Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Najväčšie riziko pre biznis je, že po lete sa môže vírus vrátiť
 • Dotácie: Ministerstvo hospodárstva rozbehlo pozastavený projekt dotácií na podporu nákupu elektromobilov a plug-in áut s hybridným pohonom
 • Automobilky: Jaguar Land Rover pridá od 1. júna v Nitre druhú zmenu
 • Ochrana pred konkurzom: Mimoriadnu ochranu má po Nexise pridelenú aj Chemes
 • Konkurzy: Slovenská značka Zajo Outdoor podala na seba konkurzný návrh
 • Vývoj: Ekonomiky krajín OECD klesli v 1. štvrťroku o 1,8 %, najviac od vrcholu krízy začiatkom roka 2009, keď sa medzikvartálne prepadli o 2,3 %
 • Aerolínie: Nízkonákladovka Eurowings prepustí 300 ľudí

Minúta po minúte

Zdieľať

Warner Music Group sa vracia k odloženému plánu primárnej ponuky akcií na burze. Tretia najväčšia nahrávacia spoločnosť na svete očakáva, že pri debute na trhu Nasdaq získa 1,8 miliardy USD a jej trhová hodnota dosiahne 13 miliárd USD.

Warner Music v marci odložila IPO pre pandémiu koronavírusu. Na burze plánuje predať 70 miliónov akcií za cenu 23 až 26 dolárov za kus.

Viac o Warner Music:

 • v 2. fiškálnom štvrťroku do marca vykázala stratu 74 miliónov dolárov, pred rokom bola v zisku 67 mil. dolárov,
 • podľa podielu na trhu je trojkou v brandži za Universal Music Group a Sony Music Entertainment,
 • majiteľom je investičná skupina Access Industries miliardára Lena Blavatnika, ktorá ju kúpila v roku 2011 za 3,3 mld. dolárov.

Pozícia nahrávacích štúdií sa v uplynulých rokoch výrazne zlepšila vďaka nárastu predplatiteľských služieb, ako sú Spotify alebo Apple Music, ktoré im pomohli kompenzovať straty spôsobené pirátstvom. (reuters, čtk)

Zdieľať

Od stredy sa menia niektoré opatrenia, ktoré sa týkajú činnosti prevádzok a služieb. Po novom sa povinný sanitárny deň v nedeľu netýka turistických informačných kancelárií, prevádzok divadelných či kultúrnych predstavení, ambulantného predaja, taxislužieb a autoškôl.

Ďalšie ustanovenia:

 • Počet zákazníkov v prevádzke v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden zákazník na 15 m2 z plochy prevádzky určenej pre zákazníkov, táto podmienka sa nevzťahuje na deti; podmienka neplatí, ak vie prevádzkovateľ zabezpečiť a dodržiavať odstup medzi jednotlivými zákazníkmi minimálne 2 metre.
 • Podmienka tiež neplatí pre prevádzky verejného stravovania, ak je prevádzkovateľ schopný zabezpečiť a dodržať odstup 2 metre medzi stolmi v zariadení určenými pre zákazníkov.
 • Otváracie hodiny týchto prevádzok okrem donáškovej služby sa obmedzujú na hodiny od 6:00 do 22:00 h., to neplatí pre organizovanie hromadných spoločenských akcií v uzavretej spoločnosti, ak organizátor poskytne prevádzkovateľovi zoznam prítomných osôb, pričom prevádzkovateľ je povinný tento zoznam po uplynutí 30 dní zlikvidovať.
Zdieľať

Počet zaznamenaných prípadov diviakov nakazených africkým morom ošípaných stúpol na 201. Výskyt však zostáva obmedzený na okresy Trebišov, Košice-okolie a Michalovce. Informovala o tom veterinárna správa. Ochorenie zabíja divé aj domáce ošípané.

