Najnovšie z témy: Príbehy 20. storočia
Na Slovensku ani poriadne neprebehla denacifikácia, vraví Tomáš Lang, autor novej knihy o holokauste u nás. „Vedenie komunistickej strany vzalo mladých gardistov do strany, ako to spravili v Maďarsku s ‚malými nyilašovcami‘. Kým nespracujeme minulosť, tá sa vždy znovu objaví,“ povedal v rozhovore.
Tisovo Slovensko sa chválilo, že jeho protižidovské opatrenia sú prísnejšie než Norimberské zákony, vraví v rozhovore autor novej knihy o slovenskom holokauste Tomáš Lang. Prešovský župan nariadil žltými hviezdami označiť dokonca aj detské kočíky, hovorí Lang.

Za socialistickou železnou oponou existovala ešte jedna železná opona. Práve tá rozdelila rodinu Popovičovcov z Mukačeva na desať rokov. Otec žil v Bratislave, jeho manželka s tromi deťmi zatiaľ živorila len kúsok za československou hranicou, v Mukačeve. Až po Stalinovej smrti sa im podarilo odísť do Bratislavy.

Profesor Ivan Frollo má na konte 22 patentov a 41 zrealizovaných meracích prístrojov. Viac ako 30 rokov sa zaoberá výskumom zobrazovacích metód, najmä tomografiou na báze magnetickej rezonancie. Dostal aj možnosť vyvinúť prístroj, ktorý meria čas prechodu hviezd cez poludník. Astronomické laboratórium sa vďaka nemu počas socializmu posunulo medzi popredné na svete.

Košičana Olivera Rácza v roku 1942 povolali do maďarskej armády, lebo Košice sa po prvej viedenskej arbitráži v roku 1938 stali súčasťou Maďarska. Dostal miesto v kancelárii, kde sa dostal k tlačivám a pečiatkam. Keď sa začali deportácie židovského obyvateľstva z Košíc, začal vypisovať falošné povolávacie rozkazy na front.
Mária Mištinová mala 12 rokov. Otec bol u partizánov a malú Máriu niekoľkokrát poverili tajnou úlohou. Poslali ju do dedín zháňať jedlo, ale aj do Uhrovca po falošné legitimácie. Dali jej do rúk drevené sánky, aby nevzbudila podozrenie. Dievčatko na sánkovačke Nemcov nezaujímalo.