Česká vláda o mesiac predĺžila termín na podanie daňových priznaní. V papierovej podobe ich bude možné podať do 3. mája, v elektronickej až do 1. júna. (čtk)
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.
Česká vláda o mesiac predĺžila termín na podanie daňových priznaní. V papierovej podobe ich bude možné podať do 3. mája, v elektronickej až do 1. júna. (čtk)
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.
Na Slovensku budú ľudia míňať tak ako pred pandémiou zrejme v druhej polovici tohto roka. Pri porovnávaní celých rokov očakáva NBS tento rok nárast domácej spotreby o 0,3 %, v roku 2022 však môže poskočiť najväčším tempom za dekádu.
Od žien si na pohovore dodnes žiadajú potvrdenia o tom, že nie sú tehotné, aj keď to zákon jasne zakazuje. Tieto skúsenosti nám potvrdili ženy aj gynekologické ambulancie.
V iránskom jadrovom zariadení Natanz vykonal podľa izraelského štátneho rozhlasu Kan kyberútok Mossad. Irán hlásil problém v elektrickej distribučnej sústave zariadenia, podľa miestnych úradov nenastala kontaminácia. (čtk, reuters)
Česká firma Rekola Bikesharing bude v Bratislave ponúkať počas štrajku MHD verejné bicykle zadarmo. Informoval o tom jej hovorca Martin Žarnovický, ktorý je aj PR manažérom mestského podniku DPB. Podmienkou je stiahnutie aplikácie.
Rekola podľa Žarnovického hovorí, že protest zamestnancov DPB podporuje a tiež sa obáva prepúšťania či rušenia liniek. Uvádza, že rozmiestni 300 bicyklov na dopravu v Starom Meste, Novom Meste, Petržalke, Ružinove, Karlovej Vsi a Dúbravke.
Štrajk v DPB je ohlásený na 8.00 až 9.00 h. Odbory aj mesto sa sťažujú, že štát nepomohol mestským dopravným podnikom, hoci počas pandémie prišli o tržby. Podnik zároveň znižoval náklady, obmedzil grafikon a od 1. júla sa zvyšuje cena väčšiny cestovných lístkov okrem ročných, ktoré, naopak, zlacnejú.
Miloš Zeman udelí Petrovi Kellnerovi najvyššie štátne vyznamenanie – Rad bieleho leva in memoriam. „Považoval som ho nielen za najúspešnejšieho českého podnikateľa, ale aj za človeka, ktorý prospel Českej republike,“ vyhlásil. (čtk)
Šéf iránskeho jadrového programu Alí Akbar Sálehí označil dnešné problémy v Natanze za teroristický útok. Podľa skorších vyjadrení iránskych úradov incident v elektrickej sústave nespôsobil kontamináciu ani si nevyžiadal obete. Irán deň predtým spustil pokročilé odstredivky na rýchlejšie obohacovanie uránu. (čtk, reuters)
Únia dopravcov Slovenska a asociácia Žltý anjel kritizujú štrajk mestských dopravných podnikov. „Nesúhlasíme, aby im bola poskytnutá pomoc z financií, ktoré odobrila vláda a Národná rada pre súkromné spoločnosti a súkromný sektor na kompenzáciu počas pandémie,“ uviedli.
Hovoria, že dopravné podniky sú napojené na mestské rozpočty s celoročnou podporou vlády. „Dopravné podniky by sa mali zamyslieť nad svojím hospodárením a predraženými tendrami pri nákupe techniky a opravy vozidiel,“ dodali organizácie.
Výstražný štrajk na pondelkové ráno vyhlásili zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov v Bratislave, Košiciach a Prešove. Chcú upozorniť, že štát stále finančne nepomohol ich podnikom a hrozí rušenie liniek i prepúšťanie. Prešovský dopravný podnik sa v pondelok napokon zapojí len do podporného štrajku.
Ministerstvo dopravy opakovane uviedlo, že nemá zákonnú ani finančnú možnosť, ako koronakrízou zasiahnutým mestským dopravným podnikom pomôcť, no hľadá spôsoby, ako to riešiť. (tasr)
Od 19. apríla by sa mohli otvoriť všetky prevádzky, v ktorých nebude nutné dať si dole respirátor. Platiť však bude obmedzenie na počet ľudí na meter štvorcový. Podľa premiéra Hegera by to mohlo byť pre ľudí zrozumiteľnejšie ako doteraz.
„Toto by malo byť hlavné pravidlo. Ak vieme zaručiť, že je to prevádzka, kde si nemusíte dávať dole respirátor, čiže budete ho mať na nose a ústach, tak tie môžeme otvoriť,“ povedal k zmene covid automatu.