Čo hovorí Štátna veterinárna a potravinová správa SR

 • Minulý týždeň pribudlo päť potvrdených prípadov ochorenia pri uhynutých diviakoch nájdených v okrese Trebišov, a to v poľovných revíroch Čeľovce, Zemplínske vrchy a Brezina.
 • Na Slovensku africký mor prvýkrát potvrdili 24. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov pri maďarských hraniciach. Prvý prípad nakazeného diviaka bol z augusta 2019 v trebišovskom okrese.
 • U domácich ošípaných sa choroba potvrdila len v 11 prípadoch v tomto okrese, pričom dosiaľ posledný prípad bol ešte vlani z augusta.
 • V Maďarsku diagnostikovali tento rok do apríla už viac ako 1900 nakazených diviakov. Populácia diviačej zveri je čoraz infikovanejšia a potvrdené prípady sú čoraz bližšie a na rozsiahlejšom území k slovenskej hranici, čo je neustále a vysoké riziko aj pre diviačiu populáciu na Slovensku. (tasr, n)
Zdieľať

Viac ako polovica talianskych domácností vidí budúcnosť negatívne. Takmer 70 percent ľudí pesimisticky vníma aj ekonomickú budúcnosť krajiny. Ukázal to prieskum inštitútu Censis.

Prieskum ukázal, že 42 percent rodín zápasí s tým, že ich zárobkovo činní členovia menej pracujú a menej zarábajú. Takmer 26 percent oslovených nepracuje pre krízu vôbec, ďalších 23 percent zamestnancov prešlo do režimu skráteného pracovného týždňa. Približne 60 percent respondentov sa obáva, že o prácu prídu.

Talianska vláda očakáva tento rok prepad HDP o osem percent. Priemyselná výroba v marci klesla v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o rekordných 28,4 %.

Veľká časť domácností podľa prieskumu začne výrazne šetriť. Nákup nákladnejších vecí, ako sú automobily, nábytok alebo elektronika, plánuje odložiť 23 percent respondentov, 30 percent oslovených si tento rok odoprie dovolenku. (čtk)

Zdieľať

Eurowings prepustia 300 zamestnancov v centrále, čo je zhruba tretina z celkového počtu. Škrty sú súčasťou opatrení s cieľom návratu do zisku. Eurowings sú nízkonákladovou dcérou Lufthansy, ktorá sa dohodla na miliardovej vládnej pomoci.

„V centrále máme zhruba 1000 zamestnancov a tento stav znížime o 300 ľudí,“ vyhlásil šéf Eurowings Jens Bischof. Neuviedol, o koľko sa znížia stavy v iných častiach firmy, celkovo zamestnáva 4000 ľudí.

Nový nemecký fond pre hospodársku stabilizáciu WSF v pondelok schválil balík pomoci v objeme 9 miliárd eur pre Lufthansu. Dohodu ešte musia odobriť akcionári a EK. (reuters)

Zdieľať

Sociálna poisťovňa pre anonymné oznámenie o bombovej zásielke uzavrela všetky svoje pracoviská. Anonym jej prišiel mailom, situáciu preveruje polícia. (tasr)

Zdieľať

Bratislavské Staré Mesto odpustí gastroprevádzkam a kaviarňam 50 percent z dane za terasy. Majitelia prevádzok však úľavu považujú za nedostatočnú a upozorňujú, že v centre mesta môžu zaniknúť tri štvrtiny podnikov. (tasr)

Zdieľať

Francúzsko pripravuje významnú pomoc pre automobilový sektor, na ktorý tvrdo dolieha koronakríza. Sústredí sa aj na podporu technológií šetrných k životnému prostrediu, súčasťou plánu majú byť príspevky na kúpu ekologického auta.

Podľa denníka La Figaro predstaví podrobnosti chystaného plánu prezident Emmanuel Macron, ktorý sa najskôr stretne so šéfom Renaultu Jeanom-Dominiquom Senardom a ďalšími zástupcami odvetvia výroby áut.

Zámerom je, aby Francúzsko dokázalo do 5 rokov vyrábať jeden milión áut s využitím ekologických technológií. Podľa Le Figaro ide o ambiciózny cieľ, pretože pred koronakrízou sa v krajine produkovali vyše 2 milióny vozidiel ročne.

Predaj nových osobných áut vo Francúzsku sa v marci prepadol medziročne o 72 %, v apríli sa pokles prehĺbil na vyše 88 %. Minister financií Bruno Le Maire nedávno varoval, že ak Renault nedostane pomoc, hrozí mu zánik pre koronakrízu. (čtk)

Zdieľať

Nový šéf MH Manažmentu Ľuboš Lopatka reagoval na zistenia Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý skontroloval hospodárenie štátnej akciovky v rokoch 2016 až 2018 a odporúča jej postupné zrušenie.

