Posun k zelenej energii pripraví štáty, v ktorých sa ťaží ropa a plyn, o 13 biliónov dolárov do roku 2040. Niektoré krajiny by mohli prísť z tohto dôvodu najmenej o 40 % príjmov, vyplýva zo správy neziskovej organizácie Carbon Tracker.
Organizácia Carbon Tracker, ktorá skúma vplyvy klimatických zmien na finančné trhy, opisuje svoju novú správu ako budíček pre ťažobné krajiny a ľudí s rozhodovacími právomocami.
Upozorňuje napríklad, že svoje prognózy opierali o predpoklad, že dopyt po rope sa bude až do roku 2040 zvyšovať, s čím Carbon Tracker nesúhlasí. Tvrdí, že ak majú štáty plniť klimatické ciele, ktoré si samy vytýčili, bude sa musieť spotreba ropy znižovať.
Ceny ropy teda pravdepodobne budú v ďalších rokoch nižšie, než si myslia producenti. Správa analyzuje, čo sa stane s príjmami vybraných krajín, ak sa rast priemernej globálnej teploty obmedzí na 1,65 stupňa Celzia.
Viac o správe Carbon Tracker
Výpadok príjmov 13 biliónov dolárov správa porovnáva so situáciou, ak by sa nič nezmenilo a svet by pokračoval v ťažbe ropy a plynu ako doteraz.
Zahŕňa aj krajiny, ktorých ekonomika nie je závislá od fosílnych palív, ako je Británia, USA, India a Čína. Do veľkej miery analyzuje hospodárstva krajín, pre ktoré bude výpadok príjmov z predaja ropy zásadný. Tento zoznam zahŕňa 40 ropných štátov.
Podrobnejšie závery:
- Závislosť od ropy a plynu je markantná v Iraku a Rovníkovej Guinei. V oboch krajinách príjmy z ich predaja plnia štátnu pokladnicu z viac ako 80 %. V prípade ďalších siedmich štátov vrátane Saudskej Arábie to je aspoň 60 %.
- Niektoré štáty čelia obrovským výpadkom celkových príjmov, napríklad pri Angole a Azerbajdžane sa predpokladá strata minimálne 40 %, v prípade Saudskej Arábie, Nigérie či Alžírska sa odhaduje na 20 až 40 %.
- Dôsledky pre financie niektorých krajín Blízkeho východu a severnej Afriky budú miernejšie, pretože nižšie náklady im poskytnú konkurenčnú výhodu v globálnom zásobovacom reťazci.
- Obavy vzbudzuje aj vývoj v krajinách, ktoré nepatria k významným producentom ropy, ale pokračuje v nich rozvoj nálezísk. Týka sa to Ghany, Ugandy či Guyany.
- Urgentnou úlohou je zamerať sa na diverzifikáciu príjmov vlád aj štruktúry ekonomík. (čtk, bbc)