Krajiny EÚ by mali do marca zaočkovať proti covidu-19 štyri pätiny ľudí nad 80 rokov, lekárov a zdravotníkov. Do leta by potom vakcínu malo dostať aspoň 70 percent dospelých obyvateľov. Odporučila to Európska komisia, podľa ktorej je rýchle očkovanie vo všetkých krajinách Únie hlavným nástrojom na prekonanie pandémie.
Štáty by sa podľa exekutívy EÚ mali počas januára dohodnúť na systéme očkovacích osvedčení, ktoré by boli uznávané všetkými krajinami.
„Potrebujeme urýchliť distribúciu a očkovanie. Naším cieľom je mať do leta zaočkovaných 70 percent dospelej populácie. To môže byť zlomový moment v boji proti vírusu,“ vyhlásila predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová.
Aký je súčasný stav v EÚ
Komisia v rámci spoločných nákupov zabezpečila pre 450 miliónov obyvateľov členských krajín 2,3 miliardy dávok vakcíny od šiestich výrobcov.
Na použitie však v EÚ zatiaľ schválili len dva preparáty – od americko-nemeckého združenia firiem Pfizer/BioNTech a od americkej spoločnosti Moderna.
Niektoré štáty sa v uplynulých týždňoch sťažovali, že distribúcia vakcín je príliš pomalá, čo Komisia zdôvodňovala nedostatkom výrobných kapacít. Kritika zosilnela minulý piatok, keď Pfizer oznámil obmedzenie výroby na niekoľko najbližších týždňov.
Krajiny EÚ zatiaľ za zhruba tri týždne stihli zaočkovať len malý zlomok svojich obyvateľov. Medzi najrýchlejších patrí Dánsko, ktoré sa priblížilo trom percentám očkovaných.
„Obavy nie sú na mieste“
Podľa podpredsedu Komisie Margaritisa Schinasa nie sú na mieste obavy, že by krajiny nemali k dispozícii dostatok vakcín, aby zvládli spomínanú marcovú métu.
„Sme si absolútne istí, že tieto ciele sú úplne dosiahnuteľné,“ povedal Schinas s tým, že v treťom mesiaci roka budú mať štáty k dispozícii „ohromujúce množstvo“ vakcín.
K dvom už schváleným vakcínam by koncom januára mohol pribudnúť preparát firmy AstraZeneca, vo februári by podľa eurokomisie mohla požiadať o povolenie spoločnosť Johnson & Johnson. (čtk)