Veda na Slovensku je podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka dlhodobo podfinancovaná, chýbajú aj jednoduché pravidlá na čerpanie eurofondov. Dôvodom boli podľa neho najmä administratívne bariéry.
Dôvod nevyčerpania prostriedkov podľa Šajgalíka nesúvisí s tým, že by akadémia alebo univerzity mali malú absorbčnú schopnosť.
„Naopak, je to skôr spôsobené bariérami, ktoré boli administratívne. Slovenská republika vytvorila pravidlá nad rámec tých, ktoré určovala Európska komisia, a nielenže boli nad rámec, ale sa aj počas celého procesu menili, čo bolo značne nepochopiteľné a častokrát z toho vyplývali mnohé problémy, napríklad s neoprávnenými výdavkami,“ poznamenal Šajgalík.
Vytvorenie nových jednoduchých pravidiel je podľa predsedu SAV základným atribútom. „Komplikované pravidlá, ktoré tu boli, mali zabrániť korupcii a zneužívaniu štrukturálnych fondov, a ukázalo sa, že práve zabezpečili pomalé alebo nedostatočné čerpanie. Korupcii a netransparentnému čerpaniu fondov nezabránili,“ skonštatoval predseda SAV.
Suma, ktorá bola vyrokovaná v Bruseli, je pre Slovensko obrovská, tvrdí Šajgalík. „Myslím si, že z toho máme všetci obavu, či takú čiastku budeme vedieť vyčerpať, pokiaľ pravidlá nastavíme tak, aby to bolo jednoduché, transparentné a ľahko priechodné. Na to, aké odbory by sa mali preferovať, by mala slúžiť nejaká vízia Slovenskej republiky, nielen vo vede a inováciách, ale aj v školstve. Tieto tri politiky by mali byť úzko prepojené a mali by určiť, čo sú priority pre Slovensko,“ poznamenal Šajgalík.
Poukázal na to, že slovenská ekonomika je v súčasnosti postavená na automobilovom priemysle, sčasti na strojárstve či elektrotechnickom priemysle, a otázkou je, či ide naozaj o prioritné a nosné témy pre Slovensko alebo sa budú hľadať aj iné.
„Jednou z vážnych priorít je podpora excelentnosti, aby boli vedecké tímy SAV viac konkurencieschopné na európskom výskumnom trhu. Tým myslím európske projekty, predovšetkým typu ERC,“ vysvetlil Šajgalík. (tasr)