Najnovšie z témy: Facebook, Hoaxy a propaganda, MediaBrífing

Internetom sa tento týždeň virálne šíril obrázok pápeža Františka v štýlovej bunde, no nebol skutočný. Vytvorila ho umelá inteligencia. „Obrázky vytvorené AI sa budú ďalej zdokonaľovať a budú pôsobiť stále dôveryhodnejšie. Zatiaľ je to neškodné, no môže to byť aj nebezpečné,“ upozorňuje Filip Struhárik.
Príbeh tínedžerskej hviezdy Amandy Bynesovej ukázal, ako bulvár ubližuje ľuďom s duševnou chorobou. „To, ako médiá zobrazujú duševné choroby, môže viesť k šíreniu negatívnych stereotypov. Môže to vyvolávať pocity hanby, bagatelizovať problémy alebo živiť negatívne postoje voči ľuďom s duševným ochorením,“ upozorňuje Filip Struhárik v MediaBrífingu.
Prokremeľské dezinformačné plátky sú v stánkoch umiestnené na najlukratívnejších miestach, všimol si Marek Vadas. „Hneď sa panej za sklom pýtam, kto rozhoduje o umiestnení titulov vo výklade. Na otázku mi neodpovedá a namiesto toho chce vedieť, prečo to chcem vedieť.“
Meta zvažuje zákaz politickej reklamy na Facebooku a Instagrame v Európe. Dôvodom sú obavy, že jej platformy nebudú schopné vyhovieť pripravovanej regulácii digitálnej politickej reklamy v EÚ.
V kauze údajného nelegálneho zásahu na cintoríne z prvej svetovej vojny v obci Ladomirová naďalej pokračuje vyšetrovanie. Doteraz nikoho neobvinili. Ruská ambasáda vlani tvrdila, že starosta dal cintorín zbúrať bagrom. Hroby však zostali na miestach a polícia to označila za hoax.
Osem európskych premiérov vrátane Eduarda Hegera vyzvalo sociálne siete na účinnejší boj proti dezinformáciám. V spoločnom liste varujú pred zneužívaním týchto platforiem na vyvolávanie nepokojov, násilia na uliciach či šírenie propagandy.