Európska únia chce zakázať obchodovanie so slonovinou. Konečné rozhodnutie oznámia koncom februára po konzultáciách s verejnosťou. (tasr)
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.
Európska únia chce zakázať obchodovanie so slonovinou. Konečné rozhodnutie oznámia koncom februára po konzultáciách s verejnosťou. (tasr)
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.
Podnikatelia budú mať povinnosť oznámiť daniarom bankové účty, ktoré používajú na účely DPH. „Keď podnikateľ zaplatí na registrovaný bankový účet, znižuje riziko ručenia za nezaplatenú daň,“ povedal šéf finančnej správy Žežulka. Malo by to platiť od januára 2022.
Úrad verejného zdravotníctva plánuje vydať vyhlášku k novým protipandemickým opatreniam najneskôr v stredu. Stále tak nie je jasné, či a ako sa upraví, kto má zabezpečiť respirátory zamestnancom firiem a úradov, ktorí nepracujú z domova.
Viacero firiem nakúpilo respirátory pre zamestnancov pred tým, ako vláda oznámila, že od polovice marca budú v interiéri povinné, v obchode už od 8. marca. Vo firme U. S. Steel sú povinné už od začiatku februára.
Reálnu pomoc v kultúre začína byť vidno až po roku s koronou. Kultúrne združenia a neziskovky vítajú novú dotačnú schému ministerstva, v ktorej môžu získať do 50-tisíc eur. „Je to pre nás kľúčová pomoc,“ hovorí Marek Adamov zo žilinských kultúrnych centier Stanica a Nová synagóga.
V EÚ by sa mali do roku 2024 inštalovať vodíkové elektrolyzéry s výkonom minimálne 6 GW, ktoré by mali vyprodukovať asi 1 milión ton vodíka z obnoviteľných zdrojov energie. Pôjde tak o výhradne zelený vodík. (techbox)
Európska komisia začala vyšetrovať, či Nemecko neporušilo pravidlá EÚ, keď ponúklo firmám RWE a LEAG odškodné za to, že rýchlejšie skončia s výrobou elektriny z hnedého uhlia. Zisťuje, či kompenzácia neporušuje pravidlá o štátnej pomoci. RWE je tradičný nemecký výrobca elektriny, LEAG momentálne vlastní skupina EPH Daniela Křetínskeho a Patrika Tkáča.
Bitcoin je síce kryptomena, no nemusí nutne slúžiť iba na platenie. Ľudia či firmy ho posledné roky kupujú hlavne ako špekuláciu na diverzifikáciu portfólia a investovanie. (techbox)
Slovenské elektrárne mali okolo Vianoc prudký nárast počtu pozitívnych testov na koronu. Na rozdiel od vlády však krátko nato krivku otočili. Vysvetľujú to okrem iného jasnou komunikáciou a tým, že pozitívnych z antigénových testov posielali aj na overenie na PCR.
Viac ako dve pätiny ľudí majú finančnú rezervu väčšiu, než je optimálne, ale peniaze navyše si netrúfnu investovať. Bankári zároveň vidia, že mnoho ľudí v pandémii svoje úspory vyčerpalo, pätina nemá žiadne rezervy.
Potravinárske podniky by nepodliehali uzavretiu priemyslu počas pandémie, verí riaditeľ mraziarní Ho&Pe Family Juraj Sopko. Ak áno, popradské mraziarne bývalého hokejistu Mariána Hossu by to zvládali ťažko, po vianočnom požiari majú prázdne sklady.
Smartwings a ČSA budú od piatka na všetkých linkách žiadať od cestujúcich potvrdenie o negatívnom teste na koronavírus. Budú uznávať antigénové testy staré maximálne 24 hodín a PCR testy urobené do 72 hodín pred odletom. (čtk)
Nemecký výrobca domácich spotrebičov Miele prerušuje výrobu v niektorých závodoch. Zastavenie produkcie sa dotkne približne 4000 zamestnancov, dôvodom je nákaza koronavírusom.
Na konci februára malo niekoľko pracovníkov závodu v Euskirchene pozitívny test na nový koronavírus a do karantény muselo ísť okolo 200 ľudí, informovala hovorkyňa Miele. Spomínaný závod má celkovo 500 zamestnancov.
