Najnovšie z témy: Istanbulský dohovor, Životy žien
Definícia znásilnenia postavená na súhlase platí od roku 2019 vo Švédsku, kde sa vďaka tomu zvýšil nielen počet nahlásených znásilnení, ale aj odsúdení. „Obete pri zmene legislatívy získali väčšiu dôveru nahlasovať veci na polícii. Majú pocit, že im štát vychádza viac v ústrety. Zároveň sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc,“ hovorí Johanna Nejedlová z organizácie Konsent.
Dánska spisovateľka Tove Ditlevsenová v memoároch nazvaných Kodanská trilógia približuje svoj boj so závislosťou od liekov. Je v nich úprimná voči sebe, svojej rodine aj spoločnosti. Píše priamočiaro, tvrdo a bez fňukania o svojom nešťastnom osude, ktorý ukončila samovraždou.
Od ženy čakáme, že bude tri roky alebo dlhšie doma. Keď sa vráti do práce, systém ju prevalcuje, hovorí bývalá poradkyňa v europarlamente Gabriela Virostková. „Dieťa je spoločný projekt, je to v záujme mužov aj celej spoločnosti mať deti, ale podmienky tomu neprispôsobili. Je to nefér a v 21. storočí je to surreálne.“

Desať rokov v práci som nevyhorela, po roku na materskej som tomu bola blízko, hovorí Gabriela Virostková, ktorá pracovala ako poradkyňa v europarlamente a neskôr pre štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa. Dnes opisuje, ako ju zmenilo narodenie jej dieťaťa.

Presne pred 20 rokmi sa začala letecká fáza invázie spojeneckých vojsk do Iraku. Predchádzali jej zasadnutia Valného zhromaždenia a Bezpečnostnej rady OSN, na ktorých Slovensko zastupovala veľvyslankyňa Klára Novotná. „Zodpovednosť sme vtedy mali všetci, aj Slovensko, ktoré som v tom čase reprezentovala,“ hovorí v rozhovore, v ktorom spomína na vtedajšie udalosti.
Ženy v USA zomierajú pri pôrode častejšie ako v Palestíne a covid-19 to ešte zvýraznil. Spojené štáty sú dlhodobo s náskokom najhoršou vyspelou krajinou v materskej úmrtnosti, v roku 2021 tam na 100-tisíc pôrodov zahynulo 33 žien.