Presné detaily by mali byť známe v stredu, premiér nechcel konkrétne špecifikovať prevádzky, ktoré budú otvorené. Naznačil však, že nebude problém otvoriť kaderníctva či nechtové štúdiá aj obchody.
Ceny bravčového mäsa a výrobkov budú zrejme rásť, Slovenský zväz spracovateľov mäsa očakáva ich zvýšenie od polovice apríla o 10 až 12 %. Odôvodňuje to rastom cien na burze, výrobných nákladov, ako aj zvýšením minimálnej mzdy.
Zväz má podľa svojho webu zhruba 20 členov vrátane najväčšieho výrobcu Mecom Humenné. (tasr, e, szsm)
Sme rodina podľa Borisa Kollára zahlasuje za jednorazový odškodňovací detský príspevok, ktorý navrhuje Hlas. „V niektorých prípadoch kľudne aj poruším koaličnú zmluvu. Rodiny boli decimované, matky museli byť doma s deťmi. Nejakú jednorazovú dávku im musíme dať,“ povedal v RTVS.
Vláda zmení a zjednoduší covid automat a chystá uvoľnenie opatrení od 19. apríla, povedal ďalej Kollár. Detaily však podľa neho predstaví premiér Eduard Heger. „Mne to neprináleží,“ dodal.
Napäté vzťahy medzi humenskými podnikmi Chemes a Nexis majú staršie korene. Spor sa začal pred štyrmi rokmi, keď sa Nexis dostal do finančných problémov a začal odpisovať dlhy pod ochranou súdov. Chemes chcel vtedy výrobcu vlákien prevziať.
Iránska jadrová prevádzka v Natanze mala dnes problém s elektrickou sústavou, podľa úradov nevznikla kontaminácia. Incident sa stal deň po tom, čo Teherán spustil v Natanze nové pokročilé odstredivky, ktoré umožnia rýchlejšie obohacovanie uránu. (čtk, reuters)
Covid o päť až desať rokov urýchlil trendy, ktoré tu v nakupovaní boli už pred ním, píše Tomáš Ulej. „Nakupovať s radosťou toaleťáky, vložky, droždie, šošovky, klince? To všetko je niečo, čoho sa radi vzdáme a čo necháme na kuriéra.“
Je problém, ak nerozumieme, ako umelá inteligencia triedi životopisy či radí o prepustení väzňa, hovorí odborník na etiku v technológiách Juraj Podroužek. V rozhovore vysvetľuje, že umelá inteligencia svet tak skoro neovládne. Problémom sú skôr naše predsudky v dátach, ktorými ju kŕmime.
Vo Francúzsku dostalo pokutu viac než sto hostí parížskej reštaurácie za porušenie opatrení proti covidu-19, manažéra podniku zadržali. Policajti sa tam vydali, keď sa obyvatelia sťažovali na hluk. Francúzska polícia začala pred niekoľkými dňami vyšetrovať správy o tajných hostinách a večierkoch v metropole. (čtk, bbc)
Francúzsky parlament chce zakázať krátke vnútroštátne lety nahraditeľné vlakom a táto súčasť klimatického zákona už prešla prvých čítaním. Dotkne sa najmä spojov medzi Parížom a Nantes či Lyonom a Bordeaux. Výnimku by mali lety, na ktoré nadväzuje ďalší spoj.
Dohovor pre klímu pôvodne navrhoval štvorhodinovú hranicu pre alternatívne vlakové spojenie, minister dopravy nakoniec zvolil hranicu dvoch a pol hodín. Proti zákonu sa postavilo niekoľko zákonodarcov zvolených za regióny v okolí mesta Toulouse, kde sídli výrobca lietadiel Airbus. (čtk)
Saudi Aramco predá za 12,4 miliardy dolárov podiel vo svojej firme pre správu ropovodov investorskej skupine vedenej EIG. Ide o jednu z najväčších svetových transakcií v oblasti energetickej infraštruktúry.
Podľa agentúry Bloomberg je dohoda súčasťou snahy Saudskej Arábie otvoriť sa zahraničným investíciám a použiť peniaze na diverzifikáciu svojej ekonomiky.
Podrobnosti o transakcii
Úbytok aktív obriej štátnej energetickej spoločnosti, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete, jej pomáha udržiavať výplatu akcionárom a poskytuje prostriedky na investície do ropných polí a rafinérskych projektov.
Vlani Saudi Aramco vyplatila dividendu 75 miliárd dolárov, najväčšiu akú kedy akcionárom odovzdala firma obchodovaná na burze. Väčšina sumy odišla štátu.
Saudi Aramco získala v roku 2019 vstupom na burzu za menej než dve percentá svojich akcií 25,6 miliardy dolárov. Trhovou hodnotou sa stala treťou najväčšou firmou na svete za Applom a Microsoftom. Najziskovejší podnik na svete zabezpečuje zhruba 12 % svetovej produkcie ropy.
EIG sídli vo Washingtone a na celom svete vlastní energetické aktíva za 22 miliárd dolárov. (čtk)
Chorvátsko chce ešte pred letnou sezónou urýchlene zaočkovať zamestnancov v oblasti cestovného ruchu. V polovici apríla sa začína očkovanie zamestnancov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s hosťami.
Uviedol to chorvátsky denník Jutarnji List s odvolaním sa na plány vlády. Podľa správy denníka má očkovanie zamestnancov v oblasti cestovného ruchu absolútnu prioritu, ktorá má umožniť štart turistickej sezóny.
Po tom, čo boli zaočkovaní ľudia nad 65 rokov a chronicky chorí, prídu na rad zamestnanci v cestovnom ruchu, uviedol denník.
Najprv by sa mali zaočkovať zamestnanci hotelov a kempov, prevádzkovatelia súkromného ubytovania, rovnako ako zamestnanci barov a reštaurácií, potom by mal prísť na rad administratívny personál.
Podľa ministerky cestového ruchu Nikoliny Brnjacovej by sa malo zaočkovať okolo 68-tisíc zamestnancov v cestovnom ruchu. V tom však nie sú započítaní sezónni zamestnanci.
Ministerka je podľa predchádzajúcich vyjadrení optimistická, pokiaľ ide o blížiacu sa letnú sezónu. V prípade dobrej epidemiologickej situácie počíta s lepšími číslami ako vlani, pričom uviedla, že s rokom 2020 bola „relatívne spokojná“.
V minulom roku klesol počet návštevníkov Chorvátska v porovnaní s rekordným rokom 2019 o 64 %. Príjmy odvetvia generované zahraničnými turistami medziročne padli o 54 % na 4,8 miliardy eur. (tasr)
Britská verejnosť môže začať uvažovať o rezervácii letných dovoleniek v zahraničí. Vyhlásil to minister dopravy Grant Shapps po tom, ako vláda odhalila niektoré detaily svojho nového globálneho cestovného semaforu.
„Nevravím ľuďom, že by si nemali rezervovať dovolenky,“ povedal Shapps v piatok pre Sky News s tým, že prvýkrát po mesiacoch to nemusí hovoriť. Zároveň pripomenul, že stále existujú riziká spojené s novým koronavírusom.
„Prvýkrát môžu ľudia začať uvažovať o návšteve blízkych v zahraničí alebo možno o letných dovolenkách, ale robme to veľmi, veľmi opatrne, pretože nechceme návrat koronavírusu,“ povedal.
Letecké spoločnosti nový systém semaforov kritizujú. Nepáčia sa im platené PCR testy pre tých, ktorí prilietajú z krajín s nízkym rizikom. Obávajú sa, že mnohých cestujúcich odradia.
Británia začiatkom budúceho mesiaca potvrdí, či umožní obnovenie ciest do zahraničia od 17. mája. A uverejní aj zoznam krajín s červeným, oranžovým alebo zeleným svetlom na cestovnom semafore. (tasr)
Ľudia na Slovensku zrejme počas tohtoročnej Veľkej noci necestovali viac než vlani. Výdavky na pohonné látky podľa Poštovej banky klesli o 3 %, menej než minulý rok minuli aj na potraviny. Banka vychádzala z dát o svojich klientoch.
Cena benzínu bola tento rok oproti vlaňajšku pritom vyššia, ako ukazujú dáta štatistického úradu. Benzín natural 95 stál v týždni končiacom sa Veľkou nocou vlani 1,12 eura za liter, tento rok 1,35 eura.
Banka hovorí, že oproti predpandemickému roku 2019 boli vlani výdavky na pohonné látky nižšie o 30 %, tento rok sa ešte znížili o 3 %. Na potraviny, naopak, stúpli v minulom roku medziročne o 25 %, tento rok však už klesli (oproti roku 2019 boli vyššie len o 14 %). (tasr, e)
Vedci v Kanade vytvorili pri hľadaní alternatívy k plastom biologicky rozložiteľný materiál z rybieho odpadu. Látka by sa podľa tímu z newfoundlandskej Memorial University dala použiť pri výrobe obalov aj oblečenia, nahradila by polyuretány z ropy. (čtk/independent)
Ak máte voľné peniaze na účte, je lepšie ich investovať do akcií, než použiť na zníženie hypotéky, vraví Maroš Ovčarik z Partners Investments. „Jedine, že ste so splatením hypotéky pred koncom a budete mať lepší pocit, ak sa jej čím skôr zbavíte.“