Najnovšie z témy: Klimatická kríza

Klimatická kríza neumožnila posledných päť rokov plaviť sa podzemnou riečkou Styx v jaskyni Domica. Výdatné jarné dažde ju opäť naplnili vodou, no zrejme to tak neostane dlho. Splavných rokov je čoraz menej, na druhej strane poškodzujú jaskyne náhle povodne.
Zmeny klímy podľa odborníkov z nemeckého Inštitútu Roberta Kocha znamenajú najväčšiu výzvu pre ľudstvo. Varujú, že v dôsledku nich v Nemecku bude viac prípadov úmrtí z horúčavy, rakoviny kože vzhľadom na zvýšené ultrafialové žiarenie alebo aj viacerých ochorení spôsobených skrytými prenášačmi.

O 12 rokov bude aj pri optimistických predpokladoch vznikať na Slovensku 600-tisíc ton nerecyklovateľného odpadu, ktorý nebude kde spracovať, hovorí Ladislav Halász, regionálny riaditeľ spoločnosti Ewia. Firma chce na Slovensku stavať nové komunálne spaľovne, hoci tie, ktoré fungujú v cementárňach, musia dovážať státisíce ton odpadu zo zahraničia.

Ak to prejde, tak to bude návod, podľa ktorého sa budú stavať spaľovne všade na Slovensku, hovorí obyvateľ Šale a aktivista Ivan Vlk o zámere spoločnosti Ewia postaviť za mestom novú spaľovňu. „Je to zlý projekt nielen pre Šaľu, ale aj pre celé Slovensko.“ Má ísť o prvú novú komunálnu spaľovňu za posledných 30 rokov.
Väčšina politických strán nemá namiesto obmedzovania spaľovacích motorov vlastné nápady, ako riešiť úmrtia na výfukové plyny, píše Zelený newsfilter. Strany síce žiadajú odklad prísnejších emisných noriem, no nehovoria už, čo chcú robiť s podvodmi pri emisných kontrolách alebo s narastajúcimi skleníkovými plynmi v osobnej doprave.
Zelená tranzícia môže byť v konečnom dôsledku taká neefektívna, že nezabráni ani tým najhorším následkom environmentálnej krízy, píše Peter Sutoris z University of London. Upozorňuje, že táto kríza nemá byť primárne príležitosťou pre firmy, aby zbohatli na vývoji a výrobe novej techniky, ale šancou na premenu vzťahu človeka k prírode a človeka k človeku.