Štrajkový výbor na FIIT zaslal výzvu ministrovi Branislavovi Gröhlingovi, rektorovi STU Miroslavovi Fikarovi aj akademickému senátu. Upozorňuje, že dekan Ivan Kotuliak stratil dôveru veľkej časti študentov, učitelia a zamestnanci štrajkujú, viaceré firmy prerušili spoluprácu a kvalita vzdelávania sa významne znížila.
Vo výzve sa uvádza, že FIIT STU dosahovala vynikajúce výsledky nielen vo výskumných aktivitách, ale aj v užitočnej výskumnej spolupráci so súkromným sektorom. Rovnako bola prvou voľbou pre absolventov stredných škôl či hnacím motorom iniciatív na podporu informatizácie a zavedenie technológií umelej inteligencie na Slovensku.
„Zdá sa, že FIIT STU stráca svoju pozíciu vo všetkých týchto oblastiach a potrebuje náš záujem, otvorený hlas a kontrolu verejnosti, aby sa tam mohla vrátiť. Situácia na tejto prestížnej fakulte po zvolení Ivana Kotuliaka do funkcie dekana a jeho nástupe do funkcie sa stala neudržateľná,“ uvádza sa vo výzve.
Poukazuje aj na to, že akademický senát fakulty je takmer rok nefunkčný. Zároveň sa vo výzve uvádza, že Kotuliak poškodil záujem FIIT STU, reputáciu fakulty i celej univerzity.
„Nevieme si predstaviť iný spôsob obnovenia dôvery, ako odvolanie dekana Kotuliaka a riadne a férové voľby do Akademického senátu FIIT STU. Situácia si vyžaduje pozornosť ministra školstva. V záujme predídenia podobnej situácii v budúcnosti aj iniciáciu legislatívnych zmien,“ píše sa vo výzve. Pod ňou sú podpísaní nielen akademickí zamestnanci, ale aj študenti, absolventi, partneri a verejnosť.
Na stredu je z dôvodu situácie na FIIT zvolané aj mimoriadne zasadnutie Správnej rady STU. Podľa predsedu Správnej rady STU Milana Ftáčnika sa prerokuje informácia o krokoch, ktoré sa udiali na fakulte od zvolenia Kotuliaka v júni 2019.
Riešiť sa bude aj prijatie 18 zamestnancov FIIT STU v januári či informácia dekana, prečo sa rozhodol nevypísať výberové konania na miesta profesorov, docentov a odborných asistentov, ktorým v júni končia pracovné zmluvy na čas určitý. „Správna rada STU považuje situáciu na fakulte dlhodobo za neúnosnú, pretože poškodzuje dobré meno fakulty a STU,“ uviedol Ftáčnik.
Spory trvajú už niekoľko mesiacov, vyhrotili sa začiatkom roka po tom, ako 9. januára dostala výpoveď bývala dekanka Mária Bieliková. Následné rokovanie s cieľom upokojenia situácie prinieslo niekoľko dohôd, no situácia sa aj tak úplne neupokojila.
Časť zamestnancov fakulty vstúpila do štrajku na začiatku letného semestra 17. februára a následne štrajkovali každý pracovný deň. Štrajk prerušila až mimoriadna situácia v súvislosti s novým koronavírusom. (tasr)