Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Väčší deficit ešte rozpočet nemal, je to, ako keby štátu vypadli príjmy zo všetkých daní
  • Pomoc: Vládna koalícia dnes predstaví opatrenia na podporu rodín, študentov, ZŤP ľudí a seniorov
  • Priemysel: Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji prepadla medziročne najviac v EÚ
  • Ceny: Medziročná inflácia na Slovensku sa v júni zvoľnila na 1,8 % z májových 2 %, rast cien bol najpomalší od jesene 2017
  • Automobilky: Hyundai a Kia plánujú v roku 2025 predať spolu 1 milión elektrických vozidiel
  • Financie: Deficit federálneho rozpočtu USA v júni vyskočil na rekordných 864 miliárd dolárov
  • Úspory: Ako si sporiť postupne na vyšší dôchodok?
Zdieľať

Odborník na financie Škriniar: Na bankách sa mi nepáči, že ľudí pri výbere produktu usmerňujú podľa akcií a noviniek

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

„Začnite sporiť až vtedy, keď máte rezervu na tri mesiace, aby ste neboli nútení zobrať si spotrebný úver na vykrytie bežných výdavkov,“ radí v rozhovore Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorý sa venuje finančnému sprostredkovaniu.

Minúta po minúte

Zdieľať

Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji prepadla medziročne najviac v EÚ, vyplýva zo štatistík Eurostatu. Zatiaľ čo koronakrízový pokles za celú Úniu sa zmiernil na 20,5 %, slovenský priemysel zaostával až o 33,5 %.

Údaje o májovej priemyselnej produkcii v eurozóne aj celej EÚ zverejnil Eurostat na internetovej stránke.

Priemysel sa v máji začal spamätávať z aprílového koronakrízového dna, keď v celej Únii skĺzol medziročne o takmer 28 %. V máji už produkcia stúpla medzimesačne o 11,4 %, v apríli klesla o 18,2 %. V máji začali členské štáty uvoľňovať koronavírusové reštrikcie.

V eurozóne sa priemyselná výroba v máji medzimesačne zvýšila o 12,4 %, no zaostala za očakávaniami analytikov. Medziročne sa prepadla o 20,9 %.

Ako sa darilo jednotlivým krajinám

Najvýraznejší medzimesačný nárast v rámci EÚ zaznamenala v máji výroba v Taliansku, kde sa zvýšila o 42 %. Nasledovali Francúzsko a Slovensko so zhruba pätinovými prírastkami. V niektorých štátoch, napríklad v Írsku alebo Chorvátsku, pokračoval pokles produkcie.

V medziročnom porovnaní bolo na tom najhoršie Slovensko, v Česku priemysel klesol o 25,7 %. Rast výroby podľa dostupných údajov nezaznamenala žiadna členská krajina EÚ.

Eurokomisia v letnej prognóze predpovedala, že ekonomika EÚ tento rok pre koronakrízu klesne o rekordných 8,3 %. Na budúci rok počíta s rastom o 5,8 %. (čtk, n)

Zdieľať

Miera kontroly hospodárenia teplárenských a vodárenských spoločností by sa mala zvýšiť, zabezpečiť to má zákon o regulácii v sieťových odvetviach. Návrh poslancov Petra Cmoreja (SaS) a Gábora Grendela (OĽaNO) plénum posunulo do druhého čítania.

Reaguje na výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá bola zameraná na kontrolu hospodárenia vodárenských spoločností z novembra 2019. V rámci nej boli podľa predkladateľov zistené závažné nedostatky.

„Najvyšší kontrolný úrad osobitne upozornil na zjavnú nevýhodnosť zmluvy o poskytovaní služieb uzavretej medzi jednou z najväčších vodárenských spoločností v SR – Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou a jej dcérskou spoločnosťou Infra Services, ktorá spôsobuje odčerpávanie nemalého objemu finančných prostriedkov v prospech súkromného akcionára spoločnosti Infra Services, a to napriek pretrvávajúcemu investičnému dlhu na infraštruktúre Bratislavskej vodárenskej spoločnosti vo výške viac ako 574 miliónov eur,“ poznamenali poslanci.

Cieľom novely je zabezpečenie vyššej miery kontroly hospodárenia teplárenských a vodárenských spoločností pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní služieb na účely zabezpečovania regulovanej činnosti v tepelnej energetike a vo vodnom hospodárstve, ktoré sú uzatvárané mimo procesu verejného obstarávania. Zaviesť sa má povinnosť schválenia každej zmluvy Úradom pre reguláciu sieťových odvetví v riadnom správnom konaní ako podmienky platnosti zmluvy.