„Budem rád, ak MH Manažment čím skôr splní svoju historickú úlohu a bude sa dať konštatovať, že ho môžeme v tej podobe, v akej sa teraz nachádza, zrušiť. Pri teplárňach je ambíciou pomyselne ich vrátiť Slovensku späť a slúžiť obyvateľom šiestich miest (Bratislava, Trnava, Žilina, Martin, Zvolen a Košice) tak, aby odberatelia pocítili zníženie cien tepla v lepšom prípade a v tom horšom aspoň spomalenie rastu cien. Či do budúcna zostane MH Manažment ako holdingová organizácia pre teplárne, ukáže čas. Každopádne je to jedna z možností,“ povedal Lopatka, ktorý začal štátnej firme šéfovať teraz v máji.

Lopatka zistenia NKÚ rozdelil do troch kategórií. „Prvá sa týka stratégie ďalšieho smerovania akciových spoločností z portfólia MHM, druhá kategória sa týka extrémne drahých právnych služieb, ktoré boli po afére Bžán zastavené ešte predchádzajúcim
predstavenstvom, žiaľ, pozostatkom tohto obdobia sú aj súdne spory o drakonické sumy. Treťou kategóriou sú relatívne drobnosti v porovnaní s bodmi jedna a dva a patrí tam prenájom priestorov, nájom vozidla a iné drobnejšie položky,“ povedal.

Lopatka ďalej povedal, že stratégia fungovania MH Manažmentu s dôrazom na budúcnosť majetkových podielov bude spracovaná do septembra 2020. „Súdne spory s extrémne drahými právnikmi si „žijú svojím životom“ a je to teraz najmä vecou súdov. Ďalšie nákladové položky v tretej kategórii sa už eliminujú aj teraz, konkrétne sa redukuje prenajatá úžitková plocha, vypovedávajú sa zmluvy za rôzne služby,“ dodal Lopatka.

Zdieľať

Slovenský predajca a výrobca značkového športového oblečenia Zajo Outdoor podal na seba návrh na konkurz. Upozornili na to Hospodárske noviny. Okresný súd v Trnave už začal konkurzné konanie.

„Dostali sme sa do patovej situácie. Naši obchodní partneri nám vracali tovar, pretože ho nemali ako splácať. Veritelia nám klopali na dvere, aby sme splácali naše dlhy, ale jedného dňa už proste nevládzete, keď ich nemáte z čoho platiť,“ uviedol pre HN majiteľ firmy Juraj Králik.

Podnik z Galanty dlhuje Sociálnej poisťovni 15 500 eur. Králik však pre HN dodal, že veriteľov bolo viac, a preto musela firma zo zákona požiadať o konkurz.

Zdieľať

Európske akcie pokračujú v posilňovaní, dostali sa najvyššie za 11 týždňov. Trhy podporuje postupné uvoľňovanie reštrikčných opatrení a nádejný vývoj vakcíny proti koronavírusu.

 • Paneurópsky index STOXX 600 sa dopoludnia spevnil o 1,1 % na najvyššie úrovne od marca. Stúpali najmä akcie firiem zo segmentu cestovania a dovoleniek, napríklad nemeckej cestovky TUI.
 • Po predĺženom víkende výrazne vzrástla londýnska burza, index FTSE 100 si polepšil o 1,9 %.
 • Rástli tiež burzové indexy v Nemecku, Francúzsku, Španielsku či Taliansku.

Zotavovanie akcií z marcových miním sa tento mesiac spomalilo, brzdili ich nelichotivé výsledky firiem či rastúce napätie v obchodných vzťahoch USA a Číny.

Medzi investormi však prevažuje optimizmus a viac sa sústreďujú na uvoľňovanie reštrikcií a vývoj vakcíny proti COVID-19. Index STOXX 600 by mohol tento mesiac spevnieť o 2,6 %. (bloomberg, tasr)

Zdieľať

Ochranu pred veriteľmi má už aj humenský Chemes

Mimoriadnu vládnu ochranu pred konkurzmi už má od súdov pridelenú aj humenský výrobca energií Chemes, ktorý bol ešte donedávna v ostrom spore s firmou Nexis Fibers. Tá získala ochranu v polovici mája, Chemes sa k nej pridáva teraz.