Problémy závodu v Euskirchene však spôsobili prerušenie produkcie aj v niekoľkých ďalších závodoch v Nemecku, Poľsku a Česku, uviedla hovorkyňa. Dodala, že výroba by sa mala obnoviť 10. marca. (tasr)
Saudská Arábia a USA sú najväčšími producentmi emisií oxidu uhličitého v prepočte na jedného obyvateľa. Medzi poprednými znečisťovateľmi ovzdušia sú aj krajiny EÚ, ktorá patrí k lídrom v prechode na obnoviteľné a čisté energie. (statista)
Na odloženie daňového priznania na jún alebo september stačí podnikateľom pár klikov na internete. Častým dôvodom bývajú sociálne odvody. Okrem webu finančnej správy je možné využiť aj aplikáciu, Denník E prináša stručný návod.
Záujemcovia o príspevky z projektu Prvá pomoc za február už môžu zasielať žiadosti a výkazy pre opatrenia 2, 4A a 4B. Žiadosti pre opatrenia 1, 3A a 3B štát zverejní po schválení dodatku k schéme štátnej pomoci Európskou komisiou.
Ministerstvo práce zverejnilo návrh potvrdenia zamestnávateľa s určením pracovného času a miesta výkonu práce zamestnanca. Potvrdenie budú potrebovať od 3. marca zamestnanci, ktorí nemôžu pracovať z domu.
Firma Infineon odkazuje automobilkám, aby zmenili stratégiu zásobovania čipmi, s ktorých nedostatkom sa boria. Najväčší európsky producent polovodičov im radí, aby si upevnili dodávateľské reťazce. Časť automobiliek zvažuje tvorbu zásob.
„Automobilový priemysel nemôže najskôr povedať, že nepotrebuje čipy, a potom sa vrátiť s požiadavkou, že sa bez nich nezaobíde. Musí brať do úvahy dlhé dodacie lehoty, čo je asi pol roka,“ povedal šéf Infineonu Reinhard Ploss.
Nedostatok kľúčových súčiastok sa začal prejavovať v automobilovom sektore na konci vlaňajška. Nečakané oživenie dopytu po autách sa vtedy prekrývalo s boomom spotrebnej elektroniky.
Výrobcovia čipov uprednostňujú producentov spotrebnej elektroniky pred automobilkami najmä preto, že ich objednávky sú väčšie. Výroba áut je podnikanie s nižšou maržou, takže automobilky nie sú príliš prístupné vyšším cenám čipov, pretože by to mohlo negatívne ovplyvniť ich ziskovosť.
Prečo je to dôležité
Nedostatok čipov už donútil znížiť výrobu viaceré automobilky, napríklad VW, General Motors, Ford, Renault, Toyota, Fiat Chrysler či Nissan. Podľa IHS Markit bude problém pretrvávať aj v 2. polroku a tento rok sa vyrobí približne o jeden milión áut menej.
Niektoré značky, napríklad Porsche či Mercedes, pod vplyvom situácie revidujú dodávateľské reťazce. Tie celé desaťročia fungujú na princípe dodávok just-in-time, čo znamená, že súčiastky sú dodané vo chvíli, keď ich odberateľ potrebuje, takže ich nemusí skladovať. Teraz automobilky zvažujú väčšie zásoby.
Čo radí výrobca čipov
Podľa šéfa Infineonu automobilky nemôžu počítať s tým, že jeho firma bude držať čipy na sklade, pretože by to bolo rizikové z hľadiska hotovosti. Čipy sa navyše dajú skladovať len obmedzený čas, lebo sa ľahko kontaminujú.
Ploss upozornil, že automobilky vytvárajú desatinu globálneho trhu s polovodičmi a nezbavia sa tlaku väčších klientov, ako sú napríklad výrobcovia smartfónov. Mali by teda nastaviť svoje dodávateľské reťazce tak, aby boli odolnejšie. (čtk, ft)
Otváracie hodiny pôšt v mestách sa dočasne upravia, štyri dni budú otvorené do 17.00, v stredu do 18.00 h. Počas najbližších dvoch víkendov budú všetky pošty zatvorené, v sobotu 6. a 13. marca stopne pošta aj doručovanie tlače, doručí ju až v pondelok.
Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková. Zákazníkom odporúča preveriť si aktuálne otváracie hodiny konkrétnej pošty na webovej stránke Slovenskej pošty alebo v mobilnej aplikácii. Na poštách budú umiestnené vývesky s aktuálne platnými otváracími hodinami pre verejnosť.
Dorčáková upozornila, že v rámci ochranných opatrení sú pobočky Slovenskej pošty pravidelne čistené, vetrané a dezinfikované, a to aj počas dňa cez pravidelné dezinfekčné prestávky. V priestoroch pobočiek je počet zákazníkov regulovaný. V pobočke sa teda môže nachádzať jeden zákazník na 15 štvorcových metrov (m²) alebo 25 m². Zároveň musia byť dodržiavané dvojmetrové vzájomné odstupy, čo platí aj pre zákazníkov čakajúcich pred pobočkou. (tasr)
Nemecký export do Británie sa v januári znížil medziročne o 30 %, hlavnou príčinou je popri pandémii aj brexit a súvisiaca zmena obchodných pravidiel. Vývoz klesá už od roku 2016, keď sa Briti rozhodli v referende pre odchod z EÚ. (reuters)
Najviac eurofondov – 52 percent sa vyčerpalo z Operačného programu Ľudské zdroje, najmenej – 33 percent z balíka na rozvoj regiónov. Z neho sa najmenej darí míňať peniaze na miestne akčné skupiny a mobilizáciu kreatívneho potenciálu.
Zamestnanci dopravných podnikov na Slovensku varujú pred vyhlásením štrajkovej pohotovosti. Štát žiadajú, aby v plnom rozsahu pomohol ich podnikom a kompenzoval výpadok príjmov spôsobený pandémiou.
Zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov z Bratislavy, Košíc a Prešova tak vyjadrili nesúhlas so stanoviskom ministerstva dopravy. To vyhlásilo, že nemá zákonnú možnosť ani vyčlenené financie na priamu pomoc prevádzkovateľom MHD.
Základné odborové organizácie pri jednotlivých dopravných podnikoch v spoločnom vyhlásení požiadali o urýchlené prehodnotenie rozhodnutia vlády a ministerstva dopravy o neposkytnutí finančnej pomoci. Žiadajú aj o participáciu príslušné ministerstvá, aby tieto rozhodnutia boli prehodnotené a boli prijaté systémové opatrenia, ktoré umožnia kompenzáciu výpadkov príjmov dopravným podnikom.
„V prípade neriešenia vzniknutej situácie a za zachovanie pracovných miest máme právo využiť aj štrajkovú pohotovosť zamestnancov dopravných podnikov na Slovensku, a to v zmysle Ústavy SR,“ upozornili.
MHD označili za hybnú silu miest, ktorá udržiava chod a život v mestách, a tým udržuje aj chod krajiny. Výsledkom zamietnutia kompenzácie výpadkov príjmov pre prevádzkovateľov MHD bude podľa nich v blízkej budúcnosti obmedzenie a rušenie liniek MHD, ktoré následne bude viesť k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov.
Mimoriadna situácia a núdzový stav podľa zástupcov zamestnancov dopravných podnikov spôsobil úbytok cestujúcich v MHD, ale doprava zatiaľ premáva, keďže niektorí občania nemôžu pracovať z domu, napríklad zdravotníci, predavači, hasiči či pekári. „Túto dopravu zabezpečujú zamestnanci dopravných podnikov, od vodičov, ktorí riadia prostriedky MHD, cez údržbárov až po technicko-hospodárskych pracovníkov, ktorí zabezpečujú chod spoločnosti,“ skonštatovali vo vyhlásení. (tasr)
Čistý zisk firmy Alrosa vlani klesol o polovicu na 432 miliónov dolárov, dôvodom je nižší predaj diamantov a slabší rubeľ. Podnik, ktorý kontroluje ruská vláda, je svetovou jednotkou v produkcii surových diamantov. (reuters)