Cichanovská vyzvala diplomatov zo Západu na aktívnejšiu podporu demonštrantov. Diskutovala o možnom rozšírení sankčného zoznamu EÚ proti režimu v Minsku s veľvyslancami Dánska, Holandska, Švédska, Kanady či Írska.
Tieto nové sankcie by mohli byť prijaté už 19. novembra, pričom celý tento proces urýchlila násilná smrť aktivistu Ramana Bandarenku.
![]()
Prečítajte si
Bielorusko po sto dňoch: Lukašenko hrá na brutálne násilie, Moskva o čas a ľuďom dochádzajú sily
Diplomati na rokovaní hovorili o pomoci, ktorú ich krajiny poskytujú bieloruským novinárom, rodinám politických väzňov, aktivistom, robotníkom a študentom.
Diskutovalo sa aj o otázke začatia medzinárodného vyšetrovania zločinov bieloruských orgánov v rámci univerzálnej jurisdikcie. Západní diplomati túto myšlienku podporili.
Cichanovská ich ubezpečila, že po zmene vlády sa Bielorusko pripojí k Medzinárodnému trestnému súdu, čo zaručí objektívne súdne vyšetrovanie všetkých prípadov násilia počas tamojších protestov.
Okrem toho Cichanovská apelovala na diplomatov, ktorí sú akreditovaní v Bielorusku, aby boli aktívnejší pri protestných akciách, pretože „ich prítomnosť chráni ľudí pred násilím zo strany režimu“.
Vo vyhlásení tlačovej služby Cichanovskej sa uvádza, že jej tím od minulého týždňa aktívne pracuje na návrhoch ekonomických sankcií, ktoré by mali byť uvalené na podniky a štátne spoločnosti, „živiace“ Lukašenkov režim.
Očakáva sa tiež, že EÚ by mohla rozšíriť zoznam osôb, na ktoré sú uvalené cielené sankcie, na viac ako 200 mien. (tasr, tut.by, rfe/rl)