Kampaň za zdravé rieky bez hatí podporili aj ministri Budaj a Mičovský. Ochranári upozorňujú, že na Hrone je už 20 malých vodných elektrární, menšie stupne a hate boli postavené aj z dôvodu odberov vody. Ďalších 14 elektrární sa stále chystá a väčšina z nich neprešla riadnym posúdením vplyvov na stav vôd a životné prostredie.
Ekológovia dlhodobo kritizujú fakt, že kaskáda by zhoršila stav vodných ekosystémov a poškodila by riečnu krajinu okolo Hrona, pričom niektoré negatívne vplyvy sa podľa nich ukazujú už v súčasnosti.
Minister pôdohospodárstva sa pri tejto príležitosti vyjadril, že v prípade hľadania alternatívnych zdrojov energie vidí budúcnosť najmä v slnečnej energii. Zároveň podotkol, že vodné elektrárne na našich tokoch, konkrétne na Hrone, nevníma pozitívne.
„Chápem, že je potrebné možno nájsť nejakú mieru. Viem si to predstaviť v istom počte, kde dokážeme zachovať aj voľný priechod pre ryby na rybochodoch, aj štandardné priechody pre vodákov, ale rozhodne nemôže byť naším cieľom, aby sme nasekali na Hrone desiatky vodných elektrární, pretože, myslím si, že ten prínos z hľadiska zisku elektrickej energie a straty na ekológii a vôbec kráse krajiny je príliš nevýhodný,“ uviedol Mičovský.
Pod heslom #odhatajmeHron začali v nedeľu aktivisti 300 kilometrov dlhé putovanie po Hrone, aby poukázali na potrebu zachovania zdravých riek bez hatí. Cesta sa začína pri prameni Hrona pod Kráľovou hoľou a pokračovať bude po jeho ústie do Dunaja pod Štúrovom.
Informačnou kampaňou Za zdravé rieky bez hatí 2020 chcú upozorniť na to, že nastal čas začať diskutovať o hodnotení prínosov a strát z existujúcich prehradení na rieke Hron a v prípade prevyšovania negatív aj debatovať o odstránení hatí. (tasr)