Najnovšie z témy: Domáce násilie, Maroš Žilinka
Prokurátorská rada generálnej prokuratúry žiada politikov, aby svojimi vyjadreniami nezaťahovali prokurátorov do politického boja a nezasahovali do ich osobnej integrity. Dodala, že ak politici vedia o nejakých trestných činoch, nech ich oznámia príslušným orgánom.

Podriadené prokurátorky Maroša Žilinku písali na súd a navádzali ho, aby odmietol obžaloby v prípadoch Kováčika, Výboha a Pčolinského. Špeciálna prokuratúra, ktorá prípady dozoruje, protestuje a listy zverejnila. Žilinka prípady zahmlieva.
Prezidentka sa vo svojom podaní k paragrafu 363 čiastočne zhoduje s podaním vyše 40 poslancov na čele s Alojzom Baránikom z SaS, ktorí sa na Ústavný súd obrátili už pred rokom, keď bolo zrejmé, že koalícia nenájde zhodu na zmene tohto ustanovenia. Aj poslanci argumentovali tým, že generálny prokurátor môže svojím rozhodnutím zasiahnuť do rozhodovacej právomoci súdov.
Prezidentka napadla paragraf 363 na Ústavnom súde; tvrdí, že neprimerane zasahuje do nezávislosti súdnej moci. Paragraf a jeho súčasti „umožňujú vznik takých procesných situácií, v ktorých je generálny prokurátor fakticky nadradený nad súdnu moc vrátane tých najvyšších súdnych autorít“, upozorňuje Zuzana Čaputová v podaní.
Generálna prokuratúra pre agentúru TASR vyhlásila, že nebude viesť cez médiá názorovú polemiku. Pripomenula rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu v súvislosti s disciplinárnym potrestaním Daniela Lipšica.
Špeciálna prokuratúra upozorňuje, že kritika od Maroša Žilinku by bola legitímna, keby jej prípady neuspeli na súdoch. Úspešnosť je však 94 percent. Celkovo bolo za minulý rok odsúdených 231 osôb a oslobodených 14.