Ivan Korčok hovoril so svojím ukrajinským partnerom Dmytrom Kulebom o pohyboch ruských síl neďaleko ukrajinských hraníc a Kyjevu opäť vyjadril podporu slovenskej vlády.
„Hovoril som so svojím ukrajinským kolegom Dmytrom Kulebom o súčasnej situácii na východe Ukrajiny a sústreďovaní ruských vojakov. Ubezpečil som ho, že slovenská vláda naďalej podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Budeme v kontakte,“ napísal Korčok na Twitteri.
Znepokojenie v súvislosti s pohybmi ruských vojakov v blízkosti hraníc s Ukrajinou vyjadril v utorok aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý štvrtok obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Solidaritu s Ukrajinou v tejto súvislosti vyjadrili aj Spojené štáty, Veľká Británia i Európska únia.
Pentagón minulý týždeň oznámil, že americké jednotky v Európe boli v súvislosti s vývojom situácie na východe Ukrajiny uvedené do stavu zvýšenej pohotovosti.
Kremeľ presuny svojich jednotiek nepoprel. Uviedol však, že Moskva tým „nikoho neohrozuje“ a že vojakov môže po svojom území presúvať podľa vlastného uváženia. (tasr)