Najnovšie z témy: Denník N v Rožňave
Centrum mesta Rožňava začalo vznikať až po vyťažení baní. „Celé námestie bolo založené na takzvaných kutacích jamách. Ťažilo sa tu zlato, striebro a neskôr železná ruda. Pivnice niektorých domov preto dodnes siahajú až do hĺbky dvoch poschodí. Inými slovami, pod každým z týchto domov kedysi fungovali bane,“ hovoria Peter Bischof a Nataša Vjesztová.
Chlapci z reedukačného centra nepatria do basy, hovorí Peter Tóth, riaditeľ domova v Tornali. „Keby vás niekto vyhodil na ulicu, nedal vám jesť a poslal vás žobrať a večer vás potom niekto zmastil alebo znásilnil, tak čo urobíte? Ukradnete niečo a potom sa to už na vás nabaľuje.“
Deťom v reedukačných centrách nepomôžeme, keď ich zatvoríme v zamrežovanej budove, vraví Peter Tóth z reedukačného domova v Tornali, kde nechali mreže odstrániť. „Niekedy musíme klesnúť na verbálnu aj citovú úroveň chlapcov, aby cítili, že nie sme bachari.“
Do gotických kostolov na Gemeri so vzácnymi freskami chodia turisti z Maďarska či Nemecka, často tam však nemajú kde prenocovať či kde sa najesť. V kostoloch sa nevyberá vstupné, peniaze idú do zvončeka, obce a cirkev nemajú na obnovu peniaze. Napríklad v Kameňanoch, kde žijú väčšinou Rómovia, na obnovu prispela takmer každá domácnosť.

Šesťstoročné fresky v gotických kostoloch na Gemeri prežili len náhodou po tom, ako ich evanjelici zamaľovali vápnom. Aktivisti, kňazi aj banskobystrická župa sa teraz snažia o vyhlásenie kostolov za európske dedičstvo.

Tri rodiny odišli z mesta, aby nanovo osídlili miznúcu dedinu Brdárka na Gemeri. Kúpili si a opravili staré domy, narodili sa im tam deti a tvoria komunitu, ktorú nazývajú „spoločenstvom susedov“. „Bolo to šťastné rozhodnutie prísť sem,“ hovorí v reportáži Tibor Gajan.