Maroš Žilinka v TA3 vyhlásil, že nebude odpovedať na otázky novinárov ku kauze únosu vietnamského občana a k veci povie v televízii iba to, čo on chce. Zároveň označil utorkové rokovanie výboru pre obranu a bezpečnosť za nedôstojné.
Žilinka v televízii hovoril o kauze rovnako ako Robert Kaliňák a ignoroval napríklad výpovede policajtov, ktorí videli, ako vietnamského občana ťahajú do lietadla. Na tieto výpovede sa ho ani moderátor neopýtal.
Žilinka po rokovaní výboru utiekol pred novinármi, hoci v televízii povedal, že sa vždy s otvorenými očami pozrel novinárom do tváre. „V takej vážnej a komplexnej veci, ako je tento prípad, nepovažujem za dôstojné informovať verejnosť niekde v zhone na chodbe Národnej rady,“ uviedol Žilinka.
Zároveň povedal, že nechystá ani tlačovú konferenciu. „Nie, teraz poviem všetko, čo považujem za potrebné, aby verejnosť počula.“
Žilinka povedal aj to, že nie je vôbec jasné, či bol unesený občan Vietnamu na palube vládneho špeciálu. Kto bol teda ten, koho videli policajti ťahať do lietadla s odôvodnením, že si veľa vypil? To Žilinka nevysvetlil. „Tu nie je produkovaný jeden jediný dôkaz, že tento občan bol prepravený cez Českú republiku a Slovensko,“ tvrdil Žilinka.
„Z posledného auta, z tej dodávky, vystúpili tri osoby, Vietnamci, z ktorých dvaja podopierali medzi sebou tretieho. Keď jeden z nich zaregistroval, že sa naňho pozerá, tak ukázal na toho v strede a rukou naznačil, ako keby obracanie pohárika, že je pod parou. Nastúpili do lietadla, dvere sa zatvorili a delegácia odišla,“ vypovedal napríklad jeden z policajtov.
O pokuse oklamať Poľsko, ktoré meškalo so súhlasom s preletom vládneho špeciálu, Žilinka povedal, že je to bežný postup. Za štandardné považuje aj to, že keď ten, ktorého ťahali do lietadla, nemal schengenské víza, tak sme mu ich obratom na výnimku udelili.
Minister vnútra Kaliňák podľa neho mal právo špeciál Vietnamu požičať a Žilinka to nepovažuje za nič výnimočné.
Žilinka odmieta poriadne vyšetriť, či niekto zo Slovenska o únose vedel. Vo veci sa vedie stíhanie len pre obmedzovanie osobnej slobody, ktorého sa mali dopustiť neznámi občania Vietnamu.