Snúbenica zavraždeného novinára Džamála Chášukdžího zažalovala korunného princa Saudskej Arábie Muhammada bin Salmána, pretože si podľa nej objednal vraždu jej zosnulého partnera.
Trestné oznámenie podala na súde vo Washingtone spolu s neziskovou organizáciou Democracy for the Arab World Now (DAWN) so sídlom v USA, ktorej zakladateľom bol práve zosnulý Chášukdží.
Organizáciu založil počas svojho pôsobenia v Spojených štátoch, kde pracoval ako novinár denníka The Washington Post. Žalobcovia si trestným oznámením nárokujú odškodné, ktorého výšku by mala stanoviť porota počas súdneho pojednávania.
Na webstránke DAWN sa navyše píše, že zámerom žaloby je docieliť, aby americká spravodajská služba a orgány činné v trestnom konaní oficiálne uznali, že vraždu Chášukdžího si objednali vrcholní predstavitelia Saudskej Arábie.
Chášukdží bol zavraždený 2. októbra 2018 po tom, ako ho naposledy videli vstupovať do budovy saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule. Neskôr vyšlo najavo, že jeho telo bolo rozštvrtené. Cieľom jeho návštevy bolo vyzdvihnutie si potrebných dokladov pred naplánovanou svadbou so svojou snúbenicou, ktorá má turecké občianstvo.
Saudskoarabský súd 7. septembra zrušil päť rozsudkov smrti nad osobami podozrivými zo zapojenia sa do vraždy Chášukdžího a vyniesol konečný verdikt, na základe ktorého päť osôb dostalo dvadsaťročný trest väzenia, jedna osoba dostala desaťročný trest väzenia a dve sedemročný trest.
Rozsudky smrti zrušil súd na základe oficiálneho odpustenia zo strany rodiny zavraždeného novinára. Súdny proces výrazne kritizovali ľudskoprávne organizácie a nezávislý vyšetrovateľ z OSN, ktorý uviedol, že za vinných neboli uznaní nijakí vysokí predstavitelia Rijádu ani objednávatelia vraždy. (tasr, bbc, dpa)