Ministerstvo vnútra chce od Facebooku informácie o ľuďoch, ktorí by porušovali 50-dňové moratórium. Za zverejnenie predvolebných prieskumov v čase zákazu hrozí fyzickým osobám sankcia až 100-tisíc eur, politickým stranám až 300-tisíc.
Zástupcovia ministerstva vnútra a Úradu štátnej komisie rokujú s Facebookom, prezradila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve Eva Chmelová.
Dodala, že naplánované sú aj stretnutia so zástupcami spoločnosti Google.
„Cieľom je získať informácie o osobách, ktoré na Facebooku uverejňovali informácie podliehajúce sankciám, teda autorov týchto informácií,“ uviedla Chmelová.
Rokovania s Facebookom sa vraj začali už po predchádzajúcich voľbách do parlamentu v roku 2016.
Chmelová varovala, že ľudia, ktorí by chceli na Facebooku zverejňovať príspevky porušujúce zákon, budú mať problém ostať v utajení. Podľa súčasného znenia zákona je možné zverejňovať volebné prieskumy pred voľbami do 9. januára 2020 do 24:00.
„Všetky prieskumy, ktoré budú uverejnené od 10. januára, budú podliehať sankcii bez ohľadu na to, či ich uverejnila politická strana, právnická osoba alebo fyzická osoba. Ani nie je dôležité, či uverejnenie bolo zadarmo alebo sponzorované. Dôležitý je fakt uverejnenia prieskumu verejnej mienky,“ skonštatovala.
Predĺženie moratória na prieskumy zo 14 na 50 dní dala prezidentka Zuzana Čaputová na Ústavný súd SR a žiada pozastaviť účinnosť novely zákona z dôvodu možného ohrozenia informačného základného práva všetkých oprávnených voličov.
Slovenské úrady majú často problém komunikovať s Facebookom a v primeranom čase získať informácie o možnom porušení zákonov. Napríklad stále nie sú známe výsledky preverovania možného porušenia moratória pred májovými eurovoľbami, keď si niektorí kandidáti platili online reklamy aj v čase, keď to bolo zakázané. Volebná komisia totiž mesiace čaká na vyjadrenia veľkých internetových firiem, hoci dôkazy sú už zverejnené v online databáze reklám – Ad Library. (tasr, n)