Prečo Chemes žiada o ochranu:

 • Nedávne odstavovanie dodávok energií od Chemesu pre Nexis Fibers počas toho, ako sa obe firmy sporili o ich ceny a objemy, nepoškodzovalo iba chemičku, ktorá sa musela úplne zastaviť. O časť tržieb prichádza aj Chemes.
 • V čase koronakrízy priemyslu klesajú objednávky, a tak potrebuje od výrobcov energií menšie dodávky. Chemes v Humennom zásobuje energiami nielen Nexis Fibers so 400 zamestnancami, ale aj ďalšie firmy s celkovo až 1 400 pracovníkmi.
 • Chemesu sa v posledných rokoch jeho hospodárske výsledky významne zhoršili. Za roky 2016 až 2018 dohromady prerobil štyri a štvrť milióna eur.
 • Za svoje straty viní aj Nexis. Chemička mu údajne platí príliš nízke ceny a pred tromi rokmi odpísala dlhy pod ochranou súdov. Chemes vtedy stratil niekoľko miliónov v pohľadávkach.
 • Chemesu napriek nedávnemu urovnaniu spolu s Nexisom stále hrozí aj vyše dvojmiliónová pokuta od protimonopolného úradu za možné zneužívanie dominantného postavenia. PMÚ od apríla prešetruje Chemes, keďže odstavoval Nexis od energií popri tom, ako chemičke znemožňoval kupovať energie od inej firmy či postaviť si vlastné výroby energií. Nexis sídli v priemyselnom parku Chemesu a nemôže konať úplne slobodne.

Širšie súvislosti:

K dohode medzi rozhádanými firmami prišlo len pred víkendom. Firmy sa až do záveru budúceho roku dohodli na cenách a objemoch dodávok energií a aj na vyrovnaní sa okolo starších dodávok.

Dohoda navyše Nexisu otvára priestor na to, aby si aspoň na časť energií mohol v budúcnosti vybudovať vlastné výroby. Energie podliehajúce cenovej regulácii mu Chemes bude dodávať aj naďalej, no dusík, stlačený vzduch, chlad či demineralizovanú vodu si bude môcť vyrábať sám.

Finálnu dohodu dojednal s podnikmi šéf parlamentného výboru pre hospodárstvo Peter Kremský (OĽaNO).

Spor medzi oboma podnikmi sa rozhorel v roku 2016, keď Nexis Fibers za bývalého švajčiarskeho majiteľa Marca Marchettiho padol do reštrukturalizácie. Chemes chcel potom Nexis dokonca sám prevziať, veritelia však chemičku ponechali českému priemyselníkovi Ivovi Bezlojovi.

Chemes v čase rozhorenia sporov vlastnil humenský biznismen Ján Molnár. Aktuálne je podľa registra partnerov verejného sektora jediným majiteľom iný Humenčan, Peter Tóth. Molnár sa však okolo Chemesu aj tak naďalej pohybuje a bol aj pri vyjednávaní najnovšej dohody.

Zdieľať

Luxusná automobilka Aston Martin odvolala svojho šéfa Andyho Palmera, od augusta ho vystrieda Tobias Moers z Mercedesu. Výmena nastáva v období kolapsu akcií firmy a prepadu predaja pre koronakrízu.

Akcie Aston Martinu sa koncom minulého týždňa zosunuli na 35 pencí za kus, čo je 98-percentný prepad oproti cene 19 libier pri ich uvedení na londýnsku burzu v roku 2018.

Palmer šéfoval v Aston Martine od roku 2014, po potvrdení jeho odchodu akcie automobilky stúpli o 27 percent.

Do britskej automobilky so 107-ročnou históriou tento rok vstúpil kanadský miliardár Lawrence Stroll so záchrannou finančnou injekciou za 536 miliónov libier. Za 1. štvrťrok Aston Martin ohlásil stratu 119 miliónov libier. (guardian)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať