Drotárstvo a jeho tradícia sa dostalo na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Stalo sa siedmym prvkom, ktorý má Slovensko na zozname zapísané.
Rozhodli o tom členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO počas zasadnutia v Kolumbii.
Ďalšími šiestimi slovenskými prvkami, ktoré boli do zoznamu zapísané v predchádzajúcich rokoch, sú: fujara – hudobný nástroj a jeho hudba (2005), terchovská muzika (2013), gajdošská kultúra (2015), spoločne s Českom bábkarstvo na Slovensku a v Česku (2016), horehronský viachlasný spev (2017) a spoločne s Rakúskom, Maďarskom, Českom a Nemeckom aj modrotlač (2018).
Drotárstvo predstavuje z hľadiska historického, ekonomického a výrobného špecifický druh ľudovej výroby na Slovensku. Počas svojho vývoja nadobudlo veľa podôb a prekonalo veľa zmien, no naďalej predstavuje dôležitú súčasť kultúry a sociálnych dejín Slovenska.
Drotárstvu ako remeslu a umeniu dal meno základný materiál – drôt. Drotári objavili a vyvinuli jednoduchú technológiu založenú na ručnom ohýbaní, viazaní a spletaní kovových vlákien bez zvárania či spájkovania, ktorou sa pracuje dodnes. (tasr)