pre tento systém už EÚ schválila pre Českú republiku, nová slovenská vláda nebude musieť veľa riskovať – stačí si počkať na zavedenie u našich západných susedov, dosahy budú z pohľadu štátneho rozpočtu pozitívne.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Toto už definitívne nie je len problém Ázie +

 • NKÚ našiel v Košiciach drahé varovanie pred zle nastavenými energetickými úsporami
 • Piráti píšu kongresu, aby Američania nepredávali Novu a Markízu
 • Špičkoví ekonómovia hovoria, ktoré programy sú k veci
Zdieľať

Špičkoví slovenskí ekonómovia najvyššie hodnotia program PS/Spolu

Ekonómov Slovenskej ekonomickej spoločnosti najviac presvedčil volebný program PS-Spolu. Za dvojkoalíciou skončili strany Za ľudí, SaS, KDH a OĽANO. Hodnotenie sa sústredilo na to, do akej miery programy pokrývajú kľúčové ekonomické otázky a výzvy.

Prečo je to dôležité: Slovenská ekonomická spoločnosť združuje špičkových slovenských ekonómov, ktorí majú kvalitné vedecké publikácie v ekonomickej oblasti alebo sa výrazne zaslúžili o rozvoj ekonomickej vedy na Slovensku.

Slovenská ekonomická spoločnosť reprezentuje slovenských ekonómov
ako plný člen Medzinárodnej ekonomickej asociácie (IEA).

Ako prebiehalo hodnotenie: Hodnotenie SES sa sústredilo na ekonomické otázky prioritné pre hospodársku politiku Slovenska .

Najvyššiu mieru pokrytia kľúčových ekonomických otázok namerali PS-Spolu (76 %), Za ľudí  dosiahla 71 %, SaS 68 %, KDH 66 % a OĽANO 64 %.
Strany Smer-SD a ĽSNS nezverejnili žiadny relevantný ekonomický program a v hodnotení prepadli.

Medzi top tri priority zaradili ekonómovia SES  otázky rozvoja vedy a výskumu, udržateľného rozvoja, dekarbonizácie, ochrany životného prostredia, ako aj inkluzívneho trhu práce a integrácie vylúčených komunít do spoločnosti a na trhu práce.
Prvým dvom z týchto oblastí priradila maximálnu prioritu aj koalícia PS-Spolu.

Zdieľať

Pozitívne prekvapenie je aj nápad SaS konsolidovať všetky výdavky na šport a voľnočasové aktivity detí do jedného fondu, ktorý má byť následne prerozdelený medzi deti vo forme športových poukazov, píše v Paneli expertov Róbert Chovanculiak.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Čo vás v dobrom prekvapilo vo volebných programoch pred aktuálnymi parlamentnými voľbami?

Robert Chovanculiak, INESS

Z programov opozičných strán ašpirujúcich na účasť v budúcej vláde bolo cítiť, že školstvo bude pre nich priorita. Venovali mu prvé kapitoly a veľké množstvo strán. Kvantita sa však nie vždy premietla do kvality a programy obsahovali pomerne veľa ťažko hodnotiteľných výziev na
posilnenie, zlepšenie, zvýšenie, zabezpečenie a podporenie. Strany tak isto pomerne ľahkovážne narábali so sľubmi na zvýšenie platov učiteľov. Ak mám vyzdvihnúť jedno pozitívne prekvapenie, tak je to nápad strany SAS konsolidovať všetky výdavky na šport a voľnočasové aktivity detí do jedného fondu, ktorý má byť následne prerozdelený medzi deti vo forme športových poukazov.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Talianska ekonomika sa v dôsledku šírenia koronavírusu dostane do recesie, predpokladajú analytici. Už v uplynulom štvrťroku sa HDP Talianska znížilo o 0,3 %.

Prvé dôsledky pocíti turistický priemysel a maloobchod, uviedli analytici, podľa ktorých by HDP mohlo poklesnúť o 0,5 %.

Koronavírusom sa v Taliansku nakazilo 220 ľudí, sedem pacientov vírusu podľahlo. V dôsledku šírenia nákazy v niektorých oblastiach Talianska zatvorili školy a zrušili kultúrne aj športové podujatia. Predčasne sa skončil aj slávny karneval v Benátkach. (reuters, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať