Najnovšie z témy: Denník N v Rožňave

Psychológ Karol Sládeček hovorí, ako odišiel z psychiatrie na Prednej Hore ku koňom na Muránskej planine. Teraz má 14 koní a 25 hektárov vlastných alebo prenajatých pasienkov. „Psychológ má pred sebou človeka, len kým má problém, starosti. Niekedy sa mi nedarilo pomôcť im a častejšie som prežíval pocit neúspechu ako úspechu a tu je to naopak. Keď to robím dobre, tak sa mi ľudia vracajú.“
Centrum mesta Rožňava začalo vznikať až po vyťažení baní. „Celé námestie bolo založené na takzvaných kutacích jamách. Ťažilo sa tu zlato, striebro a neskôr železná ruda. Pivnice niektorých domov preto dodnes siahajú až do hĺbky dvoch poschodí. Inými slovami, pod každým z týchto domov kedysi fungovali bane,“ hovoria Peter Bischof a Nataša Vjesztová.
Chlapci z reedukačného centra nepatria do basy, hovorí Peter Tóth, riaditeľ domova v Tornali. „Keby vás niekto vyhodil na ulicu, nedal vám jesť a poslal vás žobrať a večer vás potom niekto zmastil alebo znásilnil, tak čo urobíte? Ukradnete niečo a potom sa to už na vás nabaľuje.“
Deťom v reedukačných centrách nepomôžeme, keď ich zatvoríme v zamrežovanej budove, vraví Peter Tóth z reedukačného domova v Tornali, kde nechali mreže odstrániť. „Niekedy musíme klesnúť na verbálnu aj citovú úroveň chlapcov, aby cítili, že nie sme bachari.“

Šesťstoročné fresky v gotických kostoloch na Gemeri prežili len náhodou po tom, ako ich evanjelici zamaľovali vápnom. Aktivisti, kňazi aj banskobystrická župa sa teraz snažia o vyhlásenie kostolov za európske dedičstvo.

Tri rodiny odišli z mesta, aby nanovo osídlili miznúcu dedinu Brdárka na Gemeri. Kúpili si a opravili staré domy, narodili sa im tam deti a tvoria komunitu, ktorú nazývajú „spoločenstvom susedov“. „Bolo to šťastné rozhodnutie prísť sem,“ hovorí v reportáži Tibor Gajan.