Takéto zmluvy sa majú zadefinovať ako zmluvy povinne zverejňované v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Vzhľadom na výsledky kontroly sa má tiež zaviesť povinnosť dodatočnej kontroly už uzavretých zmlúv, a to mimo procesu verejného obstarávania, a sankcie v podobe ich zániku zo zákona, ak sa v konaní preukáže, že zmluva nezodpovedá podmienkam obvyklým v bežnom obchodnom styku. (tasr)

Zdieľať

Vládna koalícia dnes o 13.00 h predstaví opatrenia na podporu rodín, študentov, zdravotne ťažko postihnutých ľudí a seniorov. Brífingu sa zúčastnia Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík, Veronika Remišová, Eduard Heger, Milan Krajniak a Jana Žitňanská.

Zdieľať

Volkswagen plánuje vyrábať v Šanghaji autá značky Audi v spolupráci s čínskym partnerom SAIC Motor. Do úpravy tovární investujú vyše pol miliardy dolárov, v súčasnosti ich spoločný podnik ponúka len vozidlá VW a Škoda.

Audi je luxusnou divíziou koncernu VW. Celkový predaj osobných áut v Číne posledné dva roky klesal, dopyt po luxusných vozidlách však zostáva silný.

Predpokladá sa, že čínske výrobné kapacity budú pripravené už v tomto roku. SAIC pritom skôr uvádzal, že spoločný podnik s VW začne dodávať Audi na čínsky trh v roku 2022.

Audi už v Číne produkuje vozidlá v spolupráci s miestnou automobilkou FAW Group.

V 1. polroku odbyt spoločného podniku SAIC Volkswagen klesol medziročne o 37 % na viac ako 577-tisíc áut. Problémy so slabým dopytom na čínskom trhu prehĺbil koronavírus. Vlani podnik predal zhruba 2 milióny vozidiel. (reuters, čtk)

Zdieľať

Prepitné by malo byť oslobodené od daní a odvodov, tak by sa malo pomôcť zamestnancom v segmente hotelov a reštaurácií. Uviedli to poslanci Sme rodina Martin Borguľa a Ľuboš Krajčír, návrh zákona chcú predložiť na septembrovú schôdzu parlamentu.

Borguľa poukázal na to, že počas koronakrízy si ľudia z hygienických dôvodov zvykli viac platiť kartou ako hotovosťou. „Tringelt je svojím spôsobom váš osobný dar obsluhujúcemu personálu. Keď to však platíte kartou, tak z toho tringeltu treba odpočítať DPH, odvody, treba z neho odpočítať ďalšie daňové zaťaženia a v konečnom dôsledku človek z dvojeurového tringeltu dostane možno 0,90 eura,“ podotkol.

Návrh plánujú poslanci predložiť aj na Koaličnú radu. Spolupracovať na ňom chcú aj s ministerstvami dopravy, financií a práce. Skonštatoval, že s týmto návrhom súhlasí aj Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska.

Borguľa dodal, že ako poslanci nemôžu v legislatívnom procese fungovať v tzv. zrýchlenom režime. Preto ráta s platnosťou zákona od 1. januára. (tasr)

Zdieľať

Gazprom sa v 1. štvrťroku prepadol do straty v prepočte 1,45 miliardy eur zo zisku 6,7 miliardy eur pred rokom. Firma uviedla, že v dôsledku koronakrízy sa potýka s poklesom dopytu a cien na trhoch s plynom.

Výsledky za prvé tri mesiace roka zverejnil Gazprom na internetovej stránke. Tržby mu klesli medziročne o štvrtinu na viac ako 21 miliárd eur.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na jeho vývoz z Ruska prostredníctvom plynovodov. Je tiež kľúčovým dodávateľom pre mnohé európske krajiny.

Tlačové agentúry s odvolaním sa na údaje colného úradu minulý týždeň informovali, že tržby Gazpromu z vývozu plynu prostredníctvom plynovodov sa v prvých 5 mesiacoch roka prepadli o 53 % na 9,7 miliardy dolárov.

Ruská agentúra Interfax upozornila, že priemerná exportná cena Gazpromu v máji klesla na 94 dolárov za tisíc metrov kubických plynu a dostala sa tak pod úroveň, pri ktorej sú dodávky do Európy ziskové. (čtk)

Viac k téme: Gazpromu výrazne klesli tržby z exportu plynu, v EÚ mu padol predaj o štvrtinu

Zdieľať

Parlament prerokuje novelu zákona o štátnom rozpočte na tento rok v skrátenom legislatívnom konaní. Za takýto postup hlasovalo 81 zo 107 prítomných poslancov. (tasr)

Zdieľať

Klub 500 vyzýva vládu, aby rýchlo pristúpila k navýšeniu podpory a predĺženiu doby pomoci pre podniky. Klub, ktorý združuje najväčších zamestnávateľov, zdôrazňuje, že výšku štátnej pomoci treba zdvojnásobiť.

