Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

V skladoch krajín EÚ sa hromadia vakcíny od firmy AstraZeneca, ich použitie okrem iného odmieta aj verejnosť, hoci ju zdravotnícke úrady schválili. EÚ sa pritom s touto farmaceutickou firmou sporí kvôli spomaleným dodávkam.

Napríklad Francúzsko do piatka spotrebovalo len 16 percent z 1,1 milióna dávok vakcíny, ktorá sa musí aplikovať dvakrát. Prvá zásielka prišla do Paríža začiatkom februára. Nemecko do štvrtka použilo zhruba pätinu z 1,45 milióna dávok preparátu. Približne rovnaké množstvo vakcíny použilo aj Taliansko, ktoré dostalo vyše milión dávok. Španielsko do piatka použilo jednu tretinu z 808 000 dávok.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že využitie tejto vakcíny spomaľuje aj to, že ju ľudia odmietajú. Verejne preto vyhlásila, aby mali otvorenú myseľ: „Všetky kompetentné úrady nám hovoria, že tomuto prípravku môžete veriť.“

To je podľa médií výrazná zmena tónu. Len pred niekoľkými týždňami viedli európski politici s firmou AstraZeneca vyhrotený spor kvôli dodávkam a francúzsky prezident vtedy povedal, že jej vakcína je pre starších ľudí „takmer neúčinná“. (čtk, financial times)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

MMF zlepšil odhad vývoja ázijskej ekonomiky v tomto roku, počíta s vyše 7-percentným rastom regiónu. V budúcom roku by sa tempo rastu ázijskej ekonomiky malo spomaliť na 5,4 %.

MMF v najnovšej prognóze odhaduje tohtoročný rast ekonomiky ázijských krajín na 7,6 %. V prognóze z októbra minulého roka odhadoval rast na úrovni 6,9 %. Upozornil však na rozdiely medzi jednotlivými ekonomikami, najmä podľa ich závislosti od cestovného ruchu.

Ázia sa zotavuje z minuloročného prepadu spôsobeného pandémiou, medzi štátmi sú však veľké rozdiely. Zatiaľ čo niektoré ťažia z globálneho rastu dopytu po produktoch, iné, ktoré sú závislé od cestovného ruchu, trpia, povedal zástupca riaditeľa MMF pre Áziu a Tichomorie Jonathan Ostry.

Ako dodal, kľúčové bude tempo očkovania, ale aj účinnosť vakcín proti novým mutáciám. O ďalšom vývoji rozhodne aj to, či nedôjde k ďalším vlnám nového koronavírusu. Všetko sú to podľa zástupcu MMF nemalé riziká, ktoré môžu tempo rastu ázijskej ekonomiky ovplyvniť.

Vyhliadky regiónu však môžu ovplyvniť aj ďalšie faktory. K nim patrí americká fiškálna a menová politika. Zatiaľ čo mohutné fiškálne stimuly americkej vlády sú pre ázijské ekonomiky orientované na export pozitívnym faktorom, rýchlejšie než očakávané zvyšovanie úrokových sadzieb bude mať presne opačný efekt a ázijské krajiny budú čeliť odlevu kapitálu. (tasr)

Čínsky regulátor varoval viac ako 30 internetových firiem, aby upustili od zakázaných praktík. Napríklad nútili obchodníkov, aby používali výlučne jednu platformu. Úrad nedávno vymeral Alibabe rekordnú pokutu 2,3 miliardy eur.

Úrad na reguláciu trhu oslovil zástupcov 34 firiem, sú medzi nimi aj veľké podniky ako Tencent, ByteDance a JD.com, či vyhľadávač Baidu a platformu na doručovanie jedla Meituan.

Nariadil im, aby do mesiaca urobili inšpekciu a pohrozil tvrdým trestom, ak aj potom budú porušovať protimonopolné pravidlá, ktoré v Číne platia pre internetové platformy od februára.

Regulátor varoval aj pred výrazne nízkymi cenami s cieľom prilákať zákazníkov, zneužívaním veľkých dát a daňovými podvodmi. Najviac mu prekáža, že internetové platformy si vymáhajú exkluzivitu u obchodníkov, ktorí potom nemôžu predávať inde. (čtk, reuters)

Johnson & Johnson odkladá distribúciu vakcíny v Európe

Johnson & Johnson odkladá distribúciu svojej vakcíny proti covidu v Európe kvôli vyšetrovaniu zriedkavých prípadov krvných zrazenín v USA. V najbližších týždňoch mali podľa pôvodných plánov do európskych krajín doraziť státisíce dávok.

„Vyhodnocujeme tieto prípady s európskymi zdravotníckymi úradmi,“ uviedla spoločnosť k prípadom krvných zrazenín. „Rozhodli sme sa distribúciu vakcín v Európe odložiť.“

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) kvôli skúmaniu zriedkavých prípadov zrazenín u ľudí očkovaných vakcínou od Johnson & Johnson odporučili v USA imunizáciu týmto liekom pozastaviť.

S prvými dodávkami od Johnson & Johnson počítalo v apríli aj Slovensko. (ap, jnj, čtk)

Spotrebiteľské ceny v USA v marci vzrástli najviac za osem a pol roka, stúpli o 0,6 %. Medziročná inflácia sa zrýchlila na 2,6 % z februárových 1,7 %. K rastu cien prispelo otváranie ekonomiky i opatrenia za 1,9 bilióna dolárov.

Medziročná inflácia citeľne presahuje dvojpercentný inflačný cieľ americkej centrálnej banky Fed. Výrazné zrýchlenie do veľkej miery odráža fakt, že vlani ceny klesali, ako sa po nástupe pandémie zatvárala ekonomika.

Šéf Fedu Jerome Powell viackrát zdôraznil, že banka čaká na jar nárast inflácie. Považuje ho však za dočasný a nevníma ho ako znepokojivý, nepočíta teda zatiaľ so zvyšovaním úrokových sadzieb.

Powell cez víkend povedal, že základné úroky sa v USA pravdepodobne tento rok ešte nezvýšia. (čtk, reuters, cnbc)

Finančník Karel Pražák môže prevziať novácku chemičku Fortischem prostredníctvom spojenia s firmou CM-Credit zo svojej skupiny Kaprain. Transakciu schválil český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže.

Úrad informuje o povolení spojenia firiem na internetovej stránke. Skupina Kaprain už skôr uviedla, že chce prevziať a vytiahnuť Fortischem z existenčných problémov po bývalom majiteľovi Mariovi Hoffmannovi.

Skupina Kaprain bola založená v roku 2013, podniká v troch základných oblastiach, a to v priemysle, nehnuteľnostiach a financiách. Jej majiteľom je Karel Pražák, ktorý začínal v 90. rokoch v Pragobanke a neskôr pracoval aj v PPF priamo pre Petra Kellnera. (čtk)

Od pondelka sa uvoľnia opatrenia:

 • otvoria všetky obchody a služby, na 1 osobu bude 15 štvorcových metrov, povinný je negatívny test,
 • umožnia pohyb v prírode aj mimo okresu s testom,
 • otvoria kostoly, na 1 osobu bude 15 štvorcových metrov a povinný test,
 • šport v exteriéri – max. 6 osôb s testom,
 • otvoria zoo, múzeá a botanické záhrady, 1 osoba na 15 štvorcových metrov,
 • knižnice – max. 6 osôb,
 • hotel a penzión bez reštaurácií, na izbe len ľudia zo spoločnej domácnosti, najviac dve dospelé osoby,
 • bazény – max. 6 osôb s testom.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Francúzska automobilka Renault začala rokovať s odbormi o predĺžení obmedzení v niektorých závodoch v Španielsku do konca septembra. Dôvodom je pokračujúci nedostatok čipov.

Automobilky po celom svete zápasia s dôsledkami nedostatku čipov vyrábaných najmä v Ázii. Renault už čiastočne obmedzil produkciu v španielskych závodoch, očakával, že dodávky čipov sa v druhom polroku vrátia do normálu.

Problémy s dodávkami však pokračujú. V marci situáciu ešte skomplikoval požiar v závode jedného z kľúčových dodávateľov, japonskej firmy Renesas. Renault preto uvažuje o tom, že obmedzenia v závodoch Palencia a Valladolid predĺži.

Ako uviedla odborová organizácia UGT, automobilka navrhuje pokračovanie odstávok v závodoch od apríla do konca septembra na jeden až tri dni týždenne v prípade, že sa nedostatok čipov presunie aj do tretieho štvrťroka. Celkovo by sa tak v závodoch nemalo podľa Renaultu v danom období vyrábať od 31 do 39 dní.

Renault by mal na budúci týždeň zverejniť tržby za 1. štvrťrok tohto roka a očakáva sa, že upraví aj vyhliadky v oblasti predaja. Zatiaľ firma očakáva, že v dôsledku nedostatku čipov predá v tomto roku zhruba o 100 000 vozidiel menej. (tasr)

Alternatívna taxislužba Grab vstúpi na akciový trh v USA spojením s firmou špecializovanou na akvizície, takzvanou SPAC. Nová rekordná transakcia tohto typu oceňuje najhodnotnejší juhoázijský startup na 40 miliárd dolárov.

Grab sa zlúči s investičnou firmou Altimeter Capital. Transakcia zahŕňa aj finančnú injekciu 4 miliardy dolárov od firiem BlackRock, Fidelity International, Janus Henderson Investors, Temasek Holdings a ďalších.

S akciami Grabu sa bude obchodovať na trhu Nasdaq, kde je veľa firiem z odvetvia vyspelých technológií.

Viac o firme Grab:

 • Štartovala v roku 2012 v Malajzii. V súčasnosti sídli v Singapure a pôsobí v ôsmich krajinách juhovýchodnej Ázie.
 • Okrem služieb alternatívnej taxislužby podniká aj v rozvoze jedla a poskytovaní finančných služieb.
 • V roku 2018 prevzala aktivity Uberu v juhovýchodnej Ázii, za čo americký konkurent získal menšinový podiel v Grabe.

Zatiaľ najväčšia transakcia s firmou SPAC podčiarkuje trend na akciových trhoch. Spoločnosti tohto typu od začiatku roka vybrali od investorov 99 miliárd dolárov na vstup na burzu v USA, za celý vlaňajšok to bolo 83 miliárd dolárov.

SPAC je prázdna firma založená len na účely akvizície. Najprv vydá akcie v rámci IPO, vstúpi na burzu a potom hľadá vhodný cieľ na prevzatie. Investori do SPAC spočiatku nevedia, aký podnik firma prevezme. (čtk, reuters)

Bitcoin vytvoril ďalší rekord, keď sa dnes obchodoval za viac ako 63-tisíc dolárov. Na nové maximum stúpol deň predtým, ako sa na trhu Nasdaq začne obchodovať s akciami Coinbase Global, prevádzkovateľa najväčšej kryptomenovej burzy v USA.

Od začiatku roka sa hodnota bitcoinu viac než zdvojnásobila. Najnovší nárast kurzu podľa ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu súvisí so vstupom Coinbase na burzu, čo kryptomeny ďalej popularizuje. Pôjde o burzovú premiéru niektorej z významných spoločností z oblasti kryptomien.

„Bitcoin v súčasnosti platí za jedno z najvýnosnejších aktív a vstup Coinbase na burzu podporuje jeho dôveryhodnosť. V súčasnosti sme svedkami niečoho, čo by sa dalo nazvať digitálnou zlatou horúčkou,“ uviedol riaditeľ obchodníka Bitstock.com Martin Stránský.

Ťaženie proti kryptomenám

Tento týždeň sa objavili hlasy, že vlády po celom svete by mohli začať podnikať kroky proti používaniu bitcoinu a ďalších kryptomien. V rozhovore na televíznej stanici CNBC to uviedol Jesse Powell, spoluzakladateľ a výkonný šéf poprednej bitcoinovej burzy Kraken.

Viacero významných činiteľov vrátane americkej ministerky financií Janet Yellenovej a šéfky ECB Christine Lagardovej už vyjadrilo obavy v súvislosti s používaním kryptomien na pranie špinavých peňazí, financovanie terorizmu a ďalšie nezákonné aktivity.

Kontext

Spolu s bitcoinom sa zvyšujú aj ceny iných digitálnych mien, napríklad cena etherea sa dostala na rekordných 2230 dolárov.

Investície do kryptomien v poslednom čase obhajujú viaceré firmy, napríklad banka BNY Mellon, Mastercard či Tesla, ktorá už skôr oznámila investíciu 1,5 miliardy dolárov do bitcoinov. (čtk, cnbc)

Globálne dodávky osobných počítačov v 1. štvrťroku vzrástli o rekordných 32 % na 70 miliónov, odhaduje výskumná firma Gartner. Ide o najrýchlejší rast od začiatku sledovania údajov v roku 2000, celkový predaj bol najvyšší od roku 2015.

Správa Gartnera ukazuje na pretrvávajúci záujem o počítače, ktorý sa naštartoval vlani počas pandémie, keď ľudia potrebovali vybavenie na prácu a učenie z domu.

Na začiatku pandémie odbyt najskôr prudko klesol, následne sa začal výrazne zotavovať. Rast predaja teda môže byť čiastočne skreslený, no údaje o počte kusov svedčia o tom, že dopyt je naďalej vysoký.

Podľa analytičky Gartnera Mikako Kitagawovej mohol byť výsledok ešte lepší, nebyť celosvetových problémov s nedostatkom čipov.

Viac o predaji osobných počítačov:

 • Začiatkom roka býva zvyčajne slabší z dôvodu vysokého dopytu pred Vianocami.
 • Medzi najväčších predajcov v 1. štvrťroku patrili Lenovo, HP, Dell, Apple, Acer a Asus.
 • Odbyt bol vysoký aj podľa firiem Canalys a IDC, ktoré odhadujú rast trhu v prvých troch mesiacoch o 55 %. (čtk, cnbc)

EPH podnikateľa Daniela Křetínskeho postaví v Nemecku 50 veterných elektrární s celkovým výkonom 300 megawattov. Dodávateľom technológie bude GE Renewable Energy.

Veterné turbíny budú podľa hovorcu EPH Daniela Častvaja ročne dodávať približne 800 000 megawatthodín elektrickej energie. To zodpovedá ročnej spotrebe viac než 230 000 domácností.

Zmluvu o dodávkach turbín EPH s GE Renewable Energy podpísala prostredníctvom svojej dcérskej firmy EP New Energies.

Povoľovacie stavebné konanie sa začne tento rok, výstavba veternej farmy v roku 2023. Cenu hovorca neuviedol. (čtk)

Ministerstvo hospodárstva pripravilo novelu na zmenšenie tlaku ekologických elektrární na ceny elektriny pre domácnosti a firmy. Má umožniť predĺženie vyplácania dotácií takýmto elektrárňam o 5 rokov. Pre časť výrobcov by bola schéma povinná, s čím sa pôvodne nerátalo.

Dotácie by sa tak rozrátali na dlhší čas, podľa pôvodných podmienok majú totiž na garantované vyššie ceny za svoju elektrinu nárok 15 rokov.

Ministerstvo hospodárstva chce takto riešiť historický dlh, ktorý sa nahromadil preto, že doplatky sľúbené zeleným elektrárňam boli roky vyššie než poplatky, ktoré sa na ne zbierali v reálnych cenách za elektrinu vo faktúrach domácností a firiem.

„Celkovo v roku 2020 sme sa dostali na úroveň (historického dlhu) 400 miliónov eur. Takmer polovicu z tohto dlhu sa nám podarilo v minulom roku vyrovnať zo štátneho rozpočtu, na zvyšok sa budeme musieť v najbližších piatich rokoch poskladať v tarifách v cene elektriny,“ povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS).

Podrobnosti upraví vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

„Bude zohľadnená takzvaná cena peňazí, pretože sa pracuje s pomerne dlhým obdobím, a zároveň daný regulovaný subjekt si bude môcť reflektovať náklady na úpravu zariadenia s cieľom predĺžiť životaschopnosť alebo prevádzkyschopnosť daného zariadenia o uvedených 5 rokov,“ skonštatoval predseda ÚRSO Andrej Juris.

Novelu predkladá ministerstvo hospodárstva na stredajšie rokovanie vlády. V materiáli sa navrhuje, aby bola účinná od 1. augusta, Galek povedal, že by mala platiť najneskôr od septembra.

„Tento zákon bude mať dve polohy: tú povinnú pre tých, ktorí sú tými najväčšími, to je zhruba dnes očakávaných 440 výrobcov, a tú dobrovoľnú, pretože do tohto sa budú môcť prihlásiť aj iní výrobcovia,“ povedal Galek.

Povinne by sa tak mala podporná schéma natiahnuť iba niektorým výrobcom zelenej elektriny. Vzišlo to z pripomienky z pripomienkového konania. Pôvodne sa uvažovalo, že natiahnutie podpory bude dobrovoľné.

Čo hovorí Galek o povinnosti

 • Povinné predĺženie by sa malo týkať 440 fotovoltík, podrobnosti stanoví vyhláška.
 • Podľa štátneho tajomníka dostali títo výrobcovia najvyššiu podporu a je možné očakávať, že investíciu majú už splatenú.
 • Často ide o fotovoltiky z rokov 2010 a 2011, keď boli výkupné ceny 440 alebo 385 eur na megawatthodinu, teda desaťnásobok klasickej trhovej ceny, argumentuje Galek.
 • Mnohé z týchto inštalácií boli podľa neho prepojené na oligarchov z pozadia najmä strany Smer, napríklad na Jozefa Brhela.

Rekola Bikesharing v Bratislave oddnes umožní bezplatné požičiavanie bicyklov na čas do 5 minút. Česká firma tak urobila deň po štrajku MHD, ktorý využila na spropagovanie svojich služieb.

Rekola je jednou z bicyklových služieb, ďalšie majú Slovnaft a Antik. Počas pondelkového štrajku ohlásila, že bude ponúkať bicykle bezplatne. Na odomknutie bicykla si treba stiahnuť aplikáciu.

Služba je dostupná v Starom Meste, Novom Meste, Petržalke, Ružinove, Karlovej Vsi a v Dúbravke.

Dôvera investorov a analytikov v nemeckú ekonomiku v apríli nečakane klesla prvý raz od novembra. Investori sa obávajú ďalšieho sprísnenia pandemických opatrení, ktoré by znížilo súkromnú spotrebu, vyplýva z prieskumu inštitútu ZEW.

Index dôvery sa prepadol na 70,7 z marcových 76,6 bodu, pričom analytici očakávali jeho zvýšenie na 79 bodov.

Podľa prezidenta ZEW Achima Wambacha je ukazovateľ ekonomickej dôvery stále na veľmi vysokej úrovni a súčasná situácia je hodnotená oveľa priaznivejšie než v marci. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať