Senegal oznámil, že sa chce zbaviť 2 700 ton dusičnanu amónneho, ktorý je uskladnený v dakarskom prístave. Ide o takmer rovnaké množstvo chemikálie, aké tento mesiac spôsobilo explóziu v libanonskom Bejrúte.
Nemenovaný majiteľ zásob si už našiel sklad na uloženie priemyselnej chemikálie mimo mesta, uviedlo vedenie prístavu. Ten sa nachádza vedľa husto zaľudneného centra Dakaru.
„Majiteľ spolupracuje s ministerstvom životného prostredia na získaní súhlasu na urýchlené odstránenie tohto nákladu,“ uvádza sa vo vyhlásení, z ktorého nebolo zrejmé, ako dlho prístav tento tovar určený pre Mali skladoval.
V bejrútskom prístave bolo uskladnených 2 750 ton dusičnanu amónneho až šesť rokov a bez bezpečnostných opatrení. Chemikália explodovala 4. augusta a pri nešťastí zahynulo najmenej 170 ľudí, zranenia utrpeli ďalšie tisíce a približne 250-tisíc obyvateľov zostalo bez domova. (čtk)