Súčasná pomoc od štátu je už v dnešnej situácii podľa Klubu 500 absolútne nedostatočná. Tvrdí, že výška príspevkov firmám nepokrýva ani náklady na odvody a dane zamestnancov.

„Aktuálna výška príspevkov štátnej pomoci pokrýva len zlomok osobných nákladov na zamestnanca. Štátna pomoc po vypuknutí krízy síce zvrátila najhoršie scenáre, dnes však podnikom dochádza dych. Navrhujeme zásadným spôsobom zvýšiť kompenzáciu na maximálnu výšku 1100 eur na zamestnanca. Táto suma by pokrývala necelých 72 % celkových osobných nákladov, čo by znamenalo významnú pomoc pre udržanie zamestnanosti,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Upozorňuje, že prípadné ďalšie obmedzenia zo strany štátu súvisiace so šírením koronavírusu môžu byť pre viaceré podniky likvidačné.

Predstavitelia Klubu 500 považujú za nevyhnutné chrániť život a zdravie ľudí, no na druhej strane dodávajú, že prípadné zavedenie plošných reštrikcií v budúcom období by malo pre podniky i ekonomiku fatálne následky. „Veríme, že aj napriek nedávnym vyjadreniam o potrebe zaviesť prísnejšie opatrenia, budú vláda aj ústredný krízový štáb opatrní,“ tvrdí Klub 500.

„Potrebujeme vedieť, aké boli prínosy predchádzajúcich opatrení, ale tiež ekonomické straty a všetky konkrétne dôsledky. Akékoľvek nepremyslené sprísňovania, prípadne uzatváranie ekonomiky, obmedzenie migrácie pracovnej sily, ako aj distribúcie tovarov a služieb by mohli mať nezvratné a katastrofálne následky na mnohé slovenské podniky,“ dodal Gregor.

Zdieľať

Chirana Medical zo Starej Turej ide znásobiť kapacitu výroby pľúcnych ventilátorov, chce ich vyvážať na svetové trhy. Spolupracovať bude s investičnou skupinou IPM, ktorá sa podieľa na projekte fabriky na batérie pre elektromobily InoBat.

Firma o tom informovala v tlačovej správe, ohlásila v nej vznik strategického partnerstva. Finančné podmienky spolupráce s IPM Group nespresnila. IPM má na Slovensku firmu IPM Chirana.

Ďalšími partnermi budú podľa Chirany Medical americká Ximedica, ktorá bude mať na starosti dizajn a zmluvnú výrobu, a NDA Partners, ktoré sa bude venovať regulačnému poradenstvu. Okrem Severnej Ameriky majú záujem dostať sa aj na trhy v Latinskej Amerike, na Blízkom východe a v Indii.

Chirana Medical uvádza, že jej súčasná kapacita výroby na Slovensku je 1200 pľúcnych ventilátorov ročne, pričom v budúcnosti chce na svetové trhy dodávať 5000 ventilátorov za rok.

Ventilátory Chirana dodávala aj Slovensku, na jar uzavrela zmluvu na 300 kusov za 9,1 milióna eur s DPH. Na porovnanie, suma predstavuje zhruba tri štvrtiny vlaňajších tržieb Chirany Medical.

„Pre Slovensko sme zabezpečili dostatok ventilátorov, ale ak chceme vyvážať do sveta, narážame na to, že naša kapacita je obmedzená. Preto sme sa rozhodli byť súčasťou tohto medzinárodného projektu s IPM, ktorý bude celému svetu poskytovať našu technológiu v relevantných objemoch,“ uviedol spolumajiteľ a šéf Chirany Medical Ján Brkal.

Zdieľať

Huawei v 1. polroku zvýšil tržby medziročne o 13 % na 65 miliárd dolárov. Tempo rastu sa oproti vlaňajšku spomalilo, pred rokom stúpli o 23 %. Dôvodom je pokračujúci tlak na dodávateľov a zákazníkov firmy zo strany Spojených štátov.

Výsledky za 1. polrok vyznievajú lepšie než za prvé tri mesiace roka, keď Huawei zvýšil tržby len o 1 %, zatiaľ čo vlani mu rástli až o 39 %.

Huawei neoznámil počty predaných telefónov za polrok. Podľa výskumnej spoločnosti IDC bol v 1. kvartáli ich druhým najväčším výrobcom s trhovým podielom 17,8 % za Samsungom a pred Applom.

Huawei je najväčší svetový dodávateľ telekomunikačných zariadení. USA ho podozrievajú zo špionáže pre čínsku vládu, čo firma odmieta a tvrdí, že Spojené štáty chcú zastaviť jej silný rast a zahraničnú expanziu. (retuers, čtk)

Zdieľať

Medziročná inflácia na Slovensku sa v júni zvoľnila na 1,8 % z májových dvoch percent, rast cien bol najpomalší od jesene 2017. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny klesli o 0,1 %, znížili sa prvý raz v tomto roku.

Rast cien v porovnaní s vlaňajškom sa zmiernil štvrtý mesiac za sebou, informuje štatistický úrad na internetovej stránke.

Spotrebiteľské ceny v júni medziročne vzrástli vo všetkých sledovaných sektoroch s výnimkou odevov a obuvi a tiež dopravy, kde šli dolu aj vďaka lacnejším pohonným látkam.

Podľa analytikov NBS vývoj inflácie ovplyvnilo najmä spomalenie zdražovania potravín, ktoré majú aj s energiami značný podiel na výdavkoch domácností. S príchodom leta tradične klesli ceny zeleniny.

Naopak, po zrušení karanténnych obmedzení v súvislosti s koronavírusom sa mierne zrýchlilo zdražovanie v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách.

Napriek spomaľovaniu tempa inflácie rastú ceny tovarov a služieb na Slovensku stále rýchlejšie než v priemere za celú eurozónu, kde medziročná inflácia v júni podľa odhadu Eurostatu dosiahla 0,3 %. (čtk, n)

Zdieľať

Deficit federálneho rozpočtu USA v júni vyskočil na rekordných 864 miliárd dolárov. V rovnakom mesiaci minulého roka sa pritom pohyboval v desiatkach miliárd. Dôvodom boli vysoké výdavky, ktoré nafúkli programy na podporu spotrebiteľov a firiem, i pokles daňových príjmov.

Celkový rozpočtový schodok v prebiehajúcom fiškálnom roku, ktorý sa skončí 30. septembra, sa na konci júna dostal na 2,7 bilióna dolárov a už výrazne prekonal celoročný rekord 1,4 bilióna z roku 2009.

Niektorí analytici počítajú s tým, že v tomto fiškálnom roku dosiahne deficit až 3,8 bilióna.

Rozpočtové výdavky v júni stúpli o 223 % na 1,1 bilióna a príjmy padli o 28 % na 241 miliárd. (cnbc, nyt, tasr)

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Väčší deficit ešte rozpočet nemal; je to, ako keby štátu vypadli príjmy zo všetkých daní +

  • Zásadný vplyv na ministerstve zdravotníctva získal Marián Kolník
  • Slovenská spoločnosť AirExplore od nedele spúšťa pravidelné lety do Splitu
Zdieľať

Akcie v USA zahájili týždeň zmiešane, prevažne však oslabili vinou poklesu technologických firiem. Index Dow Jones si pripísal 0,04 %, index S&P 500 klesol o 0,94 %, ale počas dňa sa vyšplhal najvyššie od 25. februára.

Investori vítajú pokrok vo vývoji vakcíny proti Covid-19 a pozitívny začiatok výsledkovej sezóny za druhý štvrťrok. Obavy však budí sprísňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu v niektorých častiach Spojených štátov. Na devízovom trhu slabol dolár.

Dow Jonesov index si pripísal 0,04 % a obchodovanie uzavrel na 26.085,80 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,94 % na 3155,22 bodu, aj keď sa počas dňa vyšplhal najvyššie od 25. februára. Index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených veľa firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa znížil o 2,13 % na 10.390,84 bodu.

Zhruba tri percentá odpísali akcie veľkých technologických firiem, ako je Amazon a Microsoft. Podľa analytikov reagujú na správy o nárastu koronavírusového ochorenia v USA, uzatváranie niektorých podnikov a oznamovanie prepúšťania.

So ziskom 0,3 % uzavrel obchodovanie výrobca nealkoholických nápojov PepsiCo.

S výrazným ziskom zakončili deň biotechnologické firmy BioNTech a Pfizer, ktoré vyvíjajú vakcínu proti koronavírusu a zaznamenali pokrok pri schvaľovaní zo strany amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Pripísali si takmer 11 a 4 %. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať