Na očkovanie proti koronavírusu v košickej nemocnici neprišlo v utorok 45 zo 400 prihlásených. V pondelok to bolo až 85 ľudí. Napriek tomu podľa nemocnice nepríde žiadna dávka vakcíny nazmar.
Potvrdila to Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia nemocnice. Záujemcovia o očkovanie, ktorí neprišli, sa hlásili prostredníctvom webstránky korona.gov.sk. „Zoznam so 400 menami dostávame denne od Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Príčiny, prečo k tomu dochádza, nevieme identifikovať. Vyzvali sme však ľudí, ak sú prihlásení, aby sa na očkovanie dostavili, samozrejme, pokiaľ im v tom nebránia kontraindikácie či akútne zhoršenie zdravotného stavu,“ uviedla Šustová.
Tým, že objednaní ľudia na očkovanie neprídu, však nedochádza k znehodnoteniu vakcín. „Výhodou je umiestnenie mrazničky do mínus 80 stupňov Celzia, ktorá sa nachádza len pár metrov od očkovacieho centra. Naši zdravotníci vedia veľmi precízne logisticky nastaviť očkovacie dávky a rozmraziť len toľko ampuliek s vakcínou, koľko je potrebné, a ktoré sa za pár dní aj reálne spotrebujú,“ doplnila.
Rozmrazenie ampuliek trvá len 30 minút a dochádza k nemu priebežne podľa potreby. (